TiP#Start-up Onderzoek de mogelijkheden en test uw kwaliteiten. O De Ondernemer Zeeland 28 29 De directie van projectmanagementbureau Marsaki in Goes heeft alle aandelen van de woningcorporaties L'Escaut, RWS, Woonburg en Zeeuwland overgenomen. Een logische stap, gezien het kabinetsbeleid en de huidige maatschappelijke ontwikkelingen, waarbij woningcorporaties zich meer en meer beperken tot de kerntaken: de verhuur van woningen. Het nu volledig onafhankelijke Marsaki staat meteen voor een uitdaging. Want ook al is Marsaki sinds 2012 actief voor andere marktpartijen, toch blijft het beeld bestaan dat het bureau al leen voor de woningcorporaties werkt, stelt directeur-bestuurder Ruud de Baar. Dat beeld moet definitief veranderen. "We zijn natuurlijk altijd het projectontwikkelings- en projectmanagementbureau van de cor poraties geweest en van daaruit is enorm veel expertise opgebouwd die we sinds 2012 ook in andere sectoren toepassen. In eerste instantie bij enigszins vergelijkbare markten als overheid, maatschappelijk vastgoed, zorg en non-profit. Maar inmid dels hebben we ook ruime ervaring opge daan met commerciële partijen. Hoewel we dus voor de corporaties blijven werken, willen we met name het werk voor de com merciële sector nog laten groeien. Wel zal - gezien onze afkomst - altijd veel aandacht zijn voor maatschappelijke betrokkenheid en duurzaamheid." De continuïteit van de onderneming en de kwaliteit van de dienstverlening hebben bij het overnamebesluit voorop gestaan. Wal ter Koens, adjunct directeur van Marsaki: "Dat vinden we het allerbelangrijkste. We willen dat de werkgelegenheid voor de mensen behouden blijft; dat kennis en kunde wordt gewaarborgd om multidisci plinaire en complexe vraagstukken aan te kunnen pakken. We willen ons blijven on derscheiden met innovatieve projecten en duurzame oplossingen." Het nieuwe management ziet de toekomst vol enthousiasme en vertrouwen tegemoet. "Ja", beaamt Marsaki's controller Leo Hol lemans: "We hebben het bedrijf qua per soneelsomvang en huisvesting tijdig aan gepast aan de huidige taken en inmiddels is de balans tussen inkomsten en uitgaven weer kloppend. Marsaki is dan ook een sterk en financieel gezond bedrijf. We heb ben veel opdrachten en zijn zelfs weer aan het uitbreiden qua personeel. En het feit dat we nu nog zichtbaarder losgeweekt zijn van de woningbouwverenigingen geeft ons nog meer kansen bij andere marktpartijen." Marsaki is in 2002 opgericht als projectont wikkelaar van en voor woningcorporaties in Zuidwest-Nederland. Bij de oprichting was Marsaki gevestigd in Vlissingen, maar sinds 2003 zit Marsaki in Goes, eerst in het Stationspark, in 2006 in de Fruitlaan en mo menteel in de Zonnebloemstraat. In 2012 zijn de projectontwikkelingsactiviteiten gesplitst van het projectmanagementbu reau. Vanaf dat moment is Marsaki verder getransformeerd van projectontwikkelaar van en voor woningcorporaties naar een brede dienstverlener op het gebied van vastgoed. Nieuwe diensten zijn ontwikkeld en nieuwe klanten geworven. Gelet op die ontwikkeling, maar meer nog als gevolg van de Parlementaire Enquête-commissie Woningcorporaties, waarbij woningcorpo raties zich moeten beperken tot hun kern taken, past het aandeelhouderschap van Marsaki voor de woningcorporaties niet langer. Overname van de aandelen door het huidige management was dan ook een logisch gevolg van deze ontwikkelingen, besluit De Baar. Tekst Dennis Rijsbergen Illustratie Marsaki Marsaki los van corporaties Marsaki doet momenteel het project- en bouwmanagement van multifunctioneel cen trum Stadspolder in Kortgene. Werkgelegenheid Brede dienstverlener in tien stappen naar een nieuw bedrijf Vanaf deze maand geeft de Ondernemer tips voor de star tende ondernemers. We beginnen bij het begin, de start van een bedrijf. Wat zijn de tien belangrijkste stappen naar een nieuw bedrijf? Deze maand deel 1. Als aspirant- ondernemer wil je een bedrijf beginnen. Wat voor bedrijf? Wat ga je maken of verkopen? Is ondernemen eigenlijk wel iets voor jou en weetje dat zeker? Het is handig om eerst te weten wat de mogelijkheden zijn voor je bedrijf, je zal dus eerst een ondernemingsplan moeten schrijven. En, niet onbelangrijk, testje ondernemerskwalitei ten. Een tip: gebruik de checklist ondernemersplan op www. ondernemerskredietdesk.nl. Starten met een bedrijf ziet er voor iedereen anders uit. De een heeft een baan en wil langzamerhand zijn eigen bedrijf opzetten, de ander wil een bedrijf overnemen en meteen een vliegende start maken. Het is verleidelijk om de zekerheid van een vast inkomen te houden als basis voor een eigen zaak. Maar dan is het handig datje als starter je plannen bespreekt met je baas. De werkgever moet toestemming geven. En controleer bij de Belastingdienst waar je verder nog aan moet denken. Er zijn veel manieren om een bedrijf te starten. Naast het starten met behoud van een baan en een bedrijf te kopen kan een starter als zzp'er of freelancer aan de slag. Andere manieren: starten als franchiser, starten vanuit een uitke ring, starten met een webwinkel, starten met een bedrijf aan huis en starten naast een studie. In de volgende Ondernemer stap 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 117