nm BURGERSZOO REIZEN 19 7 februari t/m 1 maart van 18 tot 21 uur toegang 10,- de chicunguna-mug en steek twee con dooms in de zak, voor het geval dat. Goed voorbereid op het plaatselijke So dom en Gomorra, vertrek ik per taxi naar het stadscentrum. De stemming zit er in derdaad goed in. Feestgangers lurken de flessen sterke drank in hoog tempo leeg. Er worden maar een paar soorten ver kocht: Aguardiente, Ron Medellin en Old Parr-whisky. De straat is bezaaid met lege flessen. Ik koop ook wat te drinken en probeer de mensenmenigte binnen te dringen. Een verkeerde keuze. Velen blijken gewapend met een schuimkanon waaruit witte smur rie spuit dat onverwijderbaar blijkt. Ik ont spring de dans niet. Aan vlekken op het donkere overhemd valt niet te ontkomen. Ik heb het in alle drukte snel gezien. Mis schien nog niet genoeg gedronken. Terug in het hotel blijkt het muziekfestijn onder mijn kamer al in volle gang. Zoals verwacht, is het lawaai dermate dat het Uit zijn broekband steekt van achteren een paardenstaart Waarom onderga ik dit alles vrijwillig? om gezondheidsredenen af te raden is op de kamer te blijven. Het feestterrein toont dezelfde aanblik als de rest van de stad. Men danst, eet, drinkt en spuit elkaar on der de witte meuk. Van een afstand is het heel even grappig om te bekijken, maar mij wordt steeds duidelijker waarom ik carnaval toch maar niet leuk wil vinden. Als de volgende ochtend om zes uur de laatste artiest is uitgebruld en alle luidspre kers eindelijk zwijgen, val ik in slaap. Doodop. Of ik wel van het carnaval geniet, wil de hotelmanager weten als ik hem la- om. Maar zij kan op heel wat meer belang stelling rekenen dan het doormodderende défilé. Dat geldt ook voor de man die zoeti ge pannenkoekjes verkoopt. Na elke bestel ling imiteert hij een hinnikend paard. Uit zijn broekband steekt van achteren een soort paardenstaart. Daarmee wappert hij dan. Ik vraag me voortdurend af waarom ik dit alles vrijwillig onderga. Later op straat zie ik iets wat mij intri geert. Met schoenpoets ingesmeerde jon gens die de mensen schrik aanjagen. Voor de lol. De Zwarte Pedro's beelden overdui delijk opstandige slaven uit die hun onder drukkers te lijf gaan. Ik moet meteen den ken aan de reisgenoot van Sinterklaas. Zonder twijfel wortelen beide tradities in hetzelfde verleden, maar wat mogen wij in de handen knijpen met onze vriendelij ke, saaie piet. Laten we die ook maar zo houden. Want met zijn collega's uit Barran- quilla doen onze kindertjes in sinterklaas tijd waarschijnlijk geen oog meer dicht. De koudere maanden door brengen op de Canarische Eilanden? Wees eens dwars en opteer voor La Palma en La Gomera, de onderdeurtjes waar de elementen het voor het zeggen hebben. Bananen. Links van ons bana nen, rechts van ons bananen, op de terrassen op de helling voor ons bananen en ook in de achteruitkijkspiegel bana nen. Dertig minuten zijn ver streken en de enige vorm van vegetatie die we aan de voet van de vul kaan bespeuren, zijn bananenbomen. In een huurwagen met banden zo glad als pa ling glijden we over La Palma's vochtige wegdek, dat in opgaande bewegingen door een doolhof van plantages slingert. Volgens onze Vlaamse gids Koen, die na een reeks omzwervingen over de wereld op La Palma een gezin stichtte, beslaat het totale gebied aan terrassen op het eiland zo'n 3.000 hectares. „Het merendeel daar van ligt hier in het zuiden en in het wes ten", vertelt hij. „Want het aantal zonuren hier ligt een stuk hoger dan in het meer on beschutte noorden." En zoals je een wijnge bied herkent aan inwoners met blauwe vin gers, zo weet je dat je in bananengebied bent wanneer je boeren met bevuilde kle ding ziet lopen, bezoedeld en bevlekt door het lekkende fruit. Voor een eiland dat voor een groot deel bedekt is met bananen en dat afhankelijk is van de verkoop daar van, heeft de fruitsoort maar weinig in vloed op het lokale taalgebruik gehad. Hoe diep Koen ook in zijn geheugen graaft, ner gens vindt hij een spreekwoord dat de inni ge band tussen mens en banaan illustreert. Na vanuit het autoraampje een blik te heb ben geworpen op een gestolde stroom lava op één van de hellingen besluiten we dat 'beter een groene banaan dan een rijpe vul kaan' de lokale lading