t De harde conclusies van de Raad 1 Groningers wihen geen woorden, maar daden WD'er Verheijen schort werk in Itoeede Kamer tijdelijk op Busreis Dresden Leipzig IN HET NIEUWS 3 CASCEBOUW E^onMobil toezicht op GasTerra NAM De Onderzoeksraad concludeert dat betrokken partijen niet zorgvuldig zijn omgegaan met de veiligheid van de Groningse burgers in relatie tot de door gaswinning veroorzaakte aardbevingen Het ministerie van Economi sche Zaken is zowel onder deel van de exploitatie als hoeder van alle belangen, in clusief het veiligheidsbelang van burgers in Groningen „Als het belang van de burgers zwaarder gaat meewegen, ver wachten we actie: we willen dat er een ruimere uitkoopregeling komt, mensen zitten nu gevan gen in hun eigen huis. Er moet een royale vergoeding komen van schade. .We hebben niks aan woor den. We willen daden." Het rapport bevestigt wat de GBB al een tijd roept: dat de veiligheid ondergeschikt is bij de gaswin ning. En dat de bedrijven, de over heid en de toezichthouders veel te nauwe banden hebben. En toch kwam het rapport van de Onder zoeksraad nog als een schok. „Er L2,5 tot 3,0 0,1 tot 1,0 1,0 tot 1,5 1,5 tot 2,0 2,0 tot 2,5 blijkt overduidelijk uit dat er een cultuur heerst van 'laat maar zit ten'. Dat men geen enkel belang hechtte aan veiligheid." „We wisten het allemaal, we heb ben het ervaren, maar dat aïïes zo in elkaar haakte, wisten wij niet. Dit rapport is de bevestiging van de cultuur waar wij al jaren tegen aan lopen. De cultuur Van: 'jullie Groningers zijn het probleem, er is geen onveilige situatie'. Ik ben blij dat de Groninger Bodem Be weging nu geen roepende meer in de woestijn is." Kleijer is vooral geschrokken van de mate waarin de Groningse gas- wereld elkaar de hand boven het hoofd houdt. „Het onderzoek toont aan dat er iets fundamen teel mis is. Het is schrijnend om te zien dat de oud-inspecteur van het Staatstoezicht op de Mijnen deze week in NRC vertelt dat er maximaal 21 miljard kuub gas ge wonnen zou moeten worden. Dat durfde hij vorig jaar, toen hij nog in dienst was, niet te zeggen. Een groter pleidooi voor het echt onaf hankelijk maken van het toezicht kan ik niet bedenken." De GBB wil excuses van minister Kamp en de NAM. „In de politiek hoef je dat niet te verwachten. Daar heerst een cynisme dat geen grenzen kent. Nog steeds. Het is op zijn minst opvallend dat het Kamerdebat over het gasbesluit precies een week vóór verschij ning van dit rapport plaatsvond." De Onderzoeksraad vindt het van cruciaal belang dat de veiligheid van burgers bij (voorgenomen) activiteiten in de diepe ondergrond wordt geborgd in de besluitvorming De betrokken partijen hadden geen open houding tegenover kritische tegengeluiden Versterk de onafhankelijk heid van Staatstoezicht op de Mijnen ten opzichte van het ministerie en de sector Concentratie van macht vraagt extra aandacht voor het organiseren van tegenkracht, zeker wanneer sprake is van onzekerheden over veiligheid Het Limburgse bedrijf Taurus claimt dat Verheijen zich als wet houder in Venlo (2006-20tr) schuldig heeft gemaakt aan cor ruptie door de Roermondse pro jectontwikkelaar Piet van Pol te bevoordelen en Taurus tegen te werken bij de plannen om een bioscoop te bouwen. Van Pol stort te duizenden euro's in de verkie- zingskas van de lokale WD. Afge lopen najaar kondigde de onder nemer al aan een schadeclaim voor te bereiden. Toen die uit bleef, zagen bronnen bij de WD dit als een bevestiging dat er niks aan de hand was. Gisteren volgde er alsnog een aan gifte en nam de druk op de boe renzoon uit Noord-Limburg toe. Uren nadat de aangifte naar bui ten kwam, meldde Verheijen dat hij zijn Kamerwerk neerlegt tot dat de commissie Integriteit van de WD met een oordeel over de declaratiekwestie komt. Conclu sies kunnen er al binnen enkele weken liggen. In een verklaring meldde hij 'vanzelfsprekend' con sequenties te verbinden aan het verdict van de partijcommissie, evenals een eventueel strafrechte lijk onderzoek naar de corruptie klacht, als daar 'aanleiding toe is'. De WD-belofte uit Noord-Lim burg kwam vorige week in het nauw na een publicatie in NRC over duizenden euro's aan onte recht opgestreken declaraties toen hij provinciebestuurder in Lim burg was (2011-2022). Verheijen zelf erkende enkele fouten en be loofde het te veel ontvangen geld terug te storten. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Compleet verzorgd Kras.nl/39357 of bel 0900-96977ocPg DONDERDAG 19 FEBRUARI 2015 Het is een ingewik kelde kluwen van oliemaatschap pijen, adviseurs, (semi-) overheids instellingen en toe zichthouders die allemaal onderling verbonden zijn: in het gasgebouw draait men aan de gaskraan. Door de onderlinge verban den is het moeilijk om kritisch op elkaar te zijn, zegt 'de onderzoeksraad. Staat der Nederlanden dividend i 10% eigendom Staatstoezicht op de Mijnen heffingen, belastingen Ieigendom eigendom aandeel aandeel eigendom Maatschap Groningen 50% zeggenschap 50% zeggenschap vergunning voor exploitatie van exploitatie voor rekening en risico van Gas uit Groningerveld i verkoop aan GRONINGEN - „Wat in het rapport staat, is allemaal geweest", zegt Dick Kléijer, secretaris van de Gro ninger Bodem Beweging. „Het moet anders. Als veiligheid daad werkelijk voorop staat, zoals minis ter Henk Kamp zegt, willen we dat terugzien in beleid en in een nieuw gasbesluit. Dus minder gaswinning. Maar dat zien we niet." Aantal aardbevingen Groningen De eerste aardbeving was in Assen in 1986. Daarna bleef het een periode vrij rustig. N. I 3,0 tot 3,5 3,5 en hoger Schaal van Richter T-fNrOtlhtONOOOI 010101010101010101 O »- (N hi sf lO VD N, OO Oh O O O Q O OOOOOt— T-*-T— oooooooooooooo (NNNN(N(N(NCNfN(NNfM(N(N door Niels Klaassen DEN HAAG - WD-er Mark Verheijen legt tijdelijk zijn werk neer. Het Limburgse Kamerlid kwam vorige week onder vuur te liggen na een publicatie over dubieus declaratie gedrag. Gisteren volgde ook nog een aangifte van corruptie. 100% vertrekgarantie 8 dagen al v.a Beleef de mooiste Duitse cultuursteden en het Ertsgebergte. Klantbeoordeling 8,3 Verblijf in een 4-sterren hotel met zwembad Incl. Comfort Class busreis, ontbijt, diner en excursies Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3