Provincies: onbemind maar niet onbekend 3.261 BINNENLAND 7 8 1 1.610 485 245 234 218 198 10 175 Set van TWEE solar LED buitenlampen 11.733 2013 2-703 1.966 A 11.658 ^11.761 1162 716 904 11.396 88 91,1 tov 2013 nrmn 1 serie ze over twee of drie jaar ook in de vingers. Tegen die tijd zul je weer iets anders hebben om nieuwe au to's mee te beveiligen. Het is een ratrace tussen de branche en auto dieven." Het aantal autodiefstallen daalt snel. De stichting telde in 2014 10.712 aangiften. In 2000 waren dat er nog 25.187. Het is het gevolg van een goede samenwerking tus sen automerken, RDW, politie en verzekeraars, denkt Visser. Het is niet alleen goed nieuws dat de klok slaat. Het percentage ge stolen auto's dat wordt terugge vonden, daalt ook al jaren en be reikte in 2014 een nieuw diepte punt. Slechts 39,6 procent van de gestolen auto's wordt ooit nog te ruggevonden. In 2000 was dat 65,8 procent. Om de pakkans te vergroten, is de stichting AVc een proef begon nen in Oost-Nederland. Na aangif te van diefstal moet het kenteken binnen een uur in een speciaal re gister staan. Als de gestolen auto dan onder een van de vele came ra's op de snelwegen doorrijdt, gaat er eerst een seintje naar de politie. Heeft die geen tijd, dan wordt meteen een particuliere op sporingsdienst van de verzeke raars ingeschakeld. De cijfers tonen volgens Visser aan dat de gelegenheidsdief van de markt is verdwenen. Vijftien jaar geleden hadden auto's nog geen verplichte startonderbreker. Dat betekent dat je vrij makkelijk een auto kon stelen en na gebruik ergens kon achterlaten. De groep autodieven die nu nog over is, bestaat vooral uit professionals die het liefst meteen met de gesto len bolide over de grens verdwij nen. Want eenmaal in het buiten land, is de pakkans minimaal. Nog geen tweehonderd voer tuigen zijn er vorig jaar in het buitenland teruggevonden. En dat cijfer is ook nog eens inclusief teruggevonden brommers, busjes, motoren en vrachtwagens. Een laatste trend maakt dat terug vinden nóg lastiger. Visser: „Onze Bijna een derde van alle gestolen auto's wordt in losse onderdelen verkocht inschatting is dat momenteel een derde van alle gestolen auto's uit elkaar wordt geschroefd en in on derdelen wordt verkocht. Dat per centage groeit snel. Blijkbaar is het een beter verdienmodel, ook omdat het de pakkans ver kleint." Het doorverkopen van een gestolen auto wordt lastiger door volgsystemen en slimme boordcomputers. Alle auto's uit de Volkswagengroep hebben bij voorbeeld een boordcomputer die, als hij in de garage wordt uit gelezen, meteen contact legt met de fabriek. Als de auto daar als gestolen is geregistreerd, wordt dat meteen gemeld. Dat vergroot de pakkans dusdanig dat het vaak aantrekkelijker is de auto in losse onderdelen te verkopen. Vooral het toezicht op de water schappen en de organisatie van het streekvervoer worden door kiezers herkend als echte provin- cietaken. Zes op de tien onder vraagden zijn hiervan op de hoog te. Dat Provinciale Statenleden ook de Eerste Kamer kiezen, heeft slechts 39 procent in de smiezen. 31 procent van de ondervraagden denkt ten onrechte dat de Rijks overheid dit doet. Mannen weten meer over het takenpakket dan vrouwen. Wat betreft populariteitscijfers scoren de provincies bedroevend. 94 procent van de respondenten is matig of niet geïnteresseerd in provinciale politiek. Ter vergelij king: één op de vier interesseert zich wel voor wat er op het Bin nenhof gebeurt. Precies een maand voor de Provin ciale Statenverkiezingen weet de helft van de kiezers dat er binnen kort gestemd kan worden. 17 pro cent heeft ook de datum goed: 18 maart. Onbekender is dat ook de Waterschapsverkiezingen eraan komen. Minder dan een op de zes mensen weet dat deze verkiezin gen dit jaar zijn en slechts 7 pro cent beseft dat die tegelijk met de Statenverkiezingen plaatsvinden. Volgens de Ipsos-onderzoekers is de interesse voor de komende ver kiezingen de afgelopen weken niet toegenomen, ook niet nu de campagnes zijn afgetrapt. „Het is daarom maar de vraag of kiezers zich de komende vier weken nog gaan verdiepen in de problema tiek", stellen zij. Transporteur haalt WD-politica gestolen trucks terug opgepakt om lekken Het Vlaamse transportbedrijf Van de Velde uit Gent heeft onlangs ei genhandig twee gestolen vracht wagens teruggehaald uit Neder land. De trucks, samen meer dan 300.000 euro waard, stonden op parkeerterreinen in Venlo en Til burg. Dat meldde de Vlaamse krant Het Nieuwsblad gisteren. De dieven hadden alle apparatuur waarmee de wagens te traceren zijn weggehaald; op één systeem na. De Nederlandse politie kwam niet in actie omdat er geen gerech telijk bevel uit België kwam. Het navigatiesignaal kon elk moment uitvallen. Daarop besloot de eige naar zeifin actie te komen. Fractievoorzitster Kathalijne de Kruif (43) van de WD in Stichtse Vecht is aangehouden omdat ze aan een partijgenoot informatie zou hebben gelekt uit de sollicitatieprocedure voor het burgemeesterschap van de fusiegemeente. Ze zou als lid van de vertrouwenscom missie in 2014 informatie heb ben verstrekt. In de commissie zaten alle fractievoorzitters. Wie aangifte heeft gedaan, is nog niet bekend. De Kruif zal de WD, die recent verscheide ne politici in opspraak zag ko men, niet vertegenwoordigen zolang het onderzoek loopt. ^-iKOOPJEDEALaanbiedingen alleen vandaag geldig Slechts 14,95 Adviesprijs 79,95 Korting 81% U bespaart 65,00 WOENSDAG 18 FEBRUARI 2015 -a H h 2012 0 t/m 3 jaar 4 t/m 7 jaar 8 t/m 11 jaar 12 t/m 15 jaar 16 t/m 19 jaar >20 jaar .10.712 +1.100% Evoque tov 2013 2014 Golf 3 serie Corsa Ibiza A4 5 serie geen nieuwe Golf Titus Visser, directeur Aanpak Voertuigcriminaliteit regio: Minder auto's gestolen in Zeeland door Laurens Kok DEN HAAG - Kiezers weten aardig in te schatten waar provincies over beslissen. Maar interesse in de pro vinciale politiek is er nauwelijks, blijkt uit de laatste Politieke Baro meter van Ipsos. Provinciale politiek is niet populair: 94 procent van de respondenten is er matig of niet in geïnteresseerd BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL TILBURG MAARSSEN Met gemak veilig shoppen (VfKEUR IÜ) DPDf^ (<pACHTEBAf BETALEN) poy J •s Werken op zonne-energie: geen lastige installatie! ■v Met luxe RVS behuizing •s Ook ideaal als inbraakpreventie/ sfeerverlichting s GRATIS verzending

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7