Lange woorden maken eten duur Libéma koopt failliete dierenparken Taxichauffeurs tegen Uber Eretitel voor wetenschapper 8 BINNENLAND PROTESTACTIE Elke letter verhoogde de prijs ge middeld met 60 cent, schrijft hij in zijn boek The Language of Food: A Linguist Reads the Menu. Niet al leen de lengte van de woorden blijkt de prijs te beïnvloeden. Dat geldt ook voor de herkomst van een product (vanillejam uit Tahi ti) en de woorden 'exotisch' en 'kruiden'. Woorden als 'subliem', 'watertan dend' en 'knapperig' komen daar entegen juist vaker voor op goed kope menu's. „In een duur restau rant ga je er al vanuit dat knappe rig eten knapperig zal zijn", ver klaarde Jurafsky in een interview met de Britse krant The Indepen dent. „De goedkopere restaurants zijn een beetje bezorgd dat je dat misschien niet weet." Hetzelfde geldt voor bijvoeglijk naamwoorden als 'echt' en 'au thentiek'. Als het menu 'echte krab' belooft, zit je waarschijnlijk niet in de Librije. Met vage toevoe gingen als 'heerlijk', 'smakelijk' en 'uitzonderlijk' daalt de gemid delde prijs van een gerecht met 7 cent. Ook de lengte van het menu zegt iets over de prijs. Omvat de kaart zes pagina's, dan zit je waarschijn lijk in een Chinees afhaalrestau- rant of een goedkoop toeristeneta blissement. Een 'menu van de chef of'keuze van de chef duidt daarentegen meestal op een duur der restaurant. Sommige restau rants met een Michelinster heb ben zelfs helemaal geen menu, maar bieden een 'blinde proeve- rij'. Frans mag ooit dé culinaire taal zijn geweest in dure restaurants, dat is het volgens de taalweten schapper al lang niet meer. Nu zijn het juist de goedkopere ten ten die zich van die taal bedienen - althans in de Verenigde Staten, waar Jurafsky onderzoek deed. Hoe langer de woorden op een menu, hoe duurder het eten; de gemiddelde prijs stijgt met 60 cent per letter Het Rosmalense bedrijf zegt ga rant te staan voor een gezonde ex ploitatie van de twee dierenpar ken in Leeuwarden en Overloon, die open zullen blijven. Dierenpark Wissel in Epe gaat dicht. Het park heeft ongeveer 350 dieren, waaronder ringstaart- maki's, doodshoofdapen en fla mingo's. De dieren worden her plaatst met behulp van het net werk van de European Associa tion of Zoos and Aquaria. Na het faillissement bleef het per soneel in Epe zich over de dieren ontfermen, terwijl het park - in af wachting van een mogelijke door- de bezoekers van beoordelingsite Zoover. Dierenrijk eindigde vorig jaar op de tweede plaats bij die verkiezing. Voor wat betreft Aqua Zoo en Zoo Pare Overloon ziet Libéma goede kansen voor een gezonde bedrijfsvoering. Voor Wissel is volgens Libéma als dierenpark geen toekomst, we gens onvoldoende uitbreidings mogelijkheden en de ontoereiken de omvang en kwaliteit van de dierenverblijven. De gemeente Epe laat in een reac tie weten het jammer te vinden dat Dierenpark Wissel failliet is verklaard en nu dus blijkbaar ook gaat sluiten. Entreetickets en kortingsbonnen van Dierenpark Wissel blijven tot 31 april geldig voor Overloon en Aqua Zoo. De Nederlandse kankeronder zoeker Anton Berns heeft als tweede Nederlander in de VS een prestigieuze eretitel gekre gen, hij wordt Fellow van het Amerikaanse wetenschappelijk instituut American Association for Cancer Research (AACR). Dat heeft onderzoeksinstituut Antoni van Leeuwenhoek giste ren laten weten. Volgens de AACR is het werk van Berns van groot belang geweest voor het be ter begrijpen en behandelen van kanker. Berns studeerde cum lau- de af als biochemicus aan de Uni versiteit van Nijmegen. Sinds 1985 werkt hij als wetenschapper bij het Van Leeuwenhoek. Daar deed hij onderzoek naar ontdekken van kankergenen met hulp van ge netisch gemodificeerde muizen. Boete bedrijven om koolmonoxide-doden Netbeheerder Rendo uit Meppel en installatiebedrijf Loodsluis uit Genemuiden zijn elk veroordeeld tot een boete van 75.000 euro, al dus de rechtbank in Assen. Door dat een cv-ketel een losse afvoer pijp had, zijn de bedrijven er ver antwoordelijk voor dat met kerst 2010 twee mensen (23 en 19) in Meppel door koolmonoxidevergif tiging om het leven kwamen. 