REIZEN 21 WAAR EN WAT ahoo', 'yeah' en 'wow' echoët het over de muisstille piste. Het is negen uur 's avonds en twee vakantiegangers roetsjen op een plastieken pannenkoek van de geheel verlaten helling, sfeervol verlicht met disco- kleuren. De piste loopt dood op het pleintje van het Rocksresort in Laax Murschetg. De twee krabbelen overeind, slaan de sneeuw van hun kleren en lopen, wankelend van de adrenaline, terug naar het Signinahotel. Ik ben een van hen en de veroorzaker van deze uitspatting. Dat komt zo. Bergop, een kleine twintig minuten lopen van het hotel, ligt het specialiteitenrestaurant Tegia Larnags. Hoewel de Nederlander Danny Vandenbosch er de scep ter zwaait, biedt de pot hoofdzakelijk lokale kost. Eerder deze week hebben wij al onbeken de regionale spijzen tot ons genomen zodat wij het vanavond eenvoudig houden: kaasfondue. De pan wordt leegge- schraapt en de toblerone- mousse daarna is te aan lokkelijk om alleen de kok te gunnen. Het stuk weer teruglopen, lijkt ons geen optie. Dus daag ik Vanden bosch uit. Waarom heeft hij geen sleetjes voor de terugweg? Dat had ik be ter niet kunnen vragen. Voor diegenen die in Te gia Larnags willen eten maar niet de slee verkiezen, geen nood: vanuit het Rocksresort kun je ook groepsgewijs en voorzien van fakkels wandelend de berg op en na het eten weer af. Om het verhaal af te ma ken: wie 's avonds op echte sledes via een ver lichte baan naar beneden wil: dat kan bij Foppa in Flims. Waar ooit een onooglijk parkeerveld lag voor de gondellift naar Crap Sogn Gion, is met het Rocksresort een compleet nieuw dorp ontstaan. Naar Amerikaans concept zijn er hotels, hippe bars, (sport)winkels, trendy restaurants en ap partementencomplexen verrezen. Appartemen ten die gekoppeld kunnen worden, zodat gezin nen met kinderen en grootouders bij elkaar kun nen verblijven. Verantwoordelijk voor de visionaire metamorfo se is de private Weisse Arena Gruppe, die het ge hele skigebied van Laax (en bijbehorende Falera en Flims) bestiert. Op de berghellingen zijn ettelijke extra voorzie ningen voor de freestylende snowboarders en halfpipe. Vier snowparken met negentig hinder nissen staan beginners en vergevorderen ter be schikking. De Nederlandse Skivereniging strijkt er voor haar NK freestyle al vele jaren neer (zie kader). En met het Riders Palace hebben de free stylers een niet te duur eigentijds onderkomen, inclusief hun eigen clubevents. Laax heeft voor hen ook Europa's enige indoor oefenplek: de freestyle academy, een voormalige tennishal waar met behulp van trampolines, luchtkussens en een metersdikke schuimrubberen bodem al le kunstjes op de halfpipe en schansen aange leerd kunnen worden. Voor mij ligt een oefenpakket klaar, maar ik be dank voor de eer. Ik beperk mij tot het laag bij de grondse werk op de buitenpistes. En ontdek tot mijn genoegen dat Laax de oudere skiër niet is vergeten. De pistes zijn prima geprepareerd, lekker breed om te carven en net niet te lang om niet na één afdaling al aan de beademingsap paratuur te hoeven. Als ik er ben, buiten de va kanties, zijn er veel pensionado's, studenten en gezinnen met jonge kinderen, die als één grote familie broederlijk van de hellingen glijden. Niettemin heb ik zo nu en dan een stuk piste ge heel voor mij alleen. Een mooie tocht is die van Laax via Crap Sogn Gion, Plaun, Nagens en Mutta Rodunda naar La Siala, op 2.810 meter. Voor het laatste stukje zit ik nu nog in een open driezitter, komend seizoen komt er een gondellift. Van La Siala ski ik via Grauberg door de bossen naar Flims, om vandaar weer terug te gondelen naar Plaun. Ook leuk is de Porsche-lift van Lavadinas, waar van de stoelen 45 graden kunnen draaien om een panoramisch uitzicht te bieden op de Vorab Gletscher. Natuurlijk werken ze net een keertje niét als ik er inzit - en naar de gletsjer (3.018 me ter) lukt die dag helaas ook niet vanwege dichte mist. Met de lunch in Capalari bij Crap Sogn Gion, waar ik de traditionele Capruns eet (deeg ballen van ei, stukjes spek en worst, omwikkeld met snijbietbladeren, afgemaakt met geraspte kaas) verdwijnt de teleurstelling. Voor langlaufers heeft Laax niet veel te bieden. Daartegenover staat dat er 100 kilometer aan goed gemarkeerde en -geprepareerde wandelpa den ligt. Ik geniet van een wandeling vanuit Flims naar de Caumasee en Cretasee. Halverwege bij Conn biedt op bijna 1.000 meter een platform een magnifiek uitzicht over de diepgelegen Rheinschlucht. Voor wie het is ver skiërs, waaronder 's werelds langste en verlichte geten: de Rijn ontspringt hier in Graubünden. Laax is een feest voor freestylers. Tegelijkertijd is het skioord in Zwitserland een familiebestemming. En verdraaid: pensionado's, kinderen en freestylers glijden er broederlijk van de hellingen. ZATERDAG 21 FEBRUARI 2015 In het Zwitserse Laax komt elke winterspor ter aan zijn trekken. foto Getty Images IBern V- Laax ligt op 900 kilo meter van Utrecht. Wij vlogen met Swiss naar Zürich, met de trein naar Chur, daar na expressbus. Netto reisduur: 3,5 uur. Meer informatie: www.swiss.com en www.swisstravelsys- tem.com. Er zijn in Laax 28 lif ten, 235 kilometer pistes, 40 kilometer offpiste. Hoogte: 1.100-3.018 meter. Globale prijsindicatie (6 dagen): 370 CHF (pas), 200 CHF (ski- huur), 400 CHF (groepsles, 3dgn). Relevante sites: www.laax.com; www.rocksresort. com; www.skischu- le-flims-laax.ch, www.free-skiren- tal.ch. Zie ook www.myswit- zerland.com. Van 29 maart tot en met 4 april wordt in Laax gestreden om het NK freestyle ski snowboard. Er wor den ruim tweehon derd deelnemers ver wacht. Publiek hoeft geen entree te beta len. Info: www.winter- sport.nl/nk-snow- board-freeski. Skioord Laax is allemansvriend door Gerard Chel La Vacca bij Plaun. foto Gerard Chel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77