aardig dekt. Het is elf uur in de ochtend geweest. De kloven die bij elke bocht afwisselend in de zon en de schaduw lagen, verdwijnen naar mate we verder het nationale park Caldera de Taburiente in rijden in een dikke gordel ondoorzichtige wolken, alsof iemand aan het lichtknopje heeft gezeten. „De passaat wolken", meldt Koen, druk in de weer de wagen behoedzaam de haarspeldbochten in te werken. „Verticale wolken die vanwe ge hun vochtigheid weelderige en dichte laurierbossen vormen. En omdat die bos sen veel vocht vasthouden, voorzien ze een groot deel van het eiland weer van water. Zo ook de bananenboeren." Als we de dampende kronkelwegen van de louteringsberg hebben doorstaan, rijden we plotsklaps het paradijs binnen: een hel derblauw vacuüm waarin de zon ongehin derd zijn werk doet. De passaatwolken die om het middel van de berg zitten vastge snoerd, creëren onder ons een wegdek van watten. Alleen de bergtoppen die nóg ho ger het heelal in steken, vertellen ons dat we op planeet aarde rijden. Het letterlijke hoogtepunt van deze spectaculaire weg op het wolkendek is de 2.423 meter hoge Ro- que de los Muchachos, een van 's werelds beste plekken om met een telescoop naar de sterrenstelsels te turen. Op het kleinere buureiland La Gomera is de natuur een stuk grilliger. Hoger dan het wolkendek kom je er niet. Maar doordat het eiland als een omgedraaide cupcake in de oceaan ligt, bestaat de kust uit rotsfor- Als je tijdens een bergwandeling een fluitsignaal de diepte in slingert, bestaat de kans wel degelijk dat je antwoord krijgt... krijgt... krijgt.... maties die zich met duizelingwekkende hoogtes in het water storten. Niet voor niets vonden de inwoners daarom het Sil- bo Gomero uit, een fluittaal waarmee de kloven, de valleien en de talloze kilometers ertussen konden worden getrotseerd. In de straten van hoofdstad San Sebastian de la Gomera, of in die van de andere kleurrijke plaatsjes, zul je het taaltje niet snel horen. Maar als je tijdens een bergwandeling een fluitsignaal de diepte in slingert, bestaat de kans wel degelijk dat je een antwoord krijgt... krijgt... krijgt.... Tegen de tijd dat we richting de kust van Valle Gran Rey rijden, in de namiddag, ba lanceert de zon al op de bergkam. De weini ge toeristen die nog op de lavastrandjes lig gen, laten zich wegjagen door de steeds ver der op het zwarte zand rollende schuim koppen. De lokale oudjes zoeken elkaar op in het schaarse licht van de met lampjes versierde palmbomen, om daar domino te spelen. En als ook de omliggende rotspar tijen, hier en daar bedekt met bananenvel- den, hun schaduwen over de grillige vlak tes werpen, gaat eveneens het lichtknopje op de cupcake uit. 'Tot morgen', wordt er ongetwijfeld in de verte gefloten. Alle info en kaartjes op www.burgerszoo.nl/chinalight ter slaperig tegen het lijf loop. Hij heeft een kaartje voor de grote optocht van vandaag en daar mag ik gebruik van maken. Hoera! De tribune waarop mijn gereserveerde plaats zich bevindt, ziet eruit alsof hij elk moment kan instorten. Alles kraakt, piept en wappert. Ik zie het tele- tekstbericht al voor me: 'Carnaval van Bar- ranquilla eist slachtof fers'. Niet aan denken. De optocht komt lang zaam op gang. En op de een of andere ma nier ziet alles wat passeert er weinig gedis ciplineerd uit. Iedereen doet maar wat, het is een ongelofelijk zootje. Achter mij valt een knap meisje flauw. Geen idee waar- ZATERDAG 21 FEBRUARI 2015 NATIONAAL PARK CALDERA DE TABURIENTE LANZAROTE LA PALMA Santa Cruz de la Palma LA GOMERA TENERIFE Atlantische Oceaan EL HIERRO San Sebastian de la Gomera FUERTEVENTURA CANARISCHE EILANDEN NOORD- AFRIKA GRAN CANARIA op de Canarische kleintjes door Dirk Wijnand de Jong Kom in de donkere wintermaand naar Burgers' Zoo en maak kennis met de eeuwenoude traditie van het Chinese lichtfestival! Ons Arnhemse dierenpark wordt omgetoverd tot een sprookjesachtig paradijs met gigantische lichtgevende beelden. Beleef dit magische lichtspektakel elke dag vanaf 18 uur voor maar 10,- per persoon of gratis met een abonnement! Bovendien blijven de Ocean, de overdekte Kids Jungle speeltuin én ons Aziatische restaurant extra lang open tot 21 uur. KONINKLIJKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75