Het is nu helemaal niet overzichtelijk' 'Ik heb te veel vertrouwen verloren' 'Stop met die onzin' 4 IN HET NIEUWS De WD en de PvdA willen de regels rondom kinderalimentatie versimpelen. Ouders moeten zelf online kunnen becijferen hoeveel ze moeten betalen. RAGE: SNEEUWSPRINGEN DEN HAAG - Vechtend uit elkaar gaan over de hoofden van de kin deren heen. Het wordt gezien als een vorm van kindermishande ling, die net zo schadelijk kan zijn als fysiek geweld. Zo'n 16.000 kinderen hebben last van de scheiding van hun ouders, aldus cijfers van de Kinderom budsman. Naar schatting verloopt 20 procent van de scheidingen problematisch, een kleiner deel loopt daadwerkelijk uit op een vechtscheiding. Veel van die ruzies gaan over geld: wie betaalt er voor de kinde ren? Nu bepaalt de rechter dat vaak nog. De PvdA en de VVD willen dat anders. Met een wetsvoorstel willen zij de regels rondom de kinderali mentatie vereenvoudigen. Via een begrijpelijke rekentool, in te vullen via internet, moeten de scheidende ouders kunnen uitre kenen hoeveel geld ze straks kwijt zijn. Daarbij wordt ook de zorgverde- ling van de kinderen meebere- kend: hoe meer nachten het kind bij de een slaapt, hoe meer de an der moet betalen. Pas wanneer ouders er écht niet uitkomen, dan komt de rechter er alsnog aan te pas. Het betalen van de kosten voor de kinderen krijgt bovendien voor rang op die van schulden. „De zorg voor je kinderen gaat vóór al le schulden", zegt PvdA-Kamerlid Jeroen Recourt hierover. Die verantwoordelijkheid gaat ook voor jezelf, want iedere ouder moet minimaal 50 euro per maand bijdragen. Ook mensen met een laag inkomen. „Ook met een minimumvermogen ben je verantwoordelijk voor je kinde ren", stelt WD'er Ard van der Steur. Daarnaast willen de partijen dat de alimentatieplicht wordt ver laagd van 21 naar 18 jaar, tenzij het kroost gaat studeren. In plaats van dat de geldstroom van de ex hal verwege de studie stopt, zou die doorlopen tot uiterlijk 23 jaar. Of het wetsvoorstel van de PvdA en de WD gaat helpen het aantal vechtscheidingen terug te drin gen, durft Kinderombudsman Mare Dullaert niet te zeggen. „Het is goed dat men het belang van het kind als uitgangspunt neemt." Als de rechter straks niet meer be paalt wat de alimentatie gaat wor den, vervolgt Dullaert, maar de ouders op basis van een reken- tooi, dan ga je daarbij uit van het zelfoplossend vermogen van ouders. „In mijn ervaring is die tij dens een emotionele scheiding echter niet altijd even groot." Vechtscheidingen gaan inderdaad vaak om veel meer dan alleen het geld, zegt Irma Haxe van het Ne derlands Jeugd Instituut. „Die kunnen óók gaan over de zorg voor de kinderen, de opvoeding, de omgang. Geld is in een vecht scheiding vaak maar één van de oorzaken van conflicten." „Als mensen ruzie willen, krijgen ze dat toch wel", bevestigt Van Het zelfop lossend vermogen van ouders is tijdens een emo tionele scheiding niet altijd even groot der Steur. „Maar we willen de kans om ruzie te krijgen over de kinderalimentatie zo klein moge lijk maken. Nu komt de rechter via een ingewikkelde rekenmetho de tot een bedrag en dat moet je maar betalen. Dan krijg je proble men met de acceptatie en ouders die niet willen betalen. Door het inzichtelijker te maken, krijg je meer draagvlak." Bij het Landelijk Bureau Inning Onderhoudsbijdragen, waar ali mentatieontvangers kunnen aan kloppen als hun ex niet betaalt, steeg het aantal hulpverzoeken met 67 procent