Jan Bij de Vaate (68) was ooit goed voor ruim twaalf miljoen. In 2012 ging de pro jectontwikkelaar uit Zierikzee fail liet en kwam in de bijstand te recht. Nu leeft hij van de AOW en zijn vergoeding als gemeenteraadslid. Bij de Vaate voelt zich gelouterd door wat hij heeft meegemaakt. 6 SPECTRUM 44 Ik heb gegeven uit rijk dom, niet uit armoede. Ik draaide me om en ging verder ijk nou eens naar wat er boven die brief staat: 'Van cu rator aan gefailleer de'. Ik heb meer van deze brieven. Je mag geen geldza ken doen en er is altijd iemand die over je schouder meekijkt. Dat is niet altijd even leuk hoor. Je voelt je in een hoek gedrukt. En dat is raar voor ie mand die vanaf zijn negentiende zelf standig is geweest. Nooit heb ik een baas boven me gehad, behalve mijn vrouw dan." „Ik ben begonnen in de verzekerin gen. Met een brommertje reed ik naar mijn klanten. In 1974 kwam daar de makelaardij bij. Het was de tijd dat het onroerend goed heftig naar boven kwam. Het bezit van een eigen huis raakte in zwang. Ik viel met mijn neus in de boter. Ik had maar één col lega. Paul Korstenbroek en ik hadden samen de markt, vooral in Zierikzee. Bij de crash van 1979-1980 halveerden de prijzen. Dat was veel erger dan nu. Vakantiepark Aquadelta in Bruinisse was al wel gebouwd, maar de meeste woningen waren nog onverkocht. Col lega René Coltof had er Duitse klan ten voor. De appartementen gingen voor eenderde van de prijs de deur uit, maar we hadden er allebei ver diensten van. Het was leuk. We heb ben veel gedaan samen, maar na een halfjaar zijn we uit elkaar gegaan. René kon zijn geld heel snel verbran den, gaf feesten in hotel Mondragon. Ik hou ook wel van een feestje. Maar dan gepast, op mijn eigen manier. Ja, dat is misschien wel het calvinisme in mij. René gaf nergens om, was niet geïnteresseerd in geld. Maar goed. In 1983 bouwde ik mijn eerste parkje. Zeeduin in de Zeepedui- nen: zestig woninkjes die - tegen de trend in - binnen een halfjaar weg waren. In het pinksterweekeinde van 1984 verkocht ik 22 woningen. Dan staat ineens iedereen achter je. Eerder kreeg ik geen geld van de bank, nu werd gevraagd of ik soms nog meer wilde. Ik ging verder met projectont wikkeling. Vooral recreatiewoningen, maar ook gewone huizen aan de Ca- landweg en in Poortambacht in Zierik zee en in Zonnemaire. In de jaren ne gentig ging het snel. Een vakantie park in Noordwijk en een in Bres- kens. Later ook in Duitsland aan de Oostzee en op Tenerife. Moet dat alle maal, die cijfers? Nou, in 2006 verdien de ik 5,5 miljoen in één jaar." „Maar een jaar later ging het fout. Het leek wel of iedereen met zijn rug naar me toe ging staan. Er was geen interes se meer. Appartementen van een ton op Tenerife moest ik voor vijftig-, zes tigduizend euro verkopen, terwijl de bank wel 100 procent van zijn geld te rug wilde. Ik was bezig met kantoren in Veenendaal. Twee van de drie klan ten daar namen niet meer af. In plaats van vijf of zes ton winst, maakte ik 1,7 miljoen verlies. Mijn Spaanse BV ging failliet. De miljoenen die ik aan de Oostzee had geïnvesteerd, daar kon ik niet meer bij. Maar ook in Zierikzee ging het fout. Ik was mede-ontwikkelaar van de wijk Noorderpolder. Van de zeshon derd geplande woningen, zijn er uit eindelijk 150 gebouwd. Het was niet meer te houden. Ik zag het als zand tussen mijn vingers ver dwijnen. Noem het naïef, maar tot een halfjaar voor het faillissement heb ik nog gedacht dat ik het wel zou redden. 