1,1 miljoen kinderen op Koningsspelen 24 april Ruim 1,1 miljoen kinderen van ruim 5400 basisscholen doen dit jaar mee aan de sportdag van de Koningsspelen op 24 april, maak te de organisatie gisteren bekend. De spelen zijn bedoeld voor basis schoolleerlingen in Nederland en het Caraïbisch gebied. De scholen die zich hebben ingeschreven mo gen de sportdag zelf vormgeven. Het ontbijt krijgen ze gesponsord. Man valt door dak bij aanleg zonnepanelen Een 61-jarige man uit Ooster hout is gistermiddag overleden nadat hij door het dak van een koeienstal was gevallen in Gil- ze. Volgens de politie waren drie mensen bezig met het plaatsen van zonnepanelen op het dak. Een van hen zakte door het dak en kwam in de stal terecht. De andere twee bleven ongedeerd. start - ook gewoon openbleef voor het publiek. Volgens de curator, Piet Gunning in Velp, heeft Libéma van alle ge gadigden het beste bod uitge bracht op de failliete dierenpar ken. Gunning liet eind januari al weten dat 'de kopers in de rij ston den' voor de drie dieren parken die van het failliete Zodiac Zoos waren. Libéma krijgt behalve de beesten veel braakliggende grond. Elk van de drie dierenparken bezit tussen de veertig en zeventig diersoorten. Overloon heeft onder meer dwergnijlpaarden en cheetahs en Aqua Zoo bezit poedoe's (een her tensoort) en zeeberen. Libéma heeft naar eigen zeggen een goede naam in de dierentuinwereld door de jarenlange, succesvolle exploi tatie van Safari park Beekse Bergen en Die renrijk. Beekse Ber gen werd in zowel 2013 als 2014 uitgeroe pen tot 'Beste dierentuin van Nederland' door STANFORD - Prijken er veel lange, fraaie woorden op de menukaart? Dan is de kans groot dat u in het restaurant de hoofdprijs betaalt. Dat blijkt uit onderzoek van Dan Ju- rafsky, professor aan de universi teit van het Amerikaanse Stanford, die 6500 menu's analyseerde. DEN HAAG - Zo'n tweehonderd taxichauffeurs uit verschil lende steden hebben gistermiddag geprotesteerd op het Malieveld in Den Haag. Ze komen in actie tegen de taxi dienst UberPOP. De chauffeurs lieten luid toeterend van zich horen. Ze vinden dat de overheid harder moet optre den tegen UberPOP, een taxidienst die is op te roepen via een app op de smartphone. De illegale dienst wordt ver zorgd door particulieren die geen taxivergunning hebben. De overheid beschouwt ze als snorders. De rechtbank heeft UberPOP verboden op straffe van een dwangsom. Uber, het bedrijf achter de dienst, heeft daar maling aan en gaat ondanks de oplopende kosten door. Lokale protesten van reguliere taxichauffeurs hebben tot nu toe geen effect gehad. Daarom werd er gisteren geza menlijk geprotesteerd in Den Haag. Hoewel de demon stranten niet naar het Binnenhof mochten, zijn enkele tientallen chauffeurs wel om de parlementsgebouwen heen gelopen, foto Phil Nijhuis/HH VELP/ROSMALEN - De curator van de failliete dierenparken Zoo Pare Overloon, Aqua Zoo Friesland en Dierenpark Wissel in Epe heeft een koper gevonden: Libéma. AMSTERDAM ASSEN/MEPPEL AMSTERDAM GILZE Het zwartkop doodshoofd aapje, een van de dieren in Dierenpark Wissel in Epe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8