'Sportclub voor doven is belangrijk' Toekomst wielersport centraal op symposium PZC 36 SPORT BESTEL VOOR 22 FEBRUARI www.pzc.nl /webwinkel Éi NIKUO KRABBENDIJKE - In theorie kunnen doven en slechthorenden wel te recht bij reguliere sportverenigin gen, maar in de praktijk blijkt dat vaak niet te werken. „Ze voelen zich er niet thuis, omdat de com municatie een probleem is en het niveauverschil groot is", zegt Wendy de Wachter, de voorzitter van de Zeeuws Brabantse Sport vereniging voor Doven. „Daarom is het zo belangrijk dat er aparte clubs zijn." Nederland kent meer dan vijftig verenigingen, voor tal van takken van sport. Die zijn aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Do ven Sport Bond. Bij een recent ga la van dat overkoepelende orgaan werd de ZBSD uitgeroepen tot 'beste dovensportvereniging van 2014'. „Vijf jaar geleden waren we ook al genomineerd", vertelt de in Krabbendijke woonachtige Wen dy de Wachter via gebarentolk Sanne Vermue. „Maar toen be stonden we net en hadden we nog niet zo veel leden als nu. In middels zijn we groter gegroeid en kunnen er bij ons verschillen de takken van sport worden beoe fend." De ZBSD, in 2008 opgericht door onder anderen De Wachter, heeft zo'n veertig leden. Tien van hen komen uit Zeeland, de overigen uit de rest van het land. In Bergen Doven en slechthorenden zoeken elkaar graag op, liefst elke week op Zoom hebben ze hun club huis. De club begon met een bow- lingtak in Goes, inmiddels kan men ook zaalvoetballen en hardlo pen. De Wachter was zelf eerst lid van een andere dovensportvereniging, in Middelburg. Daarbij draaide het alleen om bowlen, maar kwa men de overwegend oudere leden niet zo vaak bij elkaar. Meestal maar één keer per maand. Dat vond ze te weinig. De Wachter: „Doven en slechthorenden zoe ken elkaar graag op, liefst elke week natuurlijk." Dat de meeste leden van de ZBSD uit 'de rest van Nederland' ko men, snapt de voorzitter wel. „In Zeeland zijn relatief weinig dove jongeren", vertelt ze. „In de pro vincie zijn ook geen dovenscho- len, in Brabant en de regio Rotter dam wel. We proberen de jonge ren die daarop zitten aan het spor ten te krijgen. Soms weten ze niet dat er aparte sportverenigingen voor doven bestaan, maar die zijn er dus wel." De doven in Zeeland zijn volgens De Wachter vooral ouderen. „Maar ook die zijn welkom bij on ze activiteiten, hoor. Je hoeft niet per se te sporten." Een paar maanden geleden hield de ZBSD nog een zaalvoetbaltoer nooi voor de jeugd. „Dat was een groot succes." Op 22 maart heeft de vereniging een open dag in Ber gen op Zoom, op 13 juni volgt een hardloopwedstrijd. „Je zou zeggen dat het voor hard lopen niet uitmaakt of je doof of horend bent, maar het is voor een dove toch nog intensiever", stelt De Wachter. „Het kost veel ener gie en vergt veel concentratie om op te letten. Doven hebben name lijk vaak ook evenwichtsproble- men. En dan komt ook nog de moeilijkere communicatie erbij kijken." Robin Haase kan kans niet grijpen Robin Haase wacht nog al tijd op zijn eerste zege dit jaar in de ATP World Tour. Ook in Marseille lukte het gisteren niet. Het spel van de tennisser tegen de Cana dees Vasek Pospisil was be moedigend maar hij kon de kansen die dat opleverde niet grijpen. Na twee uur stond het 6-4 3-6 4-6. Guardini wint eerste sprint Oman De Italiaan Andrea Guardini heeft de eerste etappe in de Ronde van Oman gewon nen. De renner van Astana versloeg in de massasprint de Belg Tom Boonen en de Italiaan Matteo Pelucchi. Ra mon Sinkeldam eindigde als vierde in de 161 kilometer lange rit, net voor de Noor Alexander Kristoff. Kerkhove ontsnapt aan uitschakeling Tennisster Lesley Kerkhove is gisteren in Altenkirchen goed weggekomen. De 23-ja- rige Zierikzeese, die bij de challenger in de Duitse plaats als zesde geplaatst is, was de Turkse Pemra Ozgen in de eerste ronde maar net de baas. Nadat ze de eerste set met 6-1 verloor, trok ze de tweede met 6-0 naar zich toe. De derde set draaide uit op een tiebreak. Hierin kwam de Schouwse met 3-0 achter, waarna ze toch nog met 7-5 won. Van Drielen zesde op Gran Canaria De vijftienjarige Esmée van Drielen, afkomstig uit Scha- rendijke, is bij een Europa Cupwedstrijd op Gran Cana ria zesde geworden in de zeilklasse Laser 4.7. In acht races bij het Spaanse eiland kwam ze uit op een netto resultaat van 28 punten. In de eerste drie races werd ze tweemaal tweede. Daarna zakte het Schouwse talent in het klassement. Superieure wijn iFratelli, exclusief bij ons verkrijgbaar! en profiteer van dit enorme voordeel! I' MM ff"."/"" Exclusieve lezersaanbieding! U ontvangt bij bestelling van: 2 dozen: een gratis luxe decanteerset t.w.v. 29,95 4 dozen: een gratis luxe decanteerset en u betaalt geen verzendkosten! Het evenement maakt onderdeel uit van de 3W-beurs: wonen, wer ken en weiness. De organisatoren hebben er de w van wielrennen aan toegevoegd. Ook al, omdat Zeeland dit jaar bol staat van de activiteiten op wielergebied. Op 5 juli finisht bijvoorbeeld de twee de etappe van de Tour de France op Neeltje Jans. Oud-renners als Theo Verschue- ren, Frank Hoste en Rik van Lin den geven acte de présence. Zij blikken terug en geven hun visie op de toekomst. Verder zijn de organisaties van van de BeNeLadies Tour (België en Nederland), Omloop van het Waasland, Ronde van Zeeland Seaports, de Tour in Zeeland en de Juniorendriedaagse aanwezig. Er zal ook een award worden uit gereikt aan iemand die grote ver diensten heeft voor de wieler sport. Gespreksleider is Kees Maas. De bijeenkomst is donderdag 26 februari in de hal A van het Busi ness Park aan de Haarmanweg in Temeuzen. Aanvang: 19.30 uur. Voorzitter Wendy de Wachter won met de Zeeuws Brabantse Sportvereniging voor Doven een landelijke prijs, foto Marcelle Davidse door Roeland van Vliet Wendy de Wachter www.zbsd.nl MARSEILLE AL WUTAYYAH ALTENKIRCHEN LAS PALMAS NIET ROKEN - NIET DRINKEN TERNEUZEN - Wat is de toekomst van de wielersport? Die vraag staat donderdag 26 februari centraal bij het wielersymposium in Terneu- zen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55