Automonteurs in opleiding Kiek noe! 30 SCHOUWEN-DUIVELAND MILIEUVRIENDELIJKE WATERPROMOTOR Goesenaar broedt alweer op nieuwe duurzame ontwerpen geïnspireerd op succesvolle Dopper. 5 vragen over alcoholgebruik „Omdat alcohol meer kapot maakt dan je lief is. Het drinken van een glaasje is heel erg in onze cultuur verweven. Er is een cul tuuromslag nodig om het bijna ongeremde drinken onder met na me jongeren een halt toe te roe pen. Zoiets verander je niet 1-2-3, het moet echt tussen de oren gaan zitten van jongeren en hun ouders. Vandaar dat ik graag via twitter bijdraag aan bewustwor ding en meedoe met de 'Zeeuwse maand van nix' via de website Ik- pas.nl. Je kunt kiezen voor dertig of veertig dagen." „Ik heb me er eens in verdiept en volgens de christelijke traditie is de zondag een feestdag, waarop je wel zou mogen drinken. Anders kom je tussen Aswoensdag en Pa sen ook niet aan 40 maar aan 46 dagen. Ik moet nog even kijken hoe ik daar voor mijzelf invulling aan ga geven. Moeilijk wordt het vasten niet. Ik heb eerder mijzelf bepaalde periodes iets onthou den. Zo heb ik drie jaar geleden veertig dagen niet getwitterd en ook een paar weken geen televisie gekeken. Niet dat daar iets mis mee is, maar het is goed om de confrontatie met je eigen gedrag aan te gaan. Ik denk dat ik alcohol makkelijker kan laten dan twitter. Overigens is alcohol wel bijna al om vertegenwoordigd. Bij feestjes en recepties wordt het je soms al bij de deur als welkomstdrankje aangeboden." „Ik wil een signaal afgeven. We moeten iets doen om de scha de die overmatig alcoholgebruik bij jongeren veroorzaakt een halt toe te roepen. Vorig jaar is de leef tijd om alcohol te drinken om hoog gegaan van 16 naar 18 jaar. Dat lever de een hoop weerstand op, maar had daar om ook een ste vige maatschap pelijke discus sie tot gevolg. Recent was ook weer in het nieuws dat het aantal jongeren in de categorie 16 tot 18 jaar dat ten gevolg van ex cessief alcoholgebruik moest wor den opgenomen in het zieken huis is gedaald. Ik denk dat dat een gevolg is van de strengere re gels, zo makkelijk is het niet meer om je laveloos te drinken. Maar we zijn er nog lang niet, want te gelijk was ook in het nieuws dat bij de jongste categorie juist een toename was in ziekenhuisopna mes. Daarnaast loopt ook een an dere groep, de 50-plussers die el ke dag drinken, een groot risico." „Vorige week heb ik een nieuwe boa beëdigd die op de naleving van de Drank- en Horecawet gaat nazien. Daar heb je speciale men sen voor nodig die een pittige trai ning hebben gevolgd. Ik heb ech ter maar 7.500 euro voor per jaar, dus zijn inzet is beperkt tot een aantal weekends. In onze gemeen te zijn dertig gelegenheden waar alcohol wordt verkocht. Hij be zoekt plaatsen met het hoogste ri sicoprofiel voor jongeren. Dus niet de chique restaurants, al kan daar ook wel eens een glaasje wijn aan een 17-jarige worden ge schonken." „Dat was begin vorig jaar, toen de nieuwe wet net was ingevoerd en het voor veel mensen nog een overgangsjaar was. Onze boa heeft vorig jaar zelf geen enkele overtreding gesignaleerd. Op som mige plekken ontbrak het alleen aan de juiste stickers. Ik merk ook dat verkopers van alcohol best mee willen werken aan de uitvoe ring van de nieuwe regels, al doet de één het enthousiaster dan de ander. Ook bij het organiseren van evenementen als de Kapelse dag, waar het met veel vreemden in de feesttent niet eenvoudig is, heeft de organisatie echt z'n best gedaan om iets te bedenken. In dit geval was dat een speciaal pols bandje." GOES - Verbaasd over het succes is Rinke van Remortel uit Goes, 36 jaar geleden geboren in Sas van Gent en getogen in Hulst, niet echt. Toen hij vijfjaar geleden het ideale drinkflesje had geschetst, wist hij dat hij een ijzersterk ont werp in handen had. Maar dat zijn 'Dopper' zo'n hype zou wor den, dat verrast hem wel. Dopper gaat de hele wereld over en ligt nu ook in winkels in de Verenig de Staten en Canada. De eerste drie jaar schaften zo'n 650.000 mensen het flesje aan, vooral via evenementen en als re latiegeschenken. Sinds vorig jaar is Dopper ook in webshops en winkels als Bijenkorf en Wereld winkel te krijgen en gaat het nóg harder. Vorig jaar rolde Dopper meer dan 750.000 keer van de band. Het verzadigingspunt is nog niet bereikt. Voor wie het (nog) niet kent: Dop per is een hip, rank, vrolijk ge kleurd drinkflesje met schroefdop en - meest kenmerkend - een wit te bovenkant, die omgekeerd een bekertje vormt. Met dit bekertje zet ontwerper Van Remortel kraanwater letterlijk op een voet stuk. Want het flesje is niet alleen lekvrij en goed schoon te maken, het is ook een antwoord op het onnodige gebruik van duur bron water en plastic wegwerpflesjes. Van Remortel over het