'Ach, je hebt vast een reserve potje in Zwitserland', zei de curator. 'Kijk me aan, als je dat zegt!', ant woordde ik, want hij keek langs me af. En het erge is: ik heb het wel ooit gehad. Zes jaar geleden hadden mijn vrouw en ik een huis in Zwitserland. Van het spaarpotje van dertig, veertig mille hebben we dat huis opnieuw in gericht. Als er veel binnenkomt, denk je dan aan een reservepotje? We maak ten het op." „Het is niet levensbedreigend. Zo rea geerde ik als mensen naar mijn faillis sement vroegen. En dat is ook zo. Mijn eerste vrouw is aan kanker over leden, mijn huidige echtgenote is ook ziek geweest. Dan denk je: ach, dat rot- geld! Mijn persoonlijke faillissement is nu afgewikkeld. Het zakelijke bin nenkort ook. Ja zeker, dat is een op luchting. Een collega-projectontwik kelaar en de bank zijn met vorderin gen achtergebleven. Er zijn geen parti culieren de dupe geworden. Bedragen noemen, wat heb je eraan? Ze zeggen dat ik twintig miljoen waard was? Nee, ik denk dat ik twaalf, dertien miljoen heb gehad. Meer dan genoeg om van te leven hoor. En als ik het anders had gedaan, had ik veel meer kunnen hebben. Maar wat is de waarde van geld? Vijf tig euro is niks. Tot je het niet meer hebt. Aan de Braziliaanse kust wonen surftalenten. Die jongens verhuren zich voor vijftig euro, want zoveel kost de opleiding om echt goed te le ren surfen. Voor mij geldt ook het bij belse: Doe wel en zie niet om. Maar als je geeft en je voelt het niet, wat geef je dan? Ik heb gegeven uit rijk dom, niet uit armoede. Ik draaide me om en ging verder. Pas als het aan je ribben komt, dan geef je." „Dat faillissement heeft me in zekere zin gelouterd. Je wordt arrogant als al les goed gaat. Ook zakelijk. Je krijgt dat makkelijke; het lukt me toch wel. Jan Bij de Vaate Nu ben ik al mijn geld kwijt en heb werd op 30 juni een jaar in de bijstand gezeten. Op 1946 geboren zich niet slecht. De bank betaalt je gas in Zierikzee in en licht. Best apart. Ik had geen zor- een gezin van gen en dat is een gevoel dat ik sinds vijf kinderen. mijn negentiende niet meer heb ge- Hij ging naar de had. Ik heb de hele zomer in een mulo en haalde sportbroek op mijn stoeltje voor het daarnaast vakdi- huis gezeten. De wereld van het geld ploma's voor is hard. Het is de wereld van de spo- verzekeringen ken en skeletten uit de computerspel en makelaardij. letjes van mijn kleinkinderen. Bij de Vaate be- Er is niks mis met geld verdienen, gon in 1969 als maar niet ten koste van en het mag zelfstandig ver- ook wel een beetje leuk zijn. Naast zekeringsagent. mijn bezigheid als raadslid geef ik ad- Hij is getrouwd viezen over recreatieprojecten. Kijk, met Gunni op deze tekening zie je veel water en Hogemark en veel groen. Als je dat weglaat, kunnen weduwnaar van er twee keer zoveel huisjes op dat Riet Rozendaal. park. Maar dan is het niet leuk meer. Hij is raadslid De huisjes zijn nu wel duurder, maar voor het CDA ik denk dat de mensen dat ervoor in de gemeente over hebben. Ik ben gevraagd door Schouwen-Dui- een grote onderneming. Kan daar ook veland. goed verdienen. Daar denk ik nog over na. Als het niet meer is dan een geldmachine - een ton erin en hon derdtwintig eruit - dan weet ik nog niet of ik dat wel wil." Je wordt arrogant als het alleen maar goed gaat door Ton van den Nouweland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62