In Amsterdam-Buitenveldert, waar de meeste Joodse Nederlanders wonen en winkelen, is na de aanslagen op Joodse doelen in Frankrijk, Denemarken en België de dreiging op straat voelbaar. „Ik ben eigenlijk altijd bang." 2 SPECTRUM actueel Er komt een kinderwa gen om de hoek, een dubbele, met twee kin deren van dezelfde leeftijd erin. Ze zijn een jaar of 2. Achter de wagen loopt een man met een zwarte hoed met een brede rand. Hij heeft een lange zwarte jas aan. „Kijk papa!", wijst het jongetje vrolijk naar de witte container op pootjes. „Politie!" De vader zwijgt. Hij duwt de wagen verder. Langs de jood se school, in de richting van het win kelcentrum met een kosjere bakker en een restaurant. Het is rustig op straat in Amster- dam-Buitenveldert op deze doorde weekse dag. De buurtkinderen zitten op school, oudere mensen doen een boodschap. Er komen wat fietsers en een paar auto's voorbij. Tussen de hui zen liggen pleintjes met scholen en winkels. De wijk, vol flatgebouwen van drie of vier verdiepingen hoog, oogt sleets. In de jaren zestig, toen de huizen net nieuw waren, trokken ze veel Joodse Amsterdammers aan. En met de mensen kwamen de Joodse voorzieningen mee. De lange winkel straat, de Kastelenstraat, is nu het hart van Joods Nederland: hier komen mensen hun kosjere boodschappen doen. De Jumbo in deze buurt ver koopt falafel en kosjere diepvrieskip pen. Om de hoek zijn joodse scholen en synagoges en een verzorgingshuis voor ouderen dat Beth Shalom heet: huis van vrede. Maar op de straathoeken staan mare chaussees met pistolen op hun been gegespt. De beveiliging in deze buurt is verscherpt na de aanslagen op Jood se doelen in Frankrijk, Hongarije, De nemarken en België. De Joodse ge meenschap voelt zich bedreigd. De Is raëlische premier Benjamin Netanya hu riep afgelopen week, na de aanslag op de synagoge in Kopenhagen, Joden in Europa op om naar Israël te komen. „Deze golf van aanslagen zal, naar ver wachting, doorzetten. Joden verdie nen het om in elk land veilig te zijn", zei hij. „Maar we zeggen tegen onze broeders en zusters: Israël is uw thuis." De Israëlische regering heeft 40 miljoen euro uitgetrokken om de emigratie uit Europa te bevorderen. Achter de toonbank van de winkel Da vid's Corner speelt een jongen met zijn mobiele telefoon. „Ik voel me door Nadia Berkelder Naar school onder politiebewaking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58