66 66 10 BUITENLAND Canberra en Jakarta ruziën over executie Australiërs Relatief kleine drugscriminelen in Indonesië worden zwaar gestraft. „Ik wil niet worden doodgeschoten." BOCOR - „Ik ben de jongste hier, maar de meest gevaarlijke drugs dealer", zegt de 27-jarige Martin in de zwaar verouderde koloniale gevangenis in Bogor, die nog da teert uit de Hollandse tijd. Zijn celgenoten, allen drugsverslaaf den en drugskoeriers, vinden het een meesterlijke grap. „Ik gebruik niet meer", verzekert hij nu heel serieus. „Ik heb mijn les geleerd. Ik heb drie jaar van alles gerookt, gesnoven en gespoten, van hasj en xtc tot aan heroïne en cocaïne. Je kunt er zo gemakkelijk aan ko men. Ik kreeg het de eerste keer gratis van een vriend. Ik vond het lekker. Om mijn verslaving te kunnen betalen, verkocht ik drugs aan mijn vrienden. Ik maak te ze op mijn beurt afhankelijk. Een vriend stierf aan een overdo sis. Ik besef dat ik niet alleen mijn leven maar ook dat van anderen kapot heb gemaakt. Ik heb daar heel erg veel spijt van." Over vier jaar komt Martin vrij. Hij krijgt een nieuwe kans, vindt hij zelf. Dat geldt niet voor iedere gevangene. „Ik wil niet worden doodgeschoten", fluistert drugs koerier Nina (28) iets verderop in de overvolle vrouwenafdeling waar ze tussen het gegil van haar medegevangenen bijna onver staanbaar is. Nina, weduwe en moeder van drie kleine kinderen, werd thuis gearresteerd met meer dan twee kilo Sabu Sabu (meth- amfetamine) in haar bezit: „Ik had geen inkomen na de dood van mijn man. Ik had geld nodig." Omdat ze voor een Chinees syndi caat werkte, riskeert ze de dood straf. „Een belachelijke hoge straf', vindt haar celgenoot Nan ny (33), die acht jaar kreeg nadat de politie haar oppakte met thuis gekweekte wiet. Hasj valt in Indo nesië onder de verboden verdo vende middelen. „Ik was stom. We laten ons gebruiken. Weet je hoeveel mijn wiet zou opbren gen? 200 dollar. Weet je hoeveel een gemiddeld maandsalaris is? 200 dollar. Indonesische meiden laten zich voor zulke shitbedra- gen kapotmaken." Met bijna vijf miljoen verslaafden is Indonesië uitgegroeid tot de grootste drugsmarkt in Azië. De president wil de drugshandel kei hard aanpakken. Iedere verslaafde die met meer dan 1 gram aan ver dovende middelen wordt gearres teerd wordt beschouwd als drugs handelaar en gaat voor minstens zes jaar de cel in. Een koerier met meer dan twee kilo aan drugs in zijn bezit en in dienst van een bui tenlands drugssyndicaat, krijgt de doodstraf. Vorige maand werden de eerste zes 'drugscriminelen' geëxecuteerd, onder wie de Ne derlander Ang Kiem Soei. In de gevangenis van Bogor zitten 1100 gedetineerden, twee keer meer dan waar de gevangenis op bere kend is. De nog niet uitgeproce deerde drugskoeriers reageren ver ontrust op de executies. Ze lijden aan slapeloosheid en stress. Subianto (42) verkocht jarenlang drugs in discotheken en in cafés om zijn verslaving te bekostigen. Hij weet dat hij 'goed fout' zat. „Maar als je de drugshandel wilt aanpakken moet je beginnen met de maffia, zakenmensen, zonen van vooraanstaande politici en po litiemensen te arresteren. Zelfs in gevangenissen wordt gehandeld. Drugs is hier goedkoper dan op straat. Dat weet Joko Widodo heus wel. Waarom pakt hij al die rijke zoontjes niet aan?" Strenge straffen hebben geen en kele zin, is de conclusie van de In donesische psychologe Joyce Gor don. „Drugshandelaren bestaan, omdat er vraag is naar verdoven de middelen, dus zul je eerst die markt moeten elimineren. Het executeren van drugskoeriers heeft geen enkel effect. Voor iede- Ik besef dat ik niet alleen mijn leven, maar ook dat van anderen kapot heb gemaakt Het valt niet goed te praten wat we de den. Maar moeten we geëxe cuteerd worden? re dode komen er duizend nieu we terug. De regering moet voor lichting op scholen geven en ouders aansporen hun kinderen beter in de gaten te houden." Subianto vindt dat iedereen een tweede kans verdient, ook drugs criminelen. „Het valt niet goed te praten wat we deden. Wij verdie nen straf. Maar moeten we geëxe cuteerd worden?" CANBERRA - Australië zet In donesië verder onder druk vanwege de waarschijnlij ke executie van twee Au straliërs. Volgens de Austra lische premier Tony Ab bott is Indonesië het aan Australië verplicht om de twee niet te doden. Hij wees daarbij op de finan ciële hulp die het land kreeg na de verwoestende tsunami in 2004. Indonesië reageerde scherp op die woorden. „Ik hoop dat die verklaring niet de mening van de echte Australiërs weergeeffaldus de minis ter van Buitenlandse Za ken Armanatha Nasir. „Dreigementen zijn geen onderdeel van de diploma tieke taal en niemand kan goed reageren op dreige menten." De Australiërs Myuran Sukumaran (33) en Andrew Chan (31) zijn ter dood veroordeeld voor drugssmokkel. Ze waren lid van de 'Bali Negen'. In 2005 werden de negen jon gens van die bende met 8,3 kilo heroïne op het vlieg veld van Bali betrapt. Chan en Sukumaran kregen de doodstraf, de andere zeven levenslang of 20 jaar. Ook de bisschop van Sydney ij vert voor clementie: „Het zijn zulke zorgzame jon gens. Ze hebben rehabilita tieprogramma's opgezet. Verdient niet iedereen een tweede kans?" 'Waarom pakt Widodo al die rijke zoontjes niet aan?' door onze correspondent Wilma van der Maten De 'Bali Negen' werden in 2005 op het vliegveld van Bali met 8,3 kilo heroïne betrapt. Linksboven Myuran Suku- maran met daarnaast Andrew Chan, de Australiërs die de dood straf kregen. De anderen kregen levens lang of 20 jaar celstraf, foto Reuters Martin, gevangene Subianto, gevangene

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10