GroenLinks: Delta moet particuliere huizen energiezuinig maken Visotter en bever breiden leefgebied uit naar Zeeuwse wateren en oevers Carnaval MM 30 ZEELAND WÈ 18 maart 2015 KLEM Een schipper kan op het Kanaal door Zuid-Beveland maar beter fit zijn en van de fles afblijven. zaterdag Regelmatig word ik aan gesproken over de in houd van deze krant, waarop ik dan moet antwoorden dat ik daar niets over te zeggen heb, dat ze maar naar de redactie moeten schrij ven. Van de week was het weer zover, want de carnaval in Sas van Gent was er bekaaid vanaf gekomen. Inderdaad, er stond niet veel over in de krant, maar eigenlijk zou je kunnen zeggen dat er überhaupt relatief weinig over carnaval wordt geschreven. Vooral als je het bijvoorbeeld ver gelijkt met het carnaval van Wal cheren: de kustmarathon. Dat is weliswaar een sportief evene ment, maar ook één fantastisch groot feest, dat alle aandacht ver dient, maar toen ik mij begin ok tober op de maandag erna door acht pagina's kustmarathon- nieuws moest worstelen, vond ik dat toch wat veel. Of krijgt het carnaval nu te wei nig? Het is ongekend populair. Twee weken terug was ik in Kwadendamme en daar vertel den ze me dat er daar iedere avond een paar duizend man kwam. Ik wist niet dat het daar ook zo groot was. Het zal in 's-Heerenhoek niet anders zijn. Dan hebben we nog Lewedorp, Goes en in Zeeuws-Vlaanderen zijn het bijna te veel dorpen en steden om allemaal over te schrij ven. Niet alleen de bekende plaat sen als Hulst, Sas van Gent, Aar denburg en Kloosterzande. Maar wat dacht u van het feest bij Scheerders in Vogelwaarde, met bijna iedere avond ruim tweedui zend vooral jeugdige bezoekers en optredens van onder meer Kraantje Pappie. Niets van gele zen dacht ik. Zelf was ik naar het Sasse carna val en het was leutig. Met als hoogtepunt: wethouder Frank van Hulle die in de stoet een act deed waarin hij voortdurend op een stoel ging zitten, met klok ken naast hem en de opmerking: 'tijd zat'. Een inkopper voor de duizenden langs de weg, want het was natuurlijk een verwij zing naar de Kop van de Noord straat in Terneuzen, een dossier dat zich al jaren voortsleept (ook lang voor hij wethouder was) en waarin de bevolking nu einde lijk eens actie van hem verlangt. Ik vind het fantastisch dat een wethouder dan zoveel zelfspot heeft om dit te doen. In een tijd waarin spot en parodie zwaar on der druk staan is het heerlijk om in je eigen buurtje een wethou der te zien die met zichzelf lacht. Ti flET 9Hl VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN Delta zou zich volgens de partij niet moeten beperken tot het ge ven van energieadviezen, maar woningeigenaren een totaalpak ket inclusief financiering moeten bieden om de verbruiksmeter 'op nul te krijgen'. Voor de huursec tor zijn inmiddels afspraken ge maakt over het energiezuiniger maken van woningen. Volgens GroenLinks is er nog veel milieuwinst te behalen op de par ticuliere woningmarkt. Volgens de partij zit daar meer muziek in dan met de momenteel verliesge vende verkoop van atoomstroom en energie uit kolen en gas. „Je moet met het oog op de klimaat verandering een keer de weg naar schone, groene energie inslaan. Kolen, kernenergie en gas hebben geen toekomst", zegt Bram van Ojik, de partijleider van Groen Links die gisteren op campagne was in Zeeland. VLAKE - Van een eindje ziet het er gevaarlijk uit. Het Belgische bin nenvaartschip Alsvin, dat met een hoge deklading containers onder de spoorbrug bij Vlake ligt, lijkt helemaal klem te zitten onder de brug. Maar van dichtbij valt het mee. De Alsvin is aan de grond ge lopen op een plek waar een rub berboot nog niet onder de brug door kan. Het schip helt vervaar lijk naar stuurboord. Rond negen uur - de Alsvin ligt er dan al een uurtje of drie - be gint het publiek aardig toe te stro men. De kou, de regen en de ij zige wind kunnen de amateurfoto grafen, uitgerust met apparatuur uiteenlopend van mobieltjes tot toeters van telelenzen, niet tegen houden. De politie trouwens ook maar nauwelijks. Eén agent spant het ene na het andere rood-witte lint aan weerskanten van de toch tige brug, maar auto's, fietsers en voetgangers duiken er gewoon on derdoor. De agent legt uit dat het echt gevaarlijk kan zijn: „Als dat schip breekt, knalt die boeg met een klap naar boven. Dan kan de brug