Economische kansen door verzilting en tij Kapelse bestuurder Dagevos overleden Start aanleg fietspad Akkoord over vervolgstudie aanpak Kortgene - Geersdijk verkeersoverlast Oud-Vossemeer BEVELANDEN en THOLEN 31 Busbijeenkomst Oud-Vossemeer nu in Thoien ZIERIKZEE - De terugkeer van (een beperkt) tij op het Grevelingen- meer is nodig voor de waterkwali teit. Daardoor komt het water in beweging en keert het onderwa terleven weer terug. Nu zijn hele plekken zuurstofloos. Waterkwaliteitverbetering door een verbinding in de Philipsdam is ook de primaire reden voor het weer zout maken van het Vol kerak en Zoommeer. Het zoete water heeft nooit gebracht wat er van verwacht werd en de blauw- alg slaat iedere zomer toe. „Al is het wel opvallend dat de natuur nu zijn werk doet. De quag- ga-mossel (een exoot, red.) filtert de blauwalg weg en de afgelopen zomer was het probleem al veel minder", zegt Jaap Geleijnse, voor zitter van de Combinatie van Be roepsvissers. De terugkeer van het tij en de ver zilting hebben ook economische effecten. De rijksoverheid heeft becijferd dat het project 459 mil joen euro kan opleveren aan ba ten. Dat zit dan in leges, waarde vermeerdering van woningen en inkomsten uit recreatieve activi teiten. Ook de beroepsvisserij kan profiteren. Op het Grevelingen- meer zitten nu vijf beroepsvissers die vooral op paling en kreeft vis sen. Ook worden oesters ge kweekt. Een betere waterkwali teit biedt kansen voor bijvoor beeld mosselkweek. Op Volkerak en Zoommeer zitten zeven be roepsvissers die vissen op paling, snoek, karper en brasem. De pa lingvisserij is beperkt, want een deel van het Volkerak is vervuild met dioxine. Als het water zout wordt zijn er nieuwe mogelijkhe den, denkt Geleijnse. „De kreeft komt weer terug en kreeftenvis- sen kan lucratief zijn, al kan van alleen kreeftenvissen de schoor steen niet branden." Hij ziet ook kansen voor hangcultuurmosse- len of hangcultuuroesters. „Op de bodem kan misschien problema tisch zijn door de dioxinevervui ling." WEMELDINGE - In verpleeghuis Ter Weel in Krabbendijke is zondag op 87-jarige leeftijd Cees Dagevos overleden. Dagevos hielp vanaf de jaren zestig de gemeentepolitiek in Wemeldinge en later in Kapel- Ie vormgeven. Dagevos was totdat Wemeldinge bij Kapelle werd ingedeeld in 1970, raadslid voor de CHU. Bij de herindeling werd hij meteen wet houder voor die partij totdat kor te tijd later de CHU met de ARP en de KVP opging in het CDA. Sa men met gemeentesecretaris Izak Haverhoek oefende Cees Dagevos grote invloed uit op het bestuur van Kapelle. Het span was diep ge worteld in de Kapelse samenle ving. Cornelis Marinus Dagevos werd al een tijd verzorgd in Ter Weel. Hij wordt vrijdag 20 februari be graven in Wemeldinge. Een dank dienst in de Maartenskerk in We meldinge gaat aan de begrafenis vooraf. De dienst begint om 13.00 uur. THOLEN - De informatiemiddag over de nieuwe dienstregeling van Connexxion in de gemeente Thoien is verplaatst naar maan dag 23 februari om 20.00 uur in ge meenschapscentrum Meulvliet in Tholen-stad. Aanvankelijk was het de bedoeling om vorige week een bijeenkomst te houden in Oud-Vossemeer. De dienstrege ling heeft voor dit dorp relatief grote gevolgen. Er rijden straks 's avonds geen bussen meer. Volgens een woordvoerder van de provincie Zeeland was het echter niet mogelijk om op de nieuwe da tum een bijeenkomst in Oud-Vos semeer te houden. Het dorpshuis is op maandagavond niet beschik baar. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via e-mailadres busbijeenkomst@zeeland.nl. Aan de zuidkant van de Provincia- leweg wordt een vrijliggend fiets pad aangelegd tussen de Oud Kortgenedijk en de Westdijk. Tus sen de bebouwde kom van Geers dijk en de aansluiting met de Oud Kortgenedijk komen fiets stroken. Het gaat om een fiets- voorziening van bijna twee kilo meter lang. Daarmee is een be drag van 859.000 euro gemoeid, waarvan een deel door gemeente (30.000 euro) en provincie (266.000 euro) wordt betaald. De dorpsraad van Kortgene is blij dat nu met de aanleg van het fietspad wordt begonnen, zegt voorzitter Leo Hengsdijk. De roep om een fietspad klinkt al jaren. De recen te vertraging had te maken met het feit dat de grondonderhande- lingen nog niet waren afgerond. Tijdens de aanleg wordt het ver keer omgeleid en zal ook de Pro- vincialeweg af en toe worden afge sloten. In het Drenthehuis in Geersdijk is maandag 23 februari een inloopbijeenkomst van 19.00 tot 21.00 uur. Tevens wordt onderzocht Thoien beter bereikbaar te maken, bij voorbeeld door de aanleg van een rondweg om Oud-Vossemeer. De provinciale weg N656 tussen Tholen-stad en Sint-Philipsland loopt tot ongenoegen van omwo nenden deels door de bebouwde kom van Oud-Vossemeer. Mede om die reden is de weg vo rig jaar door leden van de ANWB uitgeroepen tot gevaarlijkste pro vinciale weg van Zeeland. De gemeente, het waterschap en de provincie hebben recent een verkeersstudie laten uitvoeren. Dit heeft een aantal oplossingen opgeleverd om de verkeersover last aan te pakken en de leefbaar- heid in het dorp te verbeteren. Verder zijn er ook oplossingen ge formuleerd waarmee Tholen-stad en de bedrijventerreinen Welgele gen, Slabbecoornpolder en Klaver veld beter bereikbaar worden. Met de aanleg van een nieuwe (rond)weg zou ook het sluipver- keer op polderwegen kunnen wor den aangepakt. De vervolgstudie begint dit voor jaar. Alle belanghebbenden wor den daarbij betrokken. Doel is om een tracé te bepalen, de kosten op een rijtje te zetten en en de maat schappelijke baten te berekenen. Ook moet duidelijk worden of de weg economisch verantwoord is. WOENSDAG 18 FEBRUARI 2015 Jaap Geleijnse van de Combinatie van Beroepsvissers. Rechts van Geleijnse het monument op de Grevelingendam. foto Dirk-Jan Gjeltema GEERSDIJK - Een halfjaar later dan gepland begint Waterschap Schel- destromen maandag 2 maart met de aanleg van een fietspad tussen Geersdijk en Kortgene. Naar ver wachting is de klus half mei af. door Joeri Wisse OUD-VOSSEMEER - Oud-Vossemeer verlossen van doorgaand (vracht)verkeer. Dat is de inzet van een onderzoek van de gemeente Thoien, waterschap Scheldestro- men en de provincie Zeeland. Drie overheden onderzoe ken of het haalbaar is ver keersproblemen rond Oud- Vossemeer op te lossen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63