Oekraïne krijgt 'Russische vrede' opgelegd auping IN HET NIEUWS 5 Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) plaza Wij bezorgen een frisse morgen het voorbijgaan dat er geen foto's gemaakt mogen worden, anderen steken juist een gebalde vuist in de lucht, als teken van overwin ning. Een zege die nooit werd be haald. In de verte klinkt nog af en toe artilleriegedreun. Opvallend is dat er ook tanks en legervoertuigen in de richting van Debaltseve rijden. Gaan ze toch nog vechten? Of controlepos ten versterken om een eventuele doorbraak van de rebellen naar Ar- tjomovsk te voorkomen? Van een georganiseerd plan bij de terug trekking blijkt helemaal niets. In een gebouwtje op twee straten bij het ziekenhuis vandaan krij gen de terugkeerders te eten. Vla dimir, een gezette vijftiger met wollig haar en een baard, komt binnen en krijgt een innige om helzing van de dame die voedsel op tafel heeft gezet. Ze huilen alle bei, voelen de vernedering die Oekraïne vandaag heeft onder gaan tot in het diepst van hun ziel. „Het was vreselijk", vertelt Vladimir fluisterend. „Om half vier vannacht zijn we vertrokken met alles wat we hadden, tanks, vrachtwagens, jeeps. We hebben er vijf uur over gedaan om hier te komen, onderweg zijn we meerde re keren beschoten." Opnieuw de vragen: hoeveel zijn er daar nog, hoeveel gewonden, hoeveel gesneuvelden? „We heb ben negentien gewonden kunnen meenemen. De rest moesten we achterlaten", zucht Vladimir en loopt weg. De rebellen veroverden Debaltse ve vorig jaar al, maar werden na zware gevechten met het Oek raïense leger weer verdreven. Nu zijn ze terug, dankzij Russisch wa pentuig. In sociale media worden vergelijkingen getrokken met de val van Stalingrad, waar de Duitse opmars in 1943 tot staan werd ge bracht door het Rode Leger. Bijna niemand van het afdruipen de Oekraïense leger wil vragen be antwoorden. Alleen Pavel (48) wil wat kwijt. „Ja, er zijn nog steeds achterblijvers, maar hoe veel weet ik niet. Nee, we hebben Debaltseve nog niet opgegeven. Er zijn nog steeds troepen die vechten", zegt hij, terwijl hij aan een plastic bekertje koffie nipt. Zijn woorden klinken niet over tuigend. Oleh Votsjechovski (41) van het medische peloton van de Nationa le Garde zegt dat er inmiddels on geveer zeventig gewonden zijn op genomen uit Debaltseve. Zieken wagens rijden af en aan, maar zwaargewonden komen daar niet uit. Een verstuikte enkel, een arm uit de kom, dat zijn op het eerste gezicht de verwondingen. Maar Votsjechovski zegt vandaag alles te kunnen verwachten. „Dit is geen vredesplan meer, dit is Rus sische vrede", stelt hij grimmig, verwijzend naar het akkoord van Minsk dat Rusland en Oekraïne vorige week sloten. Debaltseve mocht van de Russische presi dent Vladimir Poetin niet in het staakt-het-vuren worden opgeno men, vermoedelijk om de rebel len de kans te geven de stad in te nemen. Hij heeft zijn zin gekre gen, zo lijkt het. Langs de uitvalsweg naar Debalt seve staan zojuist uit de stad te ruggekeerde militairen hongerig deeghapjes te schranzen. „Wat be doelt u met 'onze president'?", zegt een van hen, als hij gevraagd wordt naar naar de mededeling van de Oekraïense president Porosjenko over de terugtrekking uit Debaltseve. Het tekent het wantrouwen bij de mannen, die maandenlang hebben gevochten voor hun land, maar zich door hun regering en legerstaf in de kou gezet voelen. „Ja", geeft de mi litair toe, „we hadden de stad al veel eerder moeten opgeven." Verderop, op de weg richting De baltseve, passeert af en toe een pantservoertuig of een legertruck met militairen die nog altijd de Oekraïense vlag fier overeind heb ben staan. Sommigen vloeken in Dé winkel met het complete Auping assortiment onder één dak. Nieuw bij Auping Plaza: de Original boxspring RbfwwU cmAmw. bij cuWi&tgztpr&k.. Op-o-p\ DONDERDAG 19 FEBRUARI 2015 door Joost Bosman ARTJOMOVSK - Dodelijk vermoeide en soms hinkende militairen arrive ren als een zootje ongeregeld aan de Oekraïense kant van het front. Ze konden ontsnappen uit de om singeling van het zwaar bevochten verkeersknooppunt Debaltseve, in het nog steeds door oorlog geteis terde oosten van Oekraïne. Oekraïense troepen trekken zich met hun pantserwagen terug uit Debaltseve na een wekenlange belegering door pro-Russische separatisten, foto Vadim Ghirda/HH Kijk voor onze koopzondagen op www.auping.nl Kom dit weekend naar Auping Plaza en beleef de primeur van de nieuwe Original boxspring met AVS® systeem. Laatje adviseren over comfortabel slapen en fris en uitgerust wakker worden. Meer weten? Kijk dan op auping.nl/originalboxspring A/m. fc&R.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5