Ik wil graag iets betekenen voor anderen ZEELAND 29 NO 0\T TEGENPRESTATIE Het is maandagochtend, tien uur. Tanny Almekin- ders uit Biezelinge schenkt, zoals elke week, de kof fie in bij de dagopvang van zorg centrum Cederhof in Kapelle. On dertussen maakte ze een praatje met de ouderen. „Kiek mevrouw Sonke. Het sneeuwt buiten! Dat is toch wat, eej. Mevrouw Van Lie- re, heeft u vroeger wel eens een sneeuwpop gemaakt? En heeft u wel eens geschaatst?" Tanny ontvangt al jaren een bij standsuitkering. Uitzicht op werk heeft de voormalig thuiszorgme dewerkster niet. Daarom wilde ze aan de slag als vrijwilliger. Via de gemeente en Stichting Welzijn Kapelle kwam ze een jaar of vijf geleden binnen bij Cederhof. „Ik wil een zinvolle invulling van mijn dagen. Ik houd mezelf in huis natuurlijk wel bezig, maar ik vond het niet leuk om alleen maar thuis te zitten. Dan heb je maar een leeg bestaan, vind ik. Ik wil graag wat betekenen voor an deren. En bovendien heb je zo wat meer sociale contacten. Na tuurlijk heb ik wel vriendinnen, maar door het vrijwilligerswerk ontmoet ik meer mensen." Maandagochtend is haar vaste ochtend, maar soms werkt ze er ook wel drie keer per week. Ze kijkt er elke week net zo naar uit als de ouderen. Na de koffie speelt Tanny een spelletje met de ouderen. Vandaag komt het knik kerspel op tafel: een ouderwetse houten flipperkast met spijkers en een bel. Tanny geeft mevrouw Eversdijk een compliment. „135! Wat een goede score!" Omdat ze Tanny al vrijwilligers werk doet, hoeft ze geen andere tegenprestatie te leveren voor haar uitkering. De betaalde medewerkers van Ce derhof zijn blij met de inzet van Tanny. Want terwijl de vrijwillig ster zich met het spelletje bezig houdt, heeft activiteitenbegeleid ster Petra Beyerlein tijd om een praatje te maken met de andere ouderen. „Het is erg luxe dat Tan ny er is. Zo kunnen we de men sen meer persoonlijke aandacht geven." DONDERDAG 19 FEBRUARI 2015 ruil voor een uitkering Actievoerders tijdens een protestmars in Tilburg van vakbond FNV tegen werken zonder loon, eind vorig jaar. Zeeuwse gemeenten leggen in de praktijk nauwelijks tegenprestaties op aan mensen met een bijstandsuitkering, foto Hollandse Hoogte In Zeeland ontvangen ruim 6500 mensen een bijstandsuitkering. Mensen die een bijstandsuitkering ontvangen, moeten een tegenpres tatie leveren, als de gemeente hier om vraagt. Alleenstaande ouders met kinde ren tot 5 jaar hoeven geen tegen prestatie te leveren. Dat geldt ook voor mensen die vol ledig en duurzaam arbeidsonge schikt zijn. Mantelzorg en vrijwilligerswerk gelden vaak als tegenprestatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29