in vijf jaar tijd. In 2013 ging het om 12.867 verzoe ken. De Vereniging Familierecht Advo caten Scheidingsmediators wijst er echter op dat de rechtspraak zelf in 2013 al belangrijke hervor mingen heeft doorgevoerd. „Al die stappen van de rekentool zet de rechter nu ook: wat kost een kind, wie zorgt er voor hem of haar?", stelt voorzitter Rob van Coolwijk. Bovendien: „Het idee stamt uit 2011, maar de politiek is ingehaald door de realiteit. Welk probleem lost dit nu nog op?", vraagt Van Coolwijk zich af. „Nieuw is wel dat ouders precies moeten afspre ken wie welke kosten gaat beta len. Ik voorspel dat daarover one nigheid zal ontstaan. Waarschijn lijk leidt dit juist tot meer conflic ten dan voorheen." Kinderombudsman Dullaert wijst erop dat ouders goed bege leid moeten worden. „In Amerika werken ze bijvoorbeeld met een coach of mediator. Daar heb je een overlegscheiding, en de erva ringen zijn goed. Ouders hier heb ben ook hulp nodig." Er ligt mo menteel een voorstel bij de Twee de Kamer om mediation inder daad verplicht te stellen bij een scheiding. De 57-jarige Ronald uit Schijndel (geen achter naam) zou een simpele alimentatieberekening op internet 'een zegen' vinden. „Je kunt nu niet naar een bureau gaan waar ze binnen een half uur berekenen wat je moet betalen. Er wordt gerekend met trema-nor men, maar uit die regel tjes kun je zelf geen wijs worden. Het is nu hele maal niet overzichtelijk of transparant." Ronald en zijn ex scha kelden na hun echtschei ding een bemiddelaar in. Maar de afspraken die ze vastlegden, interprete ren ze vijfjaar na hun scheiding nóg verschil lend. Dit leidt om de ha verklap tot ruzie en irri tatie. Ronald zou het ook 'prima' vinden als de alimentatieplicht zou gelden tot de kinderen 18 zijn en tot 23 als ze stu deren. „Dan is het voor iedereen duidelijk, ook voor de kinderen. Je ziet veel jongeren een jaar op wereldreis gaan, stu deren, weer eens op reis gaan. Dan weten ook zij vanaf het begin: de finan ciële steun houdt op m'n 23e wel op." De 37-jarige Annelies uit Oisterwijk is wel be nieuwd naar de bereke ning op internet, maar dan om na te gaan of ze nu wel genoeg alimenta tie krijgt. Ze zou nooit al les van zo'n berekening laten afhangen, zegt ze. „Daarvoor heb ik te veel vertrouwen verloren. Mijn ex en ik hebben af spraken gemaakt met een bemiddelaar. Ook dat zou ik nooit meer doen. Ik zou meteen een advocaat inschakelen. Nu bijvoorbeeld, ik zit nog steeds te wachten op een paar maanden kostgeld voor onze kin deren. Dan mailt hij weer dat hij pas betaalt als ik van een andere claim afzie. Als je ex dwars wil liggen, kun je een vechtscheiding nooit voorkomen." 'Na scheiding zelf hoogte alimentatie uitrekenen' BOSTON - Burgemeester Martin Walsh van Boston heeft het helemaal gehad met de 'sneeuwspringers'. Vanuit een raam in de sneeuw springen, liefst in je on derbroek, is een ware rage geworden. Filmpjes van de springers worden via sociale media verspreid. Walsh roept inwoners van Boston, waar deze winter bijna 230 centimeter sneeuw is gevallen, op hun gezonde verstand te gebruiken. „Het laatste wat we willen is de hulpdiensten sturen naar iemand die uit een raam is ge sprongen, omdat diegene dacht dat het grappig was", zei hij dinsdag volgens Amerikaanse media. „Ik wil mensen vragen om te stoppen met die onzin." door Wilma de Cort en Freke Remmers Mare Dullaert, Kinderombuds man

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4