6 BINNENLAND ANDRÉ SEEBREGTS Ook al vrezen we de jihad, kom niet aan de rechtsstaat, zegt raadsman André Seebregts. OM vervolgt 'dode' jihadi Cellentekort dreigt voor verdachte terroristen ROTTERDAM - Voor het eerst in zijn langdurige bestaan als advo caat krijgt André Seebregts haat- en scheldmailtjes. Hoe hij het in zijn hoofd haalt om die jihadisten en ronselaars te verdedigen. Maar dan iets minder netjes geformu leerd. Hij zal weten dat hij 'jihad- advocaat' is. „Voor mij is dit een heel interessante tijd. Juist nu moeten we laten zien dat onze rechtsstaat werkt, die is er niet al leen voor als het makkelijk is." Seebregts staat vanuit zijn kan toor in Rotterdam een reeks Ne derlandse jihad- en ronselverdach- ten bij. Teruggekeerde jihadisten die een advocaat willen omdat ze de AIVD aan de deur hebben ge had die hen pusht om 'te babbe len'. Mohammed B., een Amster dammer die vastzit omdat hij een aanslag zou hebben willen plegen op de politie. Sabir K., wiens uitle vering wordt gevraagd door de VS omdat hij een aanslag zou hebben willen plegen op Amerikaanse mi litairen in Afghanistan. En Azzedi- ne C., alias Abou Moussa, een van de 'grote vissen' in het Haagse ronselproces, dat draait om een groep mannen die leeftijdgenoten opgestookt zouden hebben om op jihad naar Syrië te gaan. Seebregts rolde er toevallig in, ver diepte zich erin en omdat „het we reldje klein is, ben ik nu steeds de 'jihad-lul'." Azzedine C., zijn be kendste cliënt, staat vandaag sa men met een reeks andere ver dachten voor de rechter in de extra beveiligde rechtbank op Schiphol. C. en zijn medeverdach ten zitten inmiddels bijna zes maanden vast op de terreurafde- lingen van de gevangenissen in Vught en De Schie in Rotterdam. „Als ik hem wil bezoeken moet ik eerst door een detectiepoortje, dan moet ik een stel regels onder tekenen, dat papier moet ik heel de tijd bij me houden. Daarna word ik naar het gebouw gebracht waar de terreurafdeling zit. Dan moet ik weer door een poortje. Ten slotte moet ik mijn jas en tas inleveren, ik mag alleen papier en een pen meenemen in de bezoek- ruimte." Daar praat hij met Azze dine C., achter glas. Als C. op dat moment uit een isoleercel komt, heeft hij eerst al een visitatie moe ten ondergaan: daarbij moet de ge vangene zich helemaal uitkleden en met zijn handen zijn billen uit een houden voor controle. Na het gesprek met zijn advocaat wordt hij opnieuw gevisiteerd. „Terwijl ik dan alleen met hem achter glas heb gepraat." Die visitaties zijn de reden dat C. en twee medeverdachten naar ei gen zeggen in het Haagse ronsel proces vandaag niet in de recht bank zijn. „Het Openbaar Ministe rie stelt dat ze welkom zijn bij ie dere zitting. Maar om te komen moeten ze deze vernederingen on dergaan. Uit protest blijven ze weg." De strenge maatregelen staan volgens de raadsman sym bool voor de hoogspanning waar onder de jihad-processen worden gevoerd. De wereld is in de ban van de terreur van IS. Politie en geheime diensten draaien over uren om Syriëgangers tegen te houden. Het OM haalt alles uit de kast om jihadisten en jihad-ronse- laars in de cel te krijgen. Daarbij is een veroordeling niet altijd het uiteindelijke doel, stelde officier van justitie Bart den Hartigh on langs. Iemand oppakken en vast zetten kan ook een complot 'ka potmaken'. Voorkomen is beter dan genezen, lijkt het OM te willen zeggen. Strafrechtdeskundigen stellen dat Justitie daarmee haar eigen rol verruimt: niet langer alleen straf fen wat er gebeurd is, maar ook ontregelen, tot voorheen een taak van politie en geheime diensten. Seebregts: „Het OM staat onder grote politieke druk. Je ziet dat ze er geen enkel risico willen lopen dat er iets gebeurt in Nederland. Ik begrijp het risico, maar door ie- Volgens familieleden en mede strijders