"Lekker rondneuzen op Dizzie.nl. Gezellig, gemakkelijk en toegankelijk!" tt— Kort geding vertraagt start bouw brede school Dizzieni 30 BEVELANDEN en THOLEN ONTWIKKELING NATUUR EN ECONOMIE Terugkeer tij op Grevelingen en verzilting Volkerak en Zoommeer niet alleen goed voor waterkwaliteit Ontdek de mooiste boeken Houd een eigen blog bij Win boeken en andere prijzen 5 vragen over alcoholgebruik „Omdat alcohol meer kapot maakt dan je lief is. Het drinken van een glaasje is heel erg in onze cultuur verweven. Er is een cul tuuromslag nodig om het bijna ongeremde drinken onder met na me jongeren een halt toe te roe pen. Zoiets verander je niet 1-2-3, het moet echt tussen de oren gaan zitten van jongeren en hun ouders. Vandaar dat ik graag via twitter bijdraag aan bewustwor ding en meedoe met de 'Zeeuwse maand van nix' via de website Ik- pas.nl. Je kunt kiezen voor dertig of veertig dagen." „Ik heb me er eens in verdiept en volgens de christelijke traditie is de zondag een feestdag, waarop je wel zou mogen drinken. Anders kom je tussen Aswoensdag en Pa sen ook niet aan 40 maar aan 46 dagen. Ik moet nog even kijken hoe ik daar voor mijzelf invulling aan ga geven. Moeilijk wordt het vasten niet. Ik heb eerder mijzelf bepaalde periodes iets onthou den. Zo heb ik drie jaar geleden veertig dagen niet getwitterd en ook een paar weken geen televisie gekeken. Niet dat daar iets mis mee is, maar het is goed om de confrontatie met je eigen gedrag aan te gaan. Ik denk dat ik alcohol makkelijker kan laten dan twitter. Overigens is alcohol wel bijna al om vertegenwoordigd. Bij feestjes en recepties wordt het je soms al bij de deur als welkomstdrankje aangeboden." „Ik wil een signaal afgeven. We moeten iets doen om de scha de die overmatig alcoholgebruik bij jongeren veroorzaakt een halt toe te roepen. Vorig jaar is de leef tijd om alcohol te drinken om hoog gegaan van 16 naar 18 jaar. Dat leverde een hoop weer stand op, maar had daarom ook een stevige maatschappelij ke discussie tot gevolg. Recent was ook weer in het nieuws dat het aantal jongeren in de categorie 16 tot 18 jaar dat ten gevolg van ex cessief alcoholgebruik moest wor den opgenomen in het zieken huis, is gedaald. Ik denk dat dat een gevolg is van de strengere re gels, zo makkelijk is het niet meer om je laveloos te drinken. Maar we zijn er nog lang niet, want te gelijk was ook in het nieuws dat bij de jongste categorie juist een toename was in ziekenhuisopna mes. Daarnaast loopt ook een an dere groep, de 50-plussers die el ke dag drinken, een groot risico." „Vorige week heb ik een nieuwe boa beëdigd die op de naleving van de Drank- en Horecawet gaat nazien. Daar heb je speciale men sen voor nodig die een pittige trai ning hebben gevolgd. Ik heb er echter maar 7.500 euro voor per jaar, dus zijn inzet is beperkt tot een aantal weekeinden. In onze gemeente zijn dertig gelegenhe den waar alcohol wordt verkocht. Hij bezoekt plaatsen met het hoogste risicoprofiel voor jonge ren. Dus niet de chique restau rants, al kan daar ook wel eens een glaasje wijn aan een 17-jarige worden geschonken." „Dat was begin vorig jaar, toen de nieuwe wet net was ingevoerd en het voor veel mensen nog een overgangsjaar was. Onze boa heeft vorig jaar zelf geen enkele overtreding gesignaleerd. Op som mige plekken ontbrak het alleen aan de juiste stickers. Ik merk ook dat verkopers van alcohol best mee willen werken aan de uitvoe ring van de nieuwe regels, al doet de één het enthousiaster dan de ander. Ook bij het organiseren van eve nementen als de Kapelse dag, waar het met veel vreemden in de feesttent niet eenvoudig is, heeft de organisatie echt z'n best gedaan om iets te bedenken. In dit geval was dat een speciaal pols bandje." ZIERIKZEE - Gebiedscoöperaties waarin ondernemers samenwer ken moeten (een deel) van de nog ontbrekende miljoenen opleveren voor de verzilting van het Vol kerak en Zoommeer en terugkeer van het tij op de Grevelingen. On