PZC 64 Ik wilde graag dat Arjen Lubach het scenario zou schrijven. Net als wij heeft hij een grote affiniteit met Zweden Toen de Zweeds-Nederlandse zangeres en theatermaakster Anna Agren vorig jaar ging na denken over een nieuwe voor stelling wist ze al snel dat ze een theatrale, muzikale thriller wilde gaan maken. Samen met de anderen van 'De Andersons' zanger/theatermaker Roel Dullaart en mu zikant Mirek Walton ging zij op zoek naar een bijzonder onderwerp. Zij kwamen te recht bij Olof Palme, de Zweedse premier die op een vrijdagavond in t986 met zijn- vrouw van de bioscoop naar huis wandelde en in zijn rug werd geschoten. De schutter ontvluchtte en sinds die tijd zijn er honderden verdachten en theorieën en zelfs honderddertig mensen die uit zich zelf hebben bekend. Maar bij gebrek aan be wijs is de moord vandaag de dag nog steeds niet opgelost. Agren omschrijft het als een Zweedse thril ler, maar dan echt gebeurd. Naar eigen zeg gen hadden ze van dit bijzondere verhaal net zo makkelijk een trilogie a la 'Millen nium' kunnen maken, zoveel interessante, bizarre theorieën en feiten zijn er. Drie jaar geleden werd de Zweedse grondwet zelfs aangepast voor de moordzaak omdat deze anders zou verjaren. Vandaag de dag gaat het onderzoek nog altijd door, het dos sier is inmiddels 225 meter lang en de com plottheorieën nemen nog altijd toe. Op zoek naar een scenarioschrijver kwam het gezelschap uit bij duizendpoot Arjen Lubach. „Ik wilde graag dat Arjen het scena rio zou gaan schrijven. Net als wij heeft hij een grote affiniteit met Zweden en ik had net zijn boek 'Magnus' gelezen. Een prach tig boek, heel mysterieus, poëtisch en span nend maar toch down to earth, met subtie le humor waar ik ontzettend gek op ben", zegt Agren. Samen met Lubach hebben ze er een muzikale thriller mét humor van ge maakt. De vorm die ze gekozen hebben, leent zich goed voor een lichtvoetige bena dering; Olof Palme krijgt anderhalf uur de tijd om in de voorstelling zijn eigen moord op te lossen. Agren: „Het feit alleen al dat iemand in gesprek gaat met zijn eigen po tentiële moordenaars zorgt voor een soort rare werkelijkheid waarin heel erg veel mo gelijk is. Daardoor kunnen we er ook mak kelijk uitstappen om liederen te zingen." De liederen zijn heel divers; van een thea terlied tot poëtische pop en van funky tot hardcore cabaret. De Andersons hebben zich hiervoor laten inspireren door Palme's gedachtegoed en, bijzonder genoeg, diens liefde voor poëzie. Palme werd ooit omschreven als een politi cus met een kunstenaarsziel. Hij citeerde in zijn speeches filosofen, dichters en schrijvers. „Een mooie uitspraak van hem vind ik 'Het gaat niet om het bereiken van de utopie maar om het streven ernaar'. Hij riep mensen op om te durven dromen, zo wel op persoonlijk als op maatschappelijk vlak. Het compromisloze idealisme van Pal- me is bijna niet meer van deze tijd, we zijn voorzichtiger geworden en minder stand vastig. Daar gaat het ook over in deze voor stelling", aldus Agren. Het is een voorstel ling voor iedereen die zich wil laten verras sen door een combinatie van een intrige rend verhaal, mooie muziek en lekkere hu mor. „Voor de nieuwsgierige mens: kom naar het theater en laat je een avond lang meevoeren door een pakkend verhaal en prachtige liederen", luidt de enthousiaste oproep van de zangeres/speelster. donderdag 19 februari tot en met woensdag 25 februari 2015 UitGids Beertje Paddington zoekt een veilig plekje PAGINA 4 en 5 Cabaretduo schittert met droge humor. PAGINA 10 Muziektheater De Andersons brengt zaterdagavond in 't Spiegeltheater in Middelburg de muzikale thriller: 'In gesprek met mijn moordenaar' Arjen Lubach schreef het script voor deze intrigerende en humoristische voorstelling, gebaseerd op een ware gebeurtenis: De moord op de Zweedse premier Olof Palme in 1986. De dader is bij gebrek aan bewijs nooit gepakt. Wel zijn er honderddertig mensen die de moord uit zichzelf hebben bekend. Scène uit de muzikale thriller: 'In gesprek met mijn moordenaar' door Muziektheatergroep De Andersons. foto Roxanne Hellevoort Anna Agren, zangeres/theatermaakster Zaterdag 21 februari, 't Spiegeltheater, Middel burg, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41