1 \V^ SJLT 28 ZEELAND BIJSTAND Zeeuwen die in de bijstand zitten, mogen veelal zelf kiezen welke tegenprestatie ze leveren voor hun uitkering. Gemeenten gaan soepel om met de wet, waarmee ze sinds 1 januari mensen kunnen verplichten iets terug te doen voor hun bijstandsuitkering. Q Ontvang je een bijstandsuit kering, maar doe je al we kelijks boodschappen voor de buurvrouw, sta je ach ter de bar in het dorpshuis of maak je regelmatig het huis schoon van je bejaar de moeder? Dan laat de gemeente je in veel ge vallen met rust. Wie al actief is als vrijwilli ger, hoeft vaak geen extra taken te verrichten. Het kabinet geeft gemeenten sinds begin dit jaar de mogelijkheid om een tegenprestatie op te leggen aan mensen met een bijstandsuitke ring. Uit een inventarisatie van deze krant blijkt dat Zeeuwse gemeenten niet streng zijn. Ze laten mensen in veel gevallen zelf kie zen wat ze willen doen. De tegenprestatie geldt alleen voor mensen die voorlopig geen uitzicht hebben op werk. Wie wel binnen afzienbare tijd een baan kan krijgen, hoeft geen tegenprestatie te leveren, maar wordt geholpen met solliciteren of krijgt extra cursussen en trainingen. Medewerkers van de gezamenlijke Bevelandse gemeenten bespreken de tegenprestatie met zo'n tweehonderd van de 1250 bijstandsgerech tigden. „We denken dat het voor hen beter is om een tegenprestatie te leveren dan om thuis te zitten. Ze doen wat nuttigs en het geeft ze weer perspectief', zegt Jaap Schipper, hoofd van de afdeling Werk, Inkomen en Zorg van de gemeenschappelijke regeling De Beve- landen. „We zijn van mening dat het 't best werkt als we de mensen actief betrekken bij de tegenprestatie. Daarom vragen we ze wat hun wensen en ideeën zijn en welk vrijwilli gerswerk ze al doen. Het kan om van alles gaan: boodschappen doen voor mensen die moeilijk ter been zijn of hulp in en om het huis. Het gaat erom dat het werk maatschappe lijk nut heeft. En het mag betaald werk niet verdringen. Sommige mensen staan er in het begin negatief tegenover, maar vinden het uit eindelijk hartstikke leuk. Weigert iemand, dan kunnen we een tegenprestatie opleggen." De gemeente Tholen benadert de komende tijd alle ruim 250 bijstandsgerechtigden om de tegenprestatie te bespreken. Wie al vrijwil ligerswerk doet, hoeft niets extra's te doen. Welke instantie zit op mensen te wachten die gedwongen worden tot vrijwilligerswerk? Ook Sluis probeert mensen met een uitkering aan vrijwilligerswerk te helpen. Een 'gedwon gen' tegenprestatie is nog niet opgelegd. „Dat is het laatste middel dat ingezet wordt", laat een gemeentewoordvoerster weten. Orionis Walcheren, waaronder de sociale dienst Middelburg, Veere en Vlissingen valt, stelt de tegenprestatie helemaal niet verplicht. „Wij zijn ervan overtuigd dat dat niet werkt", zegt woordvoerster Marcia Wielemaker. „Dat hebben we geleerd uit het verleden." Orionis raakte begin 2013 in opspraak omdat het bijstandsgerechtigden 32 uur per week liet werken in ruil voor een uitkering. De rechter oordeelde toen dat Orionis dat niet mocht doen. Nu is het uitgangspunt anders, legt Wie lemaker uit. „Bij de tegenprestatie kom je al snel in het vrijwilligerswerk terecht, omdat de taken betaalde arbeid niet mogen verdringen. Verplichting en vrijwilligerswerk, dat zijn twee tegengestelde zaken. Wij gaan ervan uit dat iedereen een rol wil in de maatschappij en dat niemand bewust kiest voor een bijstands uitkering. We hopen dat mensen door het vrij willigerswerk uiteindelijk de stap kunnen ma ken om weer aan het werk te komen." Orionis gaat om de tafel met bijna tweedui zend mensen die een bijstandsuitkering ont vangen. Ambassadeurs motiveren mensen om vrijwilligerswerk, mantelzorg of andere maat schappelijke activiteiten te verrichten. De am bassadeurs zijn mensen die zelf al vrijwilli gerswerk doen. „Zij vertellen welke activitei ten ze verrichten, waarom ze dit doen en hoe ze dit ervaren." Orionis richt samen met vrij willigersorganisaties een participatiepunt op. „We werken vanuit de motivatie van klanten. Zij weten als geen ander waar hun passie ligt en welke activiteiten zij het beste zouden kun ne nen willen uitvoeren." Ook Schouwen-Duiveland en Terneuzen zijn niet van plan om een tegenprestatie op te leg gen. „Welke instantie zit op mensen te wach ten die gedwongen worden tot vrijwilligers werk?", vraagt wethouder Cees Liefting van Terneuzen zich af. „De belangrijkste insteek voor ons is om zo veel mogelijk mensen weer aan het werk te krijgen. Een derde van ons be stand is binnen een jaar weer aan het werk. We zorgen voor scholing, stages en werkerva ringsplaatsen, zodat ze beter bemiddelbaar zijn." Bovendien heeft de gemeente al midde len om mensen te motiveren op zoek te gaan naar werk. „Als ze niet voldoende solliciteren, dan kunnen we ze korten op hun uitkering. Alleen voor mensen die bijvoorbeeld een psy chisch probleem hebben, maken we een uit zondering." Tachtig procent van de Nederlandse gemeen ten laat bijstandsgerechtigden zelf met voor stellen te komen voor de tegenprestatie, bleek eind vorig jaar al uit landelijk onderzoek van Divosa, de vereniging van managers van socia le diensten. Gemeenten zijn mild voor mantel- zorgers en actieve vrijwilligers. Vrijwilligerswerk in door Cornelleke Blok Cees Liefting, wethouder Terneuzen I Tanny Almekinders uit Biezelinge foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28