geveer tachtig procent van de be nodigde 168 miljoen is inmiddels binnen. Al vijftien jaar wordt over het pro ject gesproken, nu lijkt het er echt van te komen. Binnen enkele we ken wordt de bestuursovereen komst getekend en daarna kun nen de plannen verder worden ontwikkeld. In 2018 is de definitie ve besluitvorming. Een belangrijke hobbel is nog wel het laatste stuk van de financie ring. De oplossing lijkt gevonden met het oprichten van gebiedscoö peraties. Zo'n coöperatie kan bij voorbeeld bestaan uit vissers die moeten betalen voor de nieuwe visrechten en recreatieonderne mers die met nieuwe vastgoed plannen of waterrecreatieve pro jecten komen en daarom moeten bijdragen. Bestaande projecten en bestaande pachtovereenkomsten vallen bui ten de coöperatie. Jaap Geleijnse uit Zierikzee, on der meer voorzitter van de Combi natie van Beroepsvissers, ziet in de plannen voor de Grevelingen en het Volkerak en Zoommeer veel kansen voor zijn achterban, maar plaatst wel kanttekeningen bij deze manier van geld binnen halen. „Ik heb het gevoel dat ze zich rijk rekenen", zegt hij. Gele ijnse is bang dat mensen twee maal moeten betalen: een maal voor de vergunning om te kun nen vissen en eenmaal aan de coörperatie. „Het is maar de vraag of dat kan. Het is heel hard wer ken om een boterham te verdie nen en nog meer als je daarnaast ook nog beleg wilt hebben." Ook wethouder Ad Verseput van Schouwen-Duiveland is kritisch over het plan voor financiering met coöperaties. Ook hij waar schuwt voor stapeling. In Zeeland wordt verevening betaald. Ie mand die bouwt in het buitenge bied moet daarnaast investeren in het landschap, natuur of milieu. Dat kan investeren op het eigen terrein zijn of door geld te storten in een fonds waar bijvoorbeeld wandelpaden uit worden gefinan cierd. „En je moet geen gebieds- coöperatie bovenop de vereven ing krijgen. Dat zou de onderne mers extra belasten. In de provin cie Zuid-Holland hebben ze bij voorbeeld geen verevening." Verseput heeft al aandacht ge vraagd voor deze dreiging. De komende tijd wordt onder zocht of de beoogde coöperaties inderdaad de benodigde centen binnen kunnen brengen. De mooiste boeken ontdek je samen! Volgens wethouder Jon Hersel- man (WD) was de Brabantse aan nemer het niet eens met het feit dat Kapelle de bouw heeft ge gund aan Fraanje. „Afgelopen vrij dag diende het kort geding. In het meest gunstige geval zegt de rech ter over twee weken dat de ge meente Kapelle niets verkeerd heeft gedaan en dan is de vertra ging beperkt tot één maand." Dat betekent niet dat het multi functionele gebouw later wordt opgeleverd. Herselman: „Eind mei 2016 moet alles klaar zijn, zodat de scholen tijd hebben om alles in te richten voor het schooljaar 2016-2017. Fraanje heeft gerekend met twee maanden speling. Dat wordt dus nu één maand." Het bouwbedrijf uit Lewedorp te kent voor 4,4 miljoen euro voor de bouw. Zierikzee Geld zoeken voor verzilting van Volkerak Burgemeester Anton Stapelkamp van Kapelle drinkt vanaf vandaag 40 dagen geen alcohol. Hij wil een signaal afgeven over de verweven heid van drank in onze cultuur. door Joeri Wisse U maakte via twitter wereldkun- -®- dig dat u vanaf vandaag veertig dagen lang geen alcohol drinkt. Van waar dit initiatief? 'y Veertig dagen lang geen alcohol, wordt dat lastig voor u? 3 Wat hoopt u te bereiken? 4 Wat kunt u als burgemeester van Kapelle nog meer doen? 5 Vorig jaar bleek bij een controle door 'mystery guests' dat slechts 23 procent van de bedrijven zich aan de regels hield in uw gemeente... door Melita Lanting A. Stapelkamp door Joeri Wisse KAPELLE - Bouwvakkers van Aanne mingsbedrijf Fraanje hadden rond deze tijd al moeten zijn begonnen met de bouw van de brede school aan de Vroonlandseweg in Kapelle. Een kort geding, aangespannen door aannemer Van der Horst uit Mill, heeft roet in het eten ge gooid. Grevelingenmeer Volkerak Zoommeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62