Als je nou slim bent... Beoordeling 6 UIT Op deze pagina's schotelen wij elke week lekkers uit Zeeland voor. Het is Valentijnsdag. Een goede reden om des zaterdags ter kerke te gaan. Onze vrome bestemming in Baarland beschikt namelijk over een uitstekende keuken. KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven Toegegeven, dat spotje van de nieuwe SIRE cam pagne tegen voedselver- spilling is leuk en zit goed in elkaar. Alle beroemde re clame-acteurs, van Martine Bijl van Hak tot Albert Heijn filiaal manager Harry Piekema, vertel len ons dat we met kliekjes ge woon iets nieuws moeten ma ken. En dat we op Kliekipedia.nl (sterke naam) moeten kijken voor inspiratie, tips en lekkere kliekjesrecepten. Het spotje is in feite gemaakt van reclame-kliek jes: bestaand materiaal, gratis be schikbaar gesteld. Ik ondersteun het initiatief. Let terlijk, want er staan veel recep ten uit mijn 'Nieuwe Kliekjes- boek' op de website. Hoe minder goed voedsel er in de vuilnisbak verdwijnt, hoe beter. Wie mijn columns en artikelen volgt, weet dat ik me al bijna 10 jaar verzet tegen voedselverspil- ling. Blij dus met deze groot scheepse, ideële mediacampag ne? Ja. We moeten goed beseffen hoeveel we thuis weggooien; 50 kilo per persoon per jaar. En dat we daar zélf iets aan kunnen ver anderen. En toch wringt ergens een schoen. Vanwege de vrolijke be trokkenheid van marktpartijen die normaal gesproken tot méér aankopen aanzetten, terwijl we juist minder moeten gaan consu meren. Fabrikanten, supermark ten, reclamemakers; hebben ze het licht gezien of vallen ze weer allemaal terug in hun oude pa troon als de campagne is afgelo pen? Om het met Frank Lammers (Jumbo) te zeggen: 'Als je nou slim bent...', koop je minder maar wel beter/sterker/gezonder voed sel en maak je iets lekkers met wat je over hebt. Daarmee spaar je het milieu en je portemonnee. Ik drink vrijwel geen melk, al leen soms opgeklopt in de koffie. Dus de nieuwe '7 dagen verssma- kende melk' van de Melkunie, waarover Staatssecretaris Dijks- ma het had bij de aftrap van de SI RE campagne, is aan mij niet be steed. Een nieuw versfilter, waar aan jarenlang is gesleuteld, filtert miraculeus vrijwel alle bacteriën eruit die melk doen bederven, wat ervoor zorgt dat hij niet meer dagvers smaakt. Daardoor zouden we minder melk gaan weggooien. Mooi, maar hebben De kerk trekt. We hadden in een doorsneepand nooit zo'n succes gehad. oe sneu ook dat op het platteland steeds meer kerken moeten worden ver kocht, de ontkerke lijking is soms een zegen. Al thans, zo ervaren we dat in Baar land, waar het uit 1912 daterende gereformeerde kerkje al tien jaar een lokaal van spijs en drank is. In 2007 bezochten we al eens res taurant De Kleine Toren. Dat be viel zo goed dat we de culinaire pelgrimage naar de diepste punt van de Zak van Zuid-Beveland nog eens dunnetjes overdoen. Er is immers het een en ander ver anderd. Chef-kok van het eerste uur, Dennis van Nispen, werd in 2011 mede-vennoot. Hij leerde het klappen van de zweep bij chef- kok Edwin Vinke van twee sterrenrestaurant De Kromme Watergang in Slijkplaat. Van Nis pen drijft De Kleine Toren nu sa men met gastheer/sommelier Jel le Capelle, die in 2013 mede-eige naar werd. Een dynamisch span met de nodi ge horecakilometers in de benen. Vorig jaar gaven ze het interieur een radicale retouche. Door het houten plafond donker- en licht paars en de kopse muren antra ciet te schilderen, is het kerkje op tisch kleiner en dus intiemer ge worden. Centraal ligt nu een chi que grijs tapijt, waarop ronde ta fels en comfortabele fauteuils uit nodigen voor een copieus maal. In het hart van De Kleine Toren staat een bonkige kloostertafel, ge decoreerd met bloemen, vazen en de nodige hoogalcoholische hart- versterkertjes. De indirecte ver lichting is sfeervol. Wat bleef zijn de gebrandschilderde kerkramen, waar het zonnetje prachtig door heen glinstert. Reserveert u tijdig, want zater dag- en zondagavond waren vol geboekt. „We hebben gasten van heinde en ver. Ze komen hier naar toe voor het eten, maar ook voor de romantiek. Een restau rant in een kerk trekt. In een door sneepand hadden we nooit zo'n succes gehad in Baarland", zegt Je lle. Mijn Valentina - zoals ze voor een dag heet - zijgt verrukt neer. Dit is de juiste