10 UIT Met Merijn Scholten en Thomas Cast ('De Partizanen') is er dit seizoen een nieuw opvallend duo ten tonele verschenen. Ze treden binnenkort op in De Mythe in Goes. verschenen en dat komt op vrijdagavond 27 februari naar theater De Mythe in Goes. Ik doel hier op het debuutprogramma van De Partizanen, bestaande uit Merijn Schol ten en Thomas Gast. In 2013 wonnen zij zowel de Jury- als de Pu blieksprijs op het Leids Cabaret Festival met (in de verte) aan 'Jiskefet' verwante hu mor. Scholten en Gast waren voordien al actief bij de Comedytrain, waar ze elkaar leerden kennen. En waar ze soms nog eens optreden in de thuishonk Toomler. Beiden schreven ook teksten voor program ma's als 'Dit Was Het Nieuws' en Merijn maakte eerder deel uit van het cabaret van 'Spijkers met Koppen'. Doorgewinterde hu moristen dus. Op hun website is een aantal fragmenten te zien. Dat zijn allemaal parodieën op talk shows, en die zijn behoorlijk absurdistisch. Bijvoorbeeld een fragment over een man die lijdt aan HGV (Helemaal Geen Voor keur) en die daarom soms tot na sluitings tijd in een supermarkt ronddoolt, omdat hij niet kan kiezen uit het aanbod. Ze weten ook raad met ooit uitgemolken si tuaties als 'in de wachtkamer bij de dokter' en de 'tv-quiz', die ze toch weer tot hila risch niveau weten op te krikken. Knappe staaltjes satire, dus, redelijk droog ('brut'). Ze zijn daarin al verder gegaan dan veel anderen. Misschien moet ik daarom nog even herin neren aan de zeer geslaagde nep-documen- taire 'Alles voor een lach', uitgezonden op 8 augustus 2013 en (absoluut een aanra der!) nog altijd te zien op www.npo.nl/. Daarin blikken o.a. Theo Maassen, Hans Teeuwen en Raoul Heertje terug op de stormachtige carrière van het grote stand-up comedy talent Rob van Liempt. Een talent dat -zo bleek- nooit bestaan heeft. Een mockumentary dus, een hoax, waar half Nederland zonder achterdocht in trapte. De andere helft heeft hem gemist. De makers? Merijn Scholten en Thomas Gast! Tussen de 238 artiesten of groepen die zich dit seizoen in Nederland op het podium verdringen met kleinkunst en cabaret, springen De Partizanen er ongetwijfeld uit. Ik citeer nog uit het juryrapport van het Leids Cabaret Festival 2013: "De Partiza nen zijn oorspronkelijk en authentiek en in hun verhaalopbouw volledig onvoorspel baar. De heren zijn sympathiek en brutaal. Hun humor is mentaal en droogkomisch en met groot gevoel voor taal belichten ze onze tijdsgeest." Aanbevolen aan iedereen die niet aan HGV lijdt. Ze zijn er sinds het ontstaan van het genre al altijd ge weest, de komische duo's. Er zijn legendarische. Laurel Hardy (De Dikke De Dun ne), Snip en Snap (Willy Walden en Piet Muijselaar), De Mounties (Piet Bambergen en René van Vooren), Mini Maxi, Van Kooten en De Bie. En zijn die ook al memorabel: Acda en De Munnik, Lebbis en Jansen, Plien en Bianca, Veldhuis Kemper? Ik zwijg over de tientallen mindere (maar niet per se slechtere) dubbelgoden. En allemaal heb ben ze iets gemeen. Dat gaat over aangever (ook wel: sidekick) en afmaker, over slachtoffer en dader, over de underdog en zijn meester. Dat zijn gra daties in de ondergeschiktheid, die ge creëerd wordt om de held zijn status te ge ven. Van benaderbaar (je kunt hem vragen stellen) tot superieur (je bent en blijft de dommerik). Van mild tot onbarmhartig, zo als het (al lang niet meer actieve) komische duo Waardenberg de Jong het graag uit speelde. De verhouding tussen die twee rol len kent veel varianten, en is op zichzelf een studie waard. Er is dit seizoen een nieuw duo ten tonele Keaton voert spanning op tijdens juryberaad Regioruis De band Keaton verzorgt de special act tijdens het juryberaad in de twee de voorronde van Regioruis. Deze Walcherse band laat een eigenzinnige benadering van poprock horen. Voor de wedstrijd zelf treden aan de sin- ger-songwriters Kiki Hoefsmid uit Wemeldinge en Django Boegheim uit Middelburg. Verder doen er twee bands mee: Rewind en Silence. Vrijdag 20 februari, Brogum, Zierik- zee, 20.00 uur. Zaterdag 21 februari, Scheldetheater, Terneuzen, 16.00 uur. Zat. 21 feb., De Mythe, Goes, 20.00 uur en dins. 24 feb., Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur. 'Voor de prijzen en de roem' brengt veel herkenning 'Voor de prijzen en de roem' is de tweede theatervoorstelling van An dermans Veren Live. Het zit boorde vol Nedelandstalige theaterliedjes van Drs. P, Ivo de Wijs, Ramses Shaf- fy, Theo Nijland, Brigitte Kaandorp en vele anderen. Naast herkenning brengt het ensemble liedjes waarvan het bestaan bij velen nauwelijks be kend is. Zondag 22 februari, De Wegwijzer, Nieuw-en St. Joosland,15.00 uur. Zondag 22 februari, St. Jacobskerk, Vlissingen, 15.30 uur. The Chicago Bluesband zit bomvol bekende hits Na grote successen in Engeland brengen de drie zangers in deze thea tershow van The Chicago Bluesband stevige hits die iedereen kent: Everybody Needs Somebody, Gimme Some Lovin', Think, Shake a Tail Fea ther, Jailhouse Rock, Sweet Home Chicago en veel meer. Met steun van drie zangeressen en een live orkest. Cappella Pratensis keert terug naar Josquin des Prez Het volledig uit mannenstemmen sa mengestelde Cappella Pratensis keert terug naar de componist waarnaar het ensemble is vernoemd: Josquin des Prez. Hij behoort tot de grootste renaissance-componisten. Centraal in het programma staat Josquins mis Ave Maris Stella. Hierin is de liturgi sche context gecombineerd met en kele van zijn motetten. Dirk Scheele zingt herkenbaar repertoire voor de kleintjes Dirk Scheele neemt de kinderen van 2 t/m 7 jaar mee in een actief mee doe-liedjes-popconcert. De Liedjes speeltuin is een intiem theaterpro gramma met nummers over allerlei herkenbare dingen zoals Tandenpoet sen, Lieveheersbeestje, De fruitshake en een boom die stil staat. Het optre den zit verpakt in een mooi Liedjes- speeltuindecor. Duo schittert met droge satire Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Merijn Scholten (r) en Thomas Gast treden op als duo 'De Partizanen', foto Martin Oudshoorn Vrijdag 27 februari, Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur. Willem Nijssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50