beschadigen maar ook de lei dingen met ik-weet-niet-hoeveel volt erop. Dan gaan jullie allemaal breakdancen en dat kan ik er echt niet bij hebben." Intussen is de Vlaamse vlag op de kont van het schip nat en losge raakt. Hij hangt er maar treurig bij. Bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert zit al vanaf het be gin vast met een deel van het nau tisch alfabet. De Charly en de Bra vo wachten geduldig tot het wa ter hoog genoeg is om een poging tot vlottrekken te wagen. Eerst luidt de politeverklaring dat de schipper onwel is geworden. Wat later komt daar het sterke ver moeden bij dat er alcohol in het spel was. Je moet, hoe dan ook, wel erg ziek of dronken zijn om terecht te komen waar de Alsvin ligt. De spoorbrug telt voor het le- kenoog vier bogen gezien vanaf Wemeldinge. Door de middelste vaart de binnenvaart, links daar van kan de brug open. De buiten ste boogjes zijn niet om doorheen te varen maar juist daar zit de Als vin vast. Muurvast. Voorzichtig beginnen de sleepbo ten om twee uur te trekken en om drie uur, precies op hoogwa ter, schiet hij los. Het schip lijkt helemaal onbeschadigd. Van Ojik zegt dat Delta ook met energiebesparing geld kan verdie nen, want Zeeland telt 100.000 particuliere woningen die veel energiezuiniger kunnen worden gemaakt. „Het is tevens een mooie klus voor regionale bouw en installatiebedrijven. Het levert werkgelegenheid op." Voor de Zeeuwse consument is het plan van GroenLinks ook pro fijtelijk, vindt Van Ojik. Er zit wel een zwakke stee in het idee van GroenLinks. Ze wijst op andere provincies waar vol op de ze energietransitie wordt ingezet. Noord-Brabant pompt er bijvoor beeld ruim 130 miljoen euro in. Die provincie zit echter in de slap pe was door de verkoop van zijn aandelen in energiebedrijf Essent. De provincie Zeeland en Delta hebben juist weinig vet op de bot ten. GroenLinks oppert dan ook in Brussel subsidies op te halen om impulsen die leiden tot een kool- stofarme, schone economie te be talen. Dat is een mogelijkheid, maar daar zitten wel haken en ogen aan. De EU verstrekt pas sub sidie als regionale partijen voor de helft meebetalen. In Zeeland is echter steeds minder geld voor co financiering voorhanden. Energiebedrijf Delta wilde giste ren niet op het plan reageren, om dat het de aandeelhouders - de provincie en gemeenten - nog moet informeren over zijn toe komstvisie. Dat rapport stoelt op de aandeelhoudersstrategie. WAAR GING HET MIS Vlakebrug De visotter is recent gezien op zo'n 25 kilometer van de grens met Zeeuws-Vlaanderen, aldus De Maat. Otters kunnen zo'n ze ven uur achter elkaar zwemmen en zijn zo in staat lange afstanden te overbruggen. Volgens de eco loog kunnen ze in principe overal in Zeeland leven. „Zowel in zout als in zoet water. In het Veerse Meer zit voedsel genoeg. En ver volgens kunnen ze op de Bevelan- den voldoende plekken zoet wa ter vinden om te drinken en hun vacht te poetsen." De omstandigheden voor de be ver zijn in Zeeland iets minder ideaal. Het knaagdier leeft alleen in zoet water. In de Biesbosch werden ruim 20 jaar geleden 42 bevers uitgezet. Die populatie is meer dan verdubbeld, maar het gebied vormt niet de gedroomde biotoop voor de bever, anders dan bijvoorbeeld in de Belgische Ar dennen. De Maat gaat er vanuit dat bevers binnenkort via het Krammer-Volkerak Zeeland bin nentrekken. „Het is nog een kwes tie van even doorzwemmen en ze zijn er." Hij verwacht de dieren ook in Zeeuws-Vlaanderen zullen opduiken. Met name de Braak man vormt een mooi leefgebied voor de bever. Maikel Harte door Frank Balkenende MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta moet vol inzetten op het energie neutraal maken van Zeeuwse hui zen, vindt GroenLinks Zeeland. Ttoee boogjes te ver naar bakboord door Mieke van der Jagt in-, uit-of doorvaren is verboden binnen de begrenzing varen door Marcel Modde VLISSINGEN - Het Zeeuwse Land schap maakt zich op voor de komst van de visotter en bever naar de provincie. Volgens ecoloog Bas de Maat is het niet langer de vraag óf maar wanneer beide bij zondere zoogdieren zich in Zee land zullen vestigen. De bever zit ai bij het Kram- mer-Volkerak. De nog zeld zamere visotter is gezien op 25 kilometer van de grens. Westerschelde Vlakebrug NISHOEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30