Jong en oud mag nog eens los op laatste dag Uienteler verstopt buitenlandse Aankoop woningen voor werknemers achter kisten Tractaatweg iets verder 28 ZEEUWS-VLAANDEREN CARNAVAL UITBUNDIG UITGELUID Stafke van d'a Kapel en Bertha van 't Oekske gaven elkaar een volmondig 'ja' op hun Hulsterse boerenbruiloft. HULST - Het boerenbruidspaar kreeg gisteren een stralend zonne tje cadeau. In klederdracht gesto ken, reden de bruiloftsgasten voor de 43e keer met paarden- koetsjes door de Hulster binnen stad en stonden de bruidsmeisjes weer paraat. Om de idylle com pleet te maken, bestrooiden de poppetjes het bruidspaar rijkelijk met rozenblaadjes. Ook in Aardenburg werd er giste ren getrouwd voor boeren, bur gers en buitenlui. Met hun gevolg traden in Hulst dit jaar Stafke van d'a Kapel bijge naamd d'n Trekker (Davy van Broeck) en Bertha van 't Oekske bijgaand 't Mepperke (Barbara Vonk) het stadhuis binnen om on der toeziend oog van de Raad van Elf en belangstellenden te 'trou wen.' „Geweldig, zo'n mooi weer tje. Ik krijg 't elk jaar weer voor el kaar", complimenteerde Prins Ca- rolus 11 zichzelf. Zoals de traditie voorschrijft, haal de de prins het bruidspaar flink door de mangel. Zo bleek sport vrouw 't Mepperke een kei in spij - kerpoepen te zijn en zongen alle aanwezigen luidkeels mee dat er 'steeds maar naar de billen van Barbara' gekeken moest worden. D'n Trekker lustte als kind geen spruiten en vluchtte de zolder van zijn opa en oma op, wat resul teerde in een pureestamper voor zijn nieuwbakken vrouw, zodat ze zijn 'spruiten door de petatten kon dedderen'. „Pak eikaars rechterhand en kijk elkaar diep in de ogen", bezegelde Prins Carolus uiteindelijk hun lot. „Jullie zitten op carnavaleske wij zen aan elkaar vast." Pastor Leve- nius deed voor de vijfde en laatste keer zijn plicht, hij kondigde aan mantelzorger te worden in Afrika. Hij had er moeite mee dat het bruidspaar wilde trouwen in de Vossenstad, terwijl ze er zelf niet vandaan kwamen. „Gelukkig heb ben ze ergens nog Hulsters bloed, anders was dit een allochtonenhu welijk geweest." Tijdens de receptie in Het Bonte Hert was het aanschuiven om het bruidspaar te feliciteren en kren tenbrood te eten. Van de gehuw den van vorig jaar kregen ze de be nodigdheden om samen een be schuitje te eten en wat sterkers voor 's avonds. Ook kwamen er nuttige huwelijkscadeaus voorbij zoals spruiten, een knolselderij en kippenvoer. „Kippenvoer is toch altijd handig om te heb ben?", zei de gulle gever. Zo gingen 55-plussers er nog eens tegenaan tijdens een carnavalsbal in zorgcentrum 't Verlaet in West- dorpe. Jongeren in Aardenburg, Sas van Gent en Philippine leef den zich uit tijdens de Uuleklapse- renade, de miniparade en het li monadebal. Carnavalsgangers die geen zin in limonade hadden en te jong zijn voor het bejaardenbal konden nog uit hun bol gaan tij dens verschillende 'laatste' kroe gentochten. Maar tegen midder nacht moesten de meeste sleutels zijn ingeleverd en dropen de laat ste leutvierders af. Behalve in Sas van Gent, daar eindigt het carna val woensdag 1.00 uur met samen zang rond de pomp op de Markt. UITSLAGEN CARNAVALSOPTOCHTEN Inspecteurs van de gemeente Schouwen-Duiveland hebben een einde gemaakt aan deze manier van huisvesten. De situatie op het bedrijf aan de Jonkersweg om schrijven zij als 'zeer brandgevaar lijk'. Los daarvan was huisvesting van de vijf Polen en Roemenen op het bedrijf niet toegestaan. Volgens Wout van Brouwershaven van de gemeentelijke afdeling Handha ving werkte de uienteler maan dag tijdens de actie netjes mee. „Hij heeft het vierkant van kuubs- kisten meteen afgebroken. De on dernemer zal uit moeten kijken naar nieuwe huisvesting voor de ze mensen: een pension of een woning." Vrijdag komen de inspecteurs kij ken