De flamboyante Griek Yanis Varoufakis houdt vol dat hij geen spelletjes speelt. Inmiddels ligt de speltheoreticus op ramkoers met 'Mr. Euro' Jeroen Dijsselbloem. 12 VERDIEPING MACHTSSTRIJD Als twee roekeloze coureurs naderen ze elkaar, Jeroen Dijsselbloem en Yanis Varoufakis. De Griek zit als altijd op zijn grommen de Yamaha XJR1300. Het zwarte, leren motorjack hangt open, het hemd steekt uit de broek en de bijna schalkse blik van deze Glatz- kopf verraadt dat hij van geen wijken wil weten. Maar dan kent hij Jeroen Dijsselbloem nog niet. De vriendelijke krullenbol van weleer heeft zich in twee jaar tijd ontpopt tot een gestaald politicus. Die laat niet met zich sollen. In een onberispelijk pak en met een strenge bril stuift hij met zijn dienstauto van Duitse makelij op de Griek af. Wie gooit het eerst zijn stuur om, dat is de vraag. De confrontatie tussen de Griekse minister van Financiën en de Nederlandse voorzit ter van de eurogroep is een schoolvoor beeld van wat in de speltheorie een CHICKEN GAME wordt genoemd. Chic ken is de angsthaas die uiteindelijk toch te rugdeinst voor een botsing. Is het Dijssel bloem (en de rest van de eurozone), die eist dat Griekenland in ruil voor leningen gewoon blijft bezuinigen? Of is het Varou fakis, die de opgelegde bezuinigingen er vaart als financial waterboarding en soepeler voorwaarden wil. Nou wil het geval dat Varoufakis niet al leen minister maar ook econoom én spel theoreticus is. Toeval? Varoufakis zelf zegt steeds dat hij 'geen spelletjes speelt'. Maar ook dat kan natuurlijk strategie zijn. Collega-speltheoreticus Huib Pellikaan volgt de GRIEKSE THRILLER op de voet. De Leidse politicoloog heeft het boek dat Varoufakis schreef over hun gedeelde vak gebied inmiddels besteld. Pas over twee we ken krijgt hij het in huis. „Het is niet zo courant", lacht hij. Volgens Pellikaan speelt Varoufakis hoog spel. „Hij verkeerde altijd in de veronder stelling dat als hij zijn stuur maar recht hield, de rest wel opzij zou gaan. Nou, dan heeft hij in Dijsselbloem de verkeerde ge troffen." Volgens de LOGICA is het zo dat de speler die het meest te verliezen heeft, als eerste geneigd zal zijn het stuur bij te trekken. Maar dat ziet Pellikaan in dit geval niet snel gebeuren. „Europa kan niet terug. Als ze opnieuw toegeven aan de Grieken, gaan bij alle rechtspopulistische partijen de vlag uit. Ook Griekenland kan niet terug, an ders staat het hele land op stelten. Deze confrontatie kan dus zomaar leiden tot een grote KLADDERADATSCH." De Tilburgse hoogleraar openbare financi ën Harrie Verbon denkt dat Europa uitein delijk het meest te verliezen heeft. Want, zo redeneert hij, de rijke EU-landen zullen het niet toelaten dat Griekenland uit de eu ro stapt. Als Griekenland tegelijkertijd ge dwongen wordt door te gaan met het 'ex treme bezuinigingsbeleid', dan drijft het land alsnog verder af van de EU. En dat is De econoom en speltheore ticus Varoufakis zegt dat hij geen spelletje speelt. Maar ook dat kan strategie zijn nu net niet de bedoeling. „Yanis Varoufakis kan dus zonder probleem schuldverlich ting voor Griekenland vragen", zegt Ver bon. Mits de andere eurolanden ook ratio neel zullen handelen. En daar is Verbon niet gerust op. Pellikaan denkt dat Dijsselbloem in het voordeel is. „Als er al iemand toegeeft, zul len dat de Grieken zijn. Stel, jij gaat naar de bank terwijl je daar ik weet niet hoeveel schulden hebt. En dan ga jij vervolgens stampij maken dat de wereld niet deugt? Dat is toch geen sterk verhaal." Daarbij is het volgens Pellikaan wel van be lang dat de Grieken zonder al te veel ge zichtsverlies het STRIJDTONEEL kunnen verlaten. „Dan komt het echt op de formu lering van de afspraken aan." Nog even terug naar het addertje onder het gras van Verbon. Wat als de logica is uitge schakeld? Of zoals Pellikaan zegt, 'als beide partijen het stuur uit het raam hebben ge gooid'. Dan heb je niets meer aan al die ver gaarde kennis over speltheorie. Dan komt het aan op politiek vernuft. En toeval. Één voordeel ziet Pellikaan desondanks so wieso. „Ik heb volgende week een mooie ca sus met mijn studenten te bespreken." Gevaarlijk spel door Laurens Kok illustratie Ruben L. Oppenheimer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12