Bezettende studenten wachten tevergeefs op bestorming door ME Burgemeester 129 399 579 539 629 599 699 IN HET NIEUWS 5 Compleet verzorgd Kras.nl/busreizen of bel 0900-96977ocPg En de taken zijn verdeeld: de een bewaakt het dak, de ander vat post in de kantine, en ook in ande re ruimtes wordt gewaakt. De een heeft z'n gezicht geschminkt, de ander houdt het bij een sjaal voor de smoel. Klaar voor de inval. Maar die blijft uit. Al ruim een week bezetten stu denten van 'De Nieuwe Universi teit' de Faculteit Geestesweten schappen van de Universiteit van Amsterdam (UvA). Ze eisen meer democratie en minder rende- mentsdenken in het onderwijs. Sinds gisteren willen ze het ver trek van het bestuur van de UvA. Een trappetje aan de achterkant, waarlangs je naar binnen kunt klauteren door een smal raampje, is de enige ingang van het Bunge- huis. Na een aankomst of vertrek De Universiteit van Amster dam wil pas met de actie voerders praten als ze het Bungehuis vrijgeven TOMMY WIERINGA wordt de ladder snel weer binnen gehaald, want niet iedereen mag zomaar naar binnen. Zeker de ME niet, wier komst al sinds vrijdag ochtend wordt verwacht. De UvA wil pas met de actievoerders in ge sprek als ze het pand weer vrijge ven. De rechter verordonneerde de bezetters donderdag te vertrek ken. Elke dag dat zij nu nog het pand bezetten, loopt de dwang som op met ïooo euro, tot maxi maal 25.000 euro. „Ach, dat is ongeveer mijn studie schuld", zegt natuurkundestu- dent Alex (niet zijn echte naam) schouderophalend, terwijl hij in de kantine een beschuitje smeert. Ondanks de spullen die erop wij zen dat er wordt schoongemaakt, is te ruiken dat hier al langer wordt gekampeerd. Ook nu nog liggen mensen er te slapen. De mogelijke bestorming hield hen nog lang wakker. Niet dat ze zich fel zouden verzetten, 'maar we doen de deur niet voor ze open'. „Ik ben niet zo'n typische rebel", vindt filosofiestudente Leonie van zichzelf. Maar de UvA wil be zuinigen op haar faculteit. „Ik krijg college in kleine groepjes. Ik kan me niet voorstellen dat dat verdwijnt." „Ze luisteren niet", voegt Alex toe. „Vorig jaar wilden ze ook de bètafaculteit samenvoe gen met die van de Vrije Universi teit, terwijl iedereen tegen was." Soms, wanneer ik kwaad ben en geen zin heb in nuance omdat die §€%$#*moslims ergens op een strandje eenentwintig koptische gastar beiders hebben onthoofd, denk ik aan Ahmed Aboutaleb en zeg zachtjes sorry bij mezelf - nee, niet alle moslims zijn zo, sorry Ahmed, ik had dat niet moeten zeggen. In Washington herhaalde Aboutaleb deze week nog eens zijn bewering dat moslims zich sterker moeten uitspreken te gen het geweld en moeten uit dragen dat de islam wel degelijk kan harmoniëren met westerse waarden. Veel gematigde mos lims (die zich als categorie te genover de heetgebakerde mos lims bevinden) vinden het ver velend dat hij zoiets zegt, alsof ze ook maar in de verste verte medeverantwoordelijk zijn voor onthoofdingen op een Li bisch strandje, maar Aboutaleb is zelf het bewijs van zijn bewe ring. Dat ik tegenwoordig met zekere regelmaat 'sorry Ahmed' fluister, is een teken van inner lijke disciplinering die door zijn voorbeeld wordt opgeroepen. Iemand als hij neutraliseert het gif van mijn generalisatie - en ook al was er in de hele wereld nog maar één moslim zoals hij te vinden, dan nog zou ik me zelf moeten tegenspreken, om dat het me niet past een indivi du te diskwalificeren om de kwalen van een collectief. In Onderworpen, de nieuwe ro man van Michel Houellebecq, kiest Frankrijk in 2022 een isla mitische president. In Neder land kunnen we deze fictie te vlug af zijn als Aboutaleb de PvdA gaat leiden en na een gun stige verkiezingsuitslag premier wordt. Hij zou een aantal pri meurs tegelijk beleven: geboren in een ander land, dubbel pas poort én belijdend