ambiance voor Va lentijnsdag. Alsof ze het ruiken, ligt er even later een Valentijns- menu voor onze neus: vijf gan gen (a 52,50 euro pp). Doen we, en meteen ook het bijpassende wijnarrangement (28 euro pp). Liefde kent vandaag geen prijs. Jelle schenkt een glaasje maca- beo, een Spaanse druivensoort die voor witte wijn en cava's wordt gebruikt. Fris en sappig, een leuke lichte gezel van de tweedelige amuse: gestoofde kok keltjes met een salade van bleek selderij, rosevalaardappel en wa termeloen. In het schaaltje er naast hurkt tonijn op een salsa van mango en zoetzure rettich. Vooral die laatste combinatie is een verfijnde verloving van zoet en zuur, omdat de rettich de smaak ophaalt. Mooi! Het volgende bord brengt ons ge marineerde coquille, Noordzee- krab met avocadocrème, gra naatappel, zeewatergelei en (mil de) tandoori-mayonaise. Allemaal perfect gegaard en in harmonie. Een waaier van smaken zonder hoekjes. Valentina vraagt Jelle schalks 'of de chef-kok er net zo opwindend uitziet als hij kookt!" De gastheer grijnst. Hij weet wat er nog in aantocht is. Op de huid gebakken zeebaars, in panko (Ja pans paneermeel) gebakken co quille met broccoli, zilverui, truf felaardappel en saus van citroen gras. Begeleid door een glas licht prikkelende Sloveense Furmint die genoeg vet heeft om tegen spel te bieden. Iemand zei mij ooit, toen hij een topgerecht ge noot, dat hij 'in de verte een strijk kwartet hoorde spelen'. Wij luis teren inmiddels naar het Concert gebouw-orkest. Met precies de juiste tussenpozen en gedoseerde informatie, ser veert snelle Jelle ons de creaties van chef-kok Dennis. Tongschar, met gerookte Oosterscheldepa- ling, prei, peultjes en een saus van soja. Hij schenkt er een Rias Baixas Albarino bij, een vondst uit Galicië, een wijngebied in op komst. Banaan in de neus en een volle smaak, die versmelt met de sojasaus. Wat moeten we zeggen? Vooruit, omdat het Valentijnsdag is: sex on a plate! Zijn we klaar? Nope. Jelle dient malse kalfslende met superzachte kalfswang, crème van rode biet, macadamia, paksoi, aardpeer en een saus van truffel op. Dit is saus van de hors categorie. Als sommelier schuwt Jelle het expe riment niet. Hij presenteert een pinot noir uit Roemenië Deze op vat opgevoede Roemeen wordt iets gedomineerd door het hout, maar kan de truffelsaus wel aan. Voila, le dessert. Ik laat de - her en der in onmin geraakte - kaaswagen voorrijden. Zes bijzon dere plakjes, van hard en hartig, romig tot in druivenmost gerijpte groenaderige schimmelkaas uit Italië. In het glas een zoete sherry van de Pedro Ximenez-druif. Wat combineren creamsherry's toch geweldig met sterke kazen. Het wordt nog feestelijker als er een treetje met notenbrood, vijgen taart, een schep mispel en een glaasje sappige kweepeer met wal noten bij wordt gezet. Valentina lepelt een (ijs)dessert van chocola de, vanille en passievrucht naar binnen. Dit is chocolade pur sang, met passievrucht voor een fijne zoet-zuurbalans. Erbij een fruitige Spaanse muskaatwijn. Mmm! We nemen een espresso na, waarbij Jelle trakteert op bon bons en koekjes. Huisgemaakte truffels, makroontjes en witte chocolade met een vulling van zwarte bes. Niet te zoet en erg lek ker. Na vijf uur tafelen pinnen we 184 euro. Veel? Nee, want er wordt hier op hoog niveau ge kookt en gewerkt. Nog nooit was onze kerkgang zo hemels. Cher Michelin, breng een ster naar Baarland! Het liefst op Valentijns dag, maar het mag ook op woens dag, gehaktdag. Michelin, breng die ster! Jelle Capelle, gastheer Frank Balkenende In Eten doen de PZC-redacteuren Edith Ramakers en Frank Balkenende beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Prijs-kwaliteit: Verfijning en kwaliteit hebben hun prijs, maar gezien het totaalpakket valt de rekening mee. Entourage: Fraai ingericht, mooi licht. Nog nooit was een kerk zo gezellig. Bediening: De vriendelijke, attente gastheer/ sommelier Jelle Capelle kent zijn vak. Er wordt gevraagd naar eventuele voedselallergieën. Conclusie: Een restaurant voor fijnproevers, dat solliciteert naar een Michelinster. H Chef-kok Dennis van Nispen dresseert een dessert van chocola en vanille. De Kleine Toren, Nieuweweg 3, Baarland tel: 0113-634187 www.dekleinetoren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46