Beter in te schatten of een borst wel of niet eraf moet 66 De effecten van virtuele technieken op langere termijn worden vaak onderschat 8 BINNENLAND VIRTUAL REALITY Virtual reality voor consumenten beleeft dit jaar zijn ware doorbraak. Universiteiten, ziekenhuizen en bedrijven doen al volop hun voordeel met de techniek. „We kunnen met virtual reality het volume van de tumor en van de borst driedimensionaal meten. Daardoor kunnen we de verhou ding bepalen en een veel nauw keuriger advies geven", legt Elvira Vos het voordeel van de nieuwe techniek uit. „Nu is het zo dat kli nieken adviseren over de keuze tussen borstbesparend opereren en de hele borst eraf halen op ba sis van tweedimensionaal beeld, meer is er doorgaans niet." CONSUMENTENBRILLEN van Maastricht University uit. Universiteiten, maar ook zieken huizen en het bedrijfsleven omar men de techniek. Zo ontwerpt het Eindhovense Unit040 virtue le showrooms. Wie op zoek is naar een auto, hoeft de deur niet meer uit. Kwestie van een vir- tual-realitybril op, app downloa den en je bent in de showroom. Grote bedrijven als hightechfabri kant ASML, Océ en Philips gebrui ken de techniek vooral om men sen in andere landen te trainen, bijvoorbeeld in het bedienen van een machine, weet Sjaak Ver- waaijen van Fontys Hogeschool ICT in Eindhoven. „In plaats van dat die mensen ingevlogen moe ten worden, kunnen ze in hun land blijven. Dat scheelt miljoe nen." In onder meer de zorg, bouw en architectuur gaat virtual reality flinke besparingen opleveren, is de verwachting. Projectontwikke laars hoeven geen ontwerpen en maquettes meer te laten maken, maar kunnen in virtual reality rondleidingen geven. Radiologen en chirurgen oefenen ermee. „Ons klaslokaal is een vir- tual-realityomgeving geworden, met apparaten die zelfs geluid ma ken", zegt Maggie Klessens van de Fontys-opleiding medische MAASTRICHT - Zet iemand een vir tual-realitybril en een koptele foon op, laat een filmpje zien waarin hij aan de rand van een klif staat en zijn hartslag raast om hoog. Terwijl hij best weet dat hij niet in gevaar is, lijkt virtual reali ty voor hem net echt. Dat maakt de techniek bruik baar bij bijvoorbeeld de behande ling van fobieën als hoogtevrees of angst voor spinnen. Want als er een reactie is, kun je gedrag gaan beïnvloeden, legt Huub Hamers van de faculteit psycho logie en neurowetenschappen De kartonnen, en dus goedkope, versie van de virtuele bril van Google, foto Google Met de Hololens van Microsoft kun je zelf een motor in 3D ontwerpen. Virtueel wordt nu heel erg echt Matthias Putsch, Worldviz door Saskia Wassenaar ROTTERDAM - Met virtual reality kan bij borstkanker beter worden bepaald of het raadzaam is een borst te amputeren of dat die mis schien toch behouden kan worden. Dit is de ervaring van Elvira Vos en Mirelle Lagendijk van het borstkan- kerinstituut van het Rotterdamse Erasmus Medisch Centrum, dat hiermee een proef houdt. Virtual-realitybrillen voor consu menten zijn er in Nederland nog niet op de markt, maar er komen er wel een paar aan. Oculus Rift (onder gamers de bekendste maker van head sets) brengt dit jaar een be taalbare (naar schatting tus sen de 200 en 300 euro) consumentenversie van een virtual-realitybril uit. Samsung heeft de Gear al ge demonstreerd, een bril die werkt in combinatie met de smartphone. Met de bijbeho rende apps kun je er filmpjes mee kijken, spelletjes doen en je door virtuele omgevin gen bewegen. Internetgigant Google heeft in de VS inmiddels een kar tonnen bril uitgebracht, die niet meer dan een paar dollar kost (foto linksboven). Microsoft kondigde vorige week de Hololens aan (foto's rechtsboven en grote foto). Deze virtual-realitybril werkt met Windows 10 en is trans parant. Daarmee kun je een digitaal object als hologram zien in de echte wereld. Het revolutionaire eraan is dat het de virtuele en echte we reld samenbrengt. Aan het ho logram kun je bovendien ver anderingen aanbrengen. Dat maakt de techniek niet alleen aardig om mee te spelen, maar geschikt voor veel meer, bijvoorbeeld ontwer pen. Wanneer de Hololens uit komt, is nog niet bekend. door Saskia Wassenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8