Liedrecital met hoogtepunten uit drie eeuwen Italiaanse opera Electropopband Basn presenteert debuut EP UIT 3 Mezzosopraan Alexandra d'Espinoza en pianiste Natalia Pavlova verzor gen zondag 22 februari in het Speel- huus in Ter Reede in Vlissingen een recital waarbij het publiek hoogtepunten krijgt te horen uit drie eeuwen Italiaanse opera. Claudio Monteverdi stond aan de wieg van de vroeg Italiaanse (barok) opera. D'Espinoza brengt de emotioneel geladen klacht van Arianna uit 1608. Deze mezzosopraan staat bekend om haar inleving in de tekst en haar expressieve overdracht. Zij studeerde zang in Amerika en specialiseerde zich daarna in Ne derland. Zij won verschillende prijzen en zong vele karakterrollen, onder meer van Di do in Purcell Dido en Aenaes, Cherubino uit Mozarts Le Nozze di Figaro en Carmen van Bizet. Zij zingt tijdens dit recital aria's van Scarlatti, Handel, Von Gluck, Mozart, Rossi ni, Bellini, Verdi en Mascagni en eindigt met het overbekende Oh! mio babbino caro uit Gianni Schicchi van Puccini. Pianiste Natalia Pavlova verzorgt de vrij moeilijke begeleiding. Zij bewijst dat zij niet alleen een goede soliste is, maar tevens een perfecte muzikale partner in dit kunstige sa menspel dat vereist wordt bij opera-aria's. Deze Russische musicus heeft een eigen mu- ziekstudio in Vlissingen. conservatorium opleiding omdat haar hart bij mooie melodieën en liedjes lag. Zingen was van jongs af aan een passie. De opleiding was vooral gericht op jazz. Ook al noemt ze zich niet de grootste jazzliefhebber, de bal lads uit dat genre beantwoorden aan haar drang het mooie naar bo ven te halen. Na de opleiding en inmiddels drie albums verder krijgt Sjoerds- ma in 2013 de kans om een aantal vertolkingen van de Amerikaanse zangeres Eva Cassidy (1963 -1996) tijdens een boekpresentatie te la ten horen. Het is het begin van een zoektocht en vooral een ont dekkingsreis naar de ziel van wat adembenemend mooi kan zijn. „Je hoort in die stem en zang de innerlijke noodzaak iets te uiten. Dat raakt, je kunt er niet om heen", zegt Margriet Sjoerdsma. Vorig jaar trok zij met veel succes door het land met een 'Tribute to Eva Cassidy' en een gelijknamig album. Het bleek slechts een be gin, want de songs en verhalen waren nog lang niet uitgeput en de vraag naar meer groeide na ie der concert. Vandaar dit jaar een nieuwe serie van vijftig shows waarvan dit voorjaar twee keer in Zeeland. Na het afronden van de opleiding in 2006 vertaalt Margriet Sjoerds ma haar drang mooie liedjes te la ten horen in een debuutalbum met covers van jazz-, soul- en popsongs (In A Whisper Of A Morning). Nog twee albums vol gen met daarop vooral eigen werk: 'Bloom' in 2008 en 'Dra wing Circles' in 2011. De albums brachten een brede muzieksmaak aan het licht. Ie mand die moeilijk in een catego rie was onder te brengen, alhoe wel de jazzopleiding in haar melo dielijnen en dictie altijd wel is te rug te horen. Optredens op uiteenlopende po dia van North Sea Jazz tot Paradi- so volgden. Sjoerdsma gaat als ta lent met een loepzuivere stem de boeken in. „Die jazzopleiding heeft me ge leerd te improviseren en veel over de timing in het zingen. De tech niek leerde ik in Kopenhagen aan het Complete Vocal Institute. Door in het repertoire en leven van Eva Cassidy te duiken ontdek te ik meer over het interpreteren van een tekst, het uit de weg gaan van concessies door dichtbij jezelf te blijven. Eva Cassidy interpre teerde covers uit alle muziekgen res en gaf ze een nieuw leven. Op mijn 17de hoorde ik haar versie 'Fields Of Gold' en het was met een raak. Ik kende de ook de uit voering van Sting, maar Cassidy deed die vergeten. Ze laat je meer horen, meer van de tekst, meer van haar eigen leven. Door de ver halen