of de Oosterlandse uienteler en -handelaar dat goed heeft gere geld. „Anders leggen we een dwangsom op." De zaak is voorgelegd aan de offi cier van justitie. Die zal gaan be kijken of er sprake is van een straf baar feit. Wout van Brouwershaven: „Ik weet niet of er proces-verbaal wordt opgemaakt. Het was voor ons het belangrijkste om een eind maken aan deze onveilige situa tie." Uienteler Dooge wilde gisteren niet reageren. Hij zal moeten uitkijken naar nieuwe huisvesting voor deze mensen Vier van de zeven woningen die bij Axelse Sassing straks in de weg staan, wist de provincie al vrij snel aan te kopen. De eigena ren van de drie andere huizen trokken naar de Raad van State te gen het bestemmingsplan voor de Tractaatweg. Ze voelden zich niet serieus genoeg genomen. Ze verlo ren bij de Raad van State. De ver breding van de Tractaatweg (tus sen 2016 en 2018) was daarmee een gelopen race. De provincie heeft altijd gezegd in overleg tot een oplossing te wil len komen. Bij één van de drie ge zinnen, de familie Van den Bos sche, is het inmiddels 'ver rond', verklaart Anita van den Bossche. „Het werd ook tijd." De familie De Putter die een huskykennel heeft, heeft 'af en toe' contact via e-mail, zegt Marga de Putter. De derde familie is niet bereikbaar. De Putter hoopt volgende week meer te horen op een infobijeen- komst. „Want ze zullen het voor de provinciale verkiezingen (18 maart) wel rond willen hebben." Kippenvoer en spruiten op de boerenbruiloft door Sophie Stockman De bruidsmeisjes bestrooiden het boerenbruidspaar in Hulst met rozen blaadjes en zwaaiden zoet naar alle aanwezigen. TERNEUZEN - Een aantal leutgan- gers houdt het na maandag voor gezien, maar echte carnavallisten lopen ook dinsdag nog de polonai se. Naast traditonele klappers als de optocht in Kloosterzande en boerenbruiloften in Hulst en Aar denburg waren er op de laatste car navalsdag speciale feesten voor oud en jong. De kleinste Betekopjes hadden dinsdag nog energie genoeg om hun eigen optocht tot een spektakel te maken, foto Camile Schelstraete HULST Wagens: 1, Droolse Woepers; 2. De Slip pers; Groepen: 1. Oe was 't vroehur ook wir? 2. GFT, rest of papier, wi sorteren afval mi veel plezier; Individuelen: 1't Beest van de Kelder manspoort; 2. Oe was 't ook wir? Op z'n Hollands; KLOOSTERZANDE Binnenwagens:De Boelies; 2. De Knossel- jèrs; 3. De Feestbeesten. Buitenwagens: 1. Droolse Woepers; 2. De Mutsen; 3. Fucky Duckies. Loopgroepen t/m 3 personen: 1Dit jaar ga ik underkoffer. Groepen 4 t/m 8 pers. 1Surfen op het world wide web. Groepen 9 personen en meer: 1De Plak kers (wij dragen ons steentje bij); De Pu blieksprijs: De Mutsen. LAMSWAARDE \Naqens: 1. De Boelies; 2. De Mutsen; Groepen tot 4 pers. 1We zijn om door een ringetje te halen; 2. We zijn er weer bij. Groepen 4 tot 9 pers. 1We zijn er ge knipt voor; 2. Wie is de mol. Groepen 10 pers. en meer: 1. Kloosterse Frutsels; 2. De Plakkers; NIEUW NAMEN Buitenwagens: 1Feestbeesten; 2. Zuipci- linders; Binnenwagens: 1. Zeverjèrs; 2. Bermzjeekers. Grote groepen: 1Red Ani mals; 2. Harde kern. TERNEUZEN Optocht/modeshow de Dol Ie Kameleon Ter- neuzen t/m 3 jaar: 1Clown; 2. Vogelver schrikker; 4 t/m 6 jaar1Winnie de Poeh; 2. Hollands meisje; 7 t/m 9 jaar: 1. Bruid; 2. Doktor; 10 jaar en ouder: 1. Boef; 2. Piraat. door Ton van den Nouweland OOSTERLAND - Vijf buitenlandse werknemers van Dooges Onionery in Oosterland woonden in cara vans, die aan het oog werden ont trokken door een carré van groen tekisten. Wout van Brouwershaven AXEL - Stapje voor stapje lijkt de provincie erin te slagen alle wonin gen te verwerven die bij Axelse Sassing gesloopt moeten worden voor de verbreding van de Tractaat weg (Terneuzen-Zelzate).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64