succes: „Het is een mooi product, maar de boodschap erachter is ook goed. Dopper wil kraanwater pro moten en de berg plastic terug dringen." Van Remortel bedacht het ont werp vijfjaar geleden voor een de signwedstrijd. „Normaal doe ik niet zo gauw mee aan ontwerp wedstrijden omdat bedrijven daar mee wel heel gemakkelijk en goedkoop aan ideeën komen. Dat is niet helemaal fair richting ont werpers." Bij Dopper deed Van Remortel het toch, omdat een deel van de opbrengst naar water projecten van hulporganisatie Si- mavi zou gaan en omdat hij di rect een idee had voor dit ideale flesje. „Ik zag zoveel mensen met een wegwerpflesje lopen. Dat moest toch anders kunnen?" De boodschap van Dopper is goed: drink kraanwater en verminder de berg plastic afval Hij had niet kunnen dromen dat Dopper zo in de smaak zou val len. „Je moet ook geluk hebben met het bedrijf dat jouw ontwerp moet gaan vermarkten. Dit doet Dopper echt knap. Ze staan op de kleinste evenementen en maken heel slim gebruik van Facebook en Twitter." Dankzij Dopper kreeg Van Remor tel naamsbekendheid als ontwer per; zijn naam staat onderop elk flesje. „Het is een fantastisch visi tekaartje en daar ben ik best trots op. Dutch design doet het interna tionaal heel goed, maar ik zie me zelf niet zo als Dutch designer. Zo iemand als Marcel Wanders, die is echt van een heel andere orde. Misschien moet ik wat minder be scheiden zijn en de boer op om mezelf op de kaart te zetten. Daar moet ik de komende tijd aan gaan werken", lacht hij. Voorlopig zit Van Remortel nog prima bij Hapro in Kapelle, fabri kant van autodakkoffers en zonne banken. In de avonduren broedt hij ondertussen op nieuwe (duur zame) ideeën. Zo kwam vorig jaar Dopper Steel uit (een groter flesje met roestvrijstalen jasje) en be dacht hij een glazen exemplaar voor de Amerikaanse markt. Van af maart is ook de sportdop ver krijgbaar: een flexibele grijze dop met geel tuitje dat van de ver trouwde Dopper een bidon maakt. Rijk van de verkoop wordt hij niet. „Achteraf kun je zeggen: jam mer dat ik dat niet beter heb gere geld. Het zijn de lessen die je leert. Maar ik ben vooral trots. Het is een mooi initiatief, een mooi doel waarmee ik bijdraag aan een beter milieu." Wie de foto maakte is bij Van Oeveren niet bekend. Wel herin nert hij zich een aantal namen van klasgenoten uit die tijd, en le raren van de school. Piet Duson zat bij Van Oeveren in de klas en ook Henk Tromper, Leen van den Berg, Jan Staal, Jan van Vossen, Jan de Haan en Johan op de Bouw. Om er maar een paar te noemen. Meester Goetsch weet Klassenfoto 's van Schouwen -Duiveland www.pzc.nl/kieknoe hij zich nog te herinneren evenals meester Van den Berg en conciër ge meneer Verburg. De leerlingen voor de opleiding tot automon teur kregen onder meer les in vak tekenen, smeden, bankwerken en motortechniek. De Ambachts school werd opgericht in 1883 en telde toen welgeteld twee leerlin gen en die kregen les in wat nu bekend staat als gebouw De Drie hoek aan het Kerkhof Noordzijde. Het aantal leerlingen groeide snel en in 1904 werd de nieuwe Am bachtsschool op de hoek van 't Vrije en het Jannewekken in Zie- rikzee gebouwd. Bouwtechnisch was het geen toppertje. Een jaar na de ingebruikname ontstonden er - zo staat te lezen in het boek werkje '100 jaar technisch onder wijs op Schouwen-Duiveland' - al scheuren in de muren. Ondertus sen groeide de belangstelling voor de school. In 1962 telde de oplei ding tegen de driehonderd leerlin gen. Diverse dependances waren nodig. In 1982 werd de eerste paal geslagen voor een nieuw schoolge bouw aan het Hatfieldpark. Dat werd in 1983 in gebruik genomen. Dopper van Rinke gaat de wereld over Burgemeester Anton Stapelkamp van Kapelle drinkt vanaf vandaag 40 dagen geen alcohol. Hij wil een signaal afgeven over de verweven heid van drank in onze cultuur. door Joeri Wisse U maakte via twitter wereldkun- -®- dig dat u vanaf vandaag veertig dagen lang geen alcohol drinkt. Van waar dit initiatief? *y Veertig dagen lang geen alcohol, wordt dat lastig voor u? 3 Wat hoopt u te bereiken? 4 Wot kunt u als burgemeester van Kapelle nog meer doen? 5 Vorig jaar bleek bij een controle door 'mystery guests' dat slechts 23 procent van de bedrijven zich aan de regels hield in uw gemeente... door Pascalle Cappetti Rinke van Remortel, ontwerper A. Stapelkamp door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hij staat zelf ook op de ze foto uit 1948, Kieknoe-lezer A. J. van Oeveren uit Ellemeet. Leerlin gen van de Ambachtsschool in Zie- rikzee - in opleiding voor het vak van automonteur - poseren voor de fotograaf. Meer schoolfoto's, zie www.pzc.nl/kieknoe foto collectie J. A. van Oeveren, Ellemeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51