Druk op Athene loopt op VERDIEPING 13 Athene kiest eieren voor zijn geld en vraagt Brussel om een verlenging van zes maanden van zijn 'leenovereenkomst' met de euro landen. Het verzoek wordt van daag in Brussel door een werk groep van topambtenaren onder de loep genomen alvorens de mi nisters van Financiën van de euro zone erover beslissen. Eurogroepvoorzitter Jeroen Dijs- selbloem kan de EU-ministerraad morgen bijeenroepen. Het is niet ondenkbaar dat de aanvraag wordt afgewezen, zeggen bron nen in Brussel. De Grieken willen namelijk dat bepaalde voorwaar den in het lopende programma - dat de totale Europese steun van 190 miljard euro sinds 2010 kop pelt aan hervormingen en sanerin gen en inspecties op de vorderin gen die worden gemaakt - wor den veranderd. Daar is met name de Duitse minister Wolfgang Schauble faliekant tegen. Dijsselbloem gaf de nieuwe links-radicale regering na het voor de tweede keer mislukken van onderhandelingen maandag in Brussel tot uiterlijk morgen de tijd om verlenging van het Euro pese steunprogramma aan te vra gen. Dat pakket loopt 28 februari af. Volgens de eurolanden kan Griekenland nog niet op eigen be nen staan. Intussen is de druk op Athene ook van buiten de eurozone opge voerd. Nadat de Denen en de Brit ten premier Alexis Tsipras en zijn minister van Financiën Yanis Varoufakis al hadden aange spoord een einde te maken aan de onzekerheid over een dreigende 'Grexit', het uit de eurozone stap pen van Griekenland, mengde de Amerikaanse regering zich giste ren ook in de 'oorlog' tussen Grie kenland en de andere eurolanden. Minister van Financiën Jack Lew drong er telefonisch bij Yanis Varoufakis op aan akkoord te gaan met verlenging van het steunpakket. Lew wees hem op de gevolgen als de regering- Tsipras dat nalaat: „Onmiddellijke ontberingen voor Griekenland en onzekerheid in Europa." Varoufakis openbaarde gisteren een document van dertig pagina's waarin de Griekse plannen staan opgesomd. Het bijna failliete land heeft dringend behoefte aan finan ciering, is een van de prioriteiten. De Griek zegt dat de eurogroep de voorstellen allang heeft inge zien terwijl steeds wordt beweerd dat Athene geen concrete voorstel len heeft gepresenteerd voor een alternatieve invulling van eerder gemaakte afspraken. In het document staat volgens in gewijden weinig dat niet al be kend was: Athene wil minder pri vatiseren, naar een lager beoogd primair begrotingsoverschot (waarbij er, zonder de rentelasten mee te tellen, meer geld binnen komt dan wordt uitgegeven) en belooft dit jaar 17 miljard euro te betalen aan crediteuren. Varoufakis wil op korte termijn ook de 1,9 miljard euro winst die de Europese Centrale Bank heeft gemaakt op Griekse obligaties ge bruiken om een verplichte aflos sing in maart van een lening van het IMF mee te realiseren. Het naar Athene overmaken van die 1,9 miljard is een afspraak uit het huidige steunprogramma, maar wel onder de voorwaarde dat de Grieken de geplande bezuinigin gen doorvoeren. Sinds juni vorig jaar, al onder de vorige regering, stokken de hervormingen. DONDERDAG 19 FEBRUARI 2015 door onze correspondent Petra Janbroers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13