is de 27-jarige Haagse ji- hadist Soufiane Z. dood. Gesneu veld bij Amerikaanse bombarde menten in Syrië. Op internet werd hem postuum eer betoond. Opmerkelijk was het nieuws eer der deze maand, dat het OM hem toch voor de rechter daagt. Nog opmerkelijker is dat Z. vandaag ge woon wordt vertegenwoordigd door een advocaat. „Ik ben al ja ren zijn advocaat, ook nu ben ik dat", zegt raadsman Bart Nooitge- dagt. De advocaat wil niet zeggen of hij ervan uitgaat dat zijn cliënt overleden is. Hij wil ook niet zeg gen wanneer hij voor het laatst contact met hem heeft gehad. „Mijn bijdrage donderdag zal kort zijn." Het OM verdenkt Z. van op ruiing en van het strijden in Syrië. Zolang er geen bewijs is van zijn dood, blijft Justitie vervolgen. dereen op te pakken en direct op de terreurafdeling te zetten, ook wanneer er nauwelijks bewijs is, slaan we door in veiligheidsden- ken. Dan wordt het middel erger dan de kwaal. Je kunt geen hon derd procent veilige samenleving hebben. Juist nu moeten we de grenzen van de rechtsstaat be schermen. Op de terreurafdeling kun je terechtkomen zonder dat er naar je persoon wordt gekeken. Daarmee is de grens bereikt." Het OM is 'zoekende', vindt de ad vocaat, probeert de nieuwe ter reurwetgeving op allerlei manie ren op te rekken om tot een ver oordeling te komen. Dat heeft tot nu toe tot twee veroordelingen en een reeks vrijspraken geleid. „We gaan de komende jaren nog veel met dit soort zaken en de hoger beroepsprocedures te maken heb ben. De rechters houden voorlo pig hun rug recht." Door de repressie van de overheid keren zijn cliënten zich nog meer af van de Nederlandse samenle ving. „Ze zijn boos en gefrus treerd en worden steeds negatie ver over Nederland. Het betekent niet dat ze hier een aanslag willen plegen. Er zijn er wel bij die weg willen als dat kan. Het OM richt zich nu vooral op mensen die openlijk hun sympathie voor de ji had tonen. Terwijl de meest ge vaarlijke de lone wolves zijn die on der de radar blijven." Wat Seebregts merkt aan zijn ji- had-cliënten is dat ze eigenlijk meer onderdeel uitmaken van de samenleving dan ze denken. „Ze zijn tegen democratie, maar on dertussen maken ze wel volop ge bruik van de rechten die die de mocratie biedt door via allerlei ka nalen hun mening te verkondi gen. Daar gaat het proces tegen Azzedine C. wat mij betreft over: de vrijheid van meningsuiting." De terroristenafdeling (TA) in twee Nederland se gevangenissen moet waarschijnlijk gaan uit breiden vanwege een dreigend tekort aan spe ciale cellen voor jihad- verdachten. Het ministerie van Vei ligheid en Justitie beves tigt dat er momenteel met het Openbaar Minis terie (OM) en de Natio naal Coördinator Terro rismebestrijding en Vei ligheid (NCTV) wordt ge sproken over extra plaat sen op de TA. „Dat over leg verkeert in een pril stadium. We kunnen niet zeggen of, waar en hoeveel plaatsen erbij ko men", aldus een woord voerder. Nederland kent twee TA's - in de gevangenis sen van Vught en Rotter dam - waar terreurver dachten en veroordeel den onder een streng be veiligingsregime apart gedetineerd worden. De terrorismeafdeling is al vaak bekritiseerd. Advo caten en wetenschap pers claimen dat het bij elkaar zetten van radica len in een streng regime juist tot verdere radicali sering leidt. De in stroom van terreurver dachten is afgelopen jaar fors gegroeid door een reeks arrestaties van jiha disten. Er lopen ook nog tientallen strafrechtelij ke onderzoeken. Het mi nisterie wil niet kwijt hoeveel verdachten de TA nu telt. Scheldkanonnades horen erbij voor jihad-advocaat Advocaat van de jihadisten André Seebregts: „Omdat het wereldje klein is, ben ik nu steeds de 'jihad-lul'." foto Jan de Croen/HH door Niki van der Naald en Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6