van muziekjournalist en Cassidy-biograaf Johan Bakker, maar ook de heel persoonlijke ont hullingen van haar broer Dan Cas sidy, kwam ze heel dichtbij." Sjoerdsma vond veel overeenkom sten. Net als Eva Cassidy gaat ze voor een mix van muziekgenres, nooit voor show en glamour. „Eva Cassidy studeerde veel en hard. Ze was bovendien heel kri tisch in wat en hoe ze wilde opne men." Uiteindelijk is er tijdens haar te korte leven maar één live-album (Live At Blues Alley) verschenen en een studio-album samen met Chuck Brown. Na haar overlijden in 1996 verscheen 'Songbird'. La ter zijn allerlei live-opnamen op een tiental albums terecht geko men. Opmerkelijk zijn de grotere ver koopcijfers in Nederland van de albums van Eva Cassidy nadat Sjoerdsma met haar muziek op pad ging. „Door met deze muziek te wer ken en daarin weer mijn eigen keuze te maken, ontdekte ik ook veel van mezelf als zangeres. Het inspireert en ik merk dat ik de lat hoger leg als het gaat om arrange ren en schrijven van eigen songs. Het is een tribute, maar ook een leerproces." In de begeleidingsband van Mar griet Sjoerdsma speelt ook violist Dan Cassidy, de broer van Eva Cassidy. Het Middelburgse elektro nica duo Basn bestaat één jaar. Dit wordt ge vierd met een EP release en een daarbij horende presentatie za terdag in de Spot in Middel burg. Basn maakt elektronische muziek die aansluiting zoekt bij hippe buitenlandse acts als East India Youth en Chet Faker. Opvallend is dat weinig Zeeuw se artiesten zich aan dit genre wagen, terwijl de belangstel ling best groot is. Achter de naam van deze pio nieren, steekt weinig verras sends: „Je spreekt het uit als het Engelse basen. Het begon met de naam Bass 'N Sjoerd en dat vonden we een beetje fout, dus dat werd BASN en om het lekker verwarrend te maken de den we er twee puntjes op" vertelt drijvende kracht achter Basn, multi-instrumentalist, producer en songwriter Sjoerd van Kampen. Johan Marsman vult hem aan op de bas en speelt ook synthesizer. Het vraagt een innovatieve vertaal slag zulke soms rijk georkes treerde muziek met slechts twee muzikanten live te breng en. „Tot nu toe is het elke keer anders gegaan. We werkten eerst met bijna alleen maar backing tracks en een basgitaar. Toen werden het backing tracks die we konden manipule ren en toen kwamen er soft ware synths bij. Voor de toe komstige shows na de EP relea se zijn we met een drummer bezig en hebben we zelfs een analoge synthesizer gebouwd." De ontwikkeling van hun live act is tekenend voor gedreven heid en enthousiasme achter de band, die overigens pas be gin 2014 voor het eerst optrad. Het duo is ambitieus bezig aan de opnames van een eerste vi deoclip, de promotie van de EP, die overigens ook in fysieke vorm verschijnt. Ook wordt er aan een nieuwe live show ge werkt. Basn laat zich moeilijk in een hokje plaatsen en houdt ergens het midden tussen mu ziek die op de dansvloer ge draaid wordt en liedjes die het beste thuis op een koptelefoon beluisterd kunnen worden. DONDERDAG 19 FEBRUARI 2015 door Jeanette Vergouwe Zondag 22 februari, Speelhuus Ter Reede, Vlissin gen, 14.00 uur. Pianiste Natalia Pavlova. klaar met Cassidy Zangeres Margriet Sjoerdsma samen met Dan Cassidy, broer van Eva en violist in de begeleidingsband. Zaterdag 21 februari komt Margriet Sjoerdsma met A Tribute to Eva Cassi dy naar Razzmatazz in Oost-Souburg. (Dit concert is uitverkocht) en zondag 12 april treedt zij met haar band om 16.00 uur op in de Wandelkerk in Middelburg. Voor die laatste zijn nog kaarten beschikbaar via de website Tangelder Presenteert. Johan Marsman en Sjoerd van Kampen, samen: Basn. door Bart Gabriëlse Zaterdag 21 februari, de Spot, Mid delburg, 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43