moslim. Mijn vertrouwen heeft hij, om dat zijn menszijn ver uitsteekt boven hinderlijke restcategorie ën als 'moslim' en 'socialist'. In het boek Als burgemeesters zou den regeren van Benjamin Barber is een enthousiasmerend lem ma aan Aboutaleb gewijd. Bar- lemand als hij neutraliseert het gif van mijn generalisatie ber schrijft: „Hij dankte zijn be noeming tot burgemeester even zeer aan zijn competentie en slagvaardigheid als aan zijn mul ticulturele achtergrond. Alleen zijn aanwezigheid in Rotterdam al vormt een triomf van pragma tisme over ideologische scherp slijperij en etnische bekrompen heid. Hij bestuurt noch als Ma rokkaan, noch als man van Ne derlandse geboorte, maar als praktische manager die zijn stad wil laten functioneren." Barber beschouwt burgemees ters als Aboutaleb als de hoop van de democratie. Waar presi denten principes profeteren en vastlopen in partijpolitiek gehar rewar, halen burgemeesters het vuilnis op en zorgen met vallen en opstaan voor het voortbe staan van de pluralistische sa menleving. Ook een onhandel bare liberaal als Boris Johnson werd in Londen een goede bur gemeester die met veel esprit een gemeenschap met meer dan honderd nationaliteiten draaiende houdt. Het is niet voor niets dat deze week burgemeesters waren uit genodigd in het Witte Huis. Zij doen iets waar nationale overhe den niet of nauwelijks meer in slagen: succesvol besturen. De wereld is Kras 100% vertrekgarantie 4 dagen al v.a. 10 dagen v.a. 12 dagen v.a. ZATERDAG 21 FEBRUARI 2015 door Freke Remmers AMSTERDAM - De studenten zijn er klaar voor. De massieve koperen voordeur plus alle kamerdeuren op de eerste verdieping zijn vakkun dig gebarricadeerd. Voordeelreis Berlijn Weekend shoppen en sightseeing in deze bruisende wereldstad én de nabij gelegen barokstad Potsdam. Klantbeoordeling 8,5 Voordelige excursies inclusief diner mogelijk Hotel Van der Valk**** Zie: Kras.nl/39044 4 dagen v.a. Leipzig, Dresden Saksen Een van onze populairste reizen: met dé cultuursteden van Duitsland, het unieke Ertsgebergte en een uitstapje naar Tsjechië. Klantbeoordeling 8,5 Pentahotel Chemnitz**** Zie: Kras.nl/39357 8 dagen v.a. Wenen Wienerwald Beleef de vele hoogtepunten van de stad van de romantiek, opera en Habsburgers. We zien o.a. de Hofburg en Schloss Schönbrunn. Ook opt. naar de Wachau. Hotel Zur Post**** met wellness Zie: Kras.nl/39381 8 dagen Devon Cornwall De Zuid-Engelse kust staat bekend om haar aangename klimaat, uitbundige tuinen, mooie baaien en vrolijke kustplaatsjes. Met o.a. Exeter en Plymouth. Klantbeoordeling 8,0 Hotel nabij het strand Zie: Kras.nl/39379 8 dagen v.a. Busreizen Mooiste van Denemarken Italiaanse Bloemenrivièra Complete rondreis naar o.a. de oude Vikingstadjes Ribe en Roskilde, het tuineiland Funen, kasteel Egeskov, Kopenhagen en dagtocht naar Zweden. Klantbeoordeling 8,0 ✓4-sterren hotels Zie: Kras.nl/39459 De Dordogne In de Dordogne weet men wat ge nieten is! Geniet van het Franse leven van stokbrood, zonne bloemen, oude dorpen, riviertjes en kastelen. Hotel la Truffière*** NL-sprekende hotelier Zie: Kras.nl/39503 7 dagen 10 dagen Zon en cultuur! Beleef La Dolce Vita in mondaine badplaatsen als Rapallo en San Remo. Opt. ook naar de unieke Cinque Terre. Klantbeoordeling 7,6 Park Hotel*** aan het strand van Varazze Zie: Kras.nl/39397 Klassiek Spanje Heerlijke rondreis o.l.v. een Nederlandse reisleider. We proeven cultuur, tapas en wijn in o.a. Salamanca, Madrid, Bilbao en het aan de kust gelegen Valencia, Tarragona en Barcelona. ✓Toeristenklasse hotels Zie: Kras.nl/39497 Daarom boekt u uw busvakantie bij Kras: Reizen met vertrekgarantie Altijd per Comfort Class touringcar Zeer ervaren chauffeurs Garante opstapplaatsen in heel Nederland Gewoon het beste aanbod busreizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5