Herstel kades eerste werk in plan 't Sas Camera's op Markt Goes zijn 'scherper* Inspectie monumenten van bovenaf Laatste keer ijsdansen 28 SCHOUWEN-DUIVELAND ONTWIKKELING NATUUR EN ECONOMIE Terugkeer tij op Grevelingen en verzilting Volkerak en Zoommeer niet alleen goed voor waterkwaliteit De gemeente heeft in eigen huis het masterplan Zicht op 't Sas op gesteld. Ambtenaren bieden B en W daarin de keuze uit drie scena rio's voor dit gebied. Het voorzich tige, het realistische en het maxi male scenario. „Het voorzichtige waarin je eigen lijk niets doet, alleen zorgt voor behoud van hetgeen er al is", al dus wethouder Ad Verseput. „Het realistische scenario waarbij een deel van het masterplan wordt uit gevoerd en het maximale scenario waarin alle voornemens worden waargemaakt. We hebben geko zen voor het realistisch scenario met de mogelijkheid om hier en daar iets extra's te doen." Het ge kozen scenario kost zeven mil joen euro. „Na verrekening van een provinciale subsidie en op brengsten van de uitgifte van grond, resteert ongeveer vier mil joen dat we moeten financieren." Het maximale scenario kost twaalf miljoen euro. Aanpak van de kades langs haven 't Sas krijgt prioriteit. Simpelweg, volgens Verseput, 'Omdat anders bij Rinus Roon de zaak instort'. Ook elders is achterstallig onder houd aan de kade. De oevers, gren zend aan de tuinen van de bewo ners van de Scheepstimmerdijk worden ook vernieuwd. De privé ligplaatsen voor bootjes worden gelegaliseerd en vernieuwd. De derde fase van de nieuwe weg naar bedrijventerrein Zuid en 't Sas moet volgend jaar of uiterlijk begin 2017 klaar zijn. De gemeen te is nog bezig met de aankoop van grond. Als derde op het lijstje staat de nieuwe stadsentree. Voorlopig blijft de oude Onderdaklocatie nog een parkeerterrein. „Wij kij ken vol verwachting uit naar on dernemers die hier wat willen," zegt Verseput nu de vestiging van Albert Heijn of Jumbo hier on waarschijnlijk is geworden." ZIERIKZEE - Gebiedscoöperaties waarin ondernemers samenwer ken moeten (een deel) van de nog ontbrekende miljoenen opleveren voor de verzilting van het Vol kerak en Zoommeer en terugkeer van het tij op de Grevelingen. On geveer tachtig procent van de be nodigde 168 miljoen is inmiddels binnen. Al vijftien jaar wordt over het pro ject gesproken, nu lijkt het er echt van te komen. Binnen enkele we ken wordt de bestuursovereen komst getekend en daarna kun nen de plannen verder worden ontwikkeld. In 2018 is de definitie ve besluitvorming. Een belangrijke hobbel is nog wel het laatste stuk van de financie ring. De oplossing lijkt gevonden met het oprichten van gebiedscoö peraties. Zo'n coöperatie kan bij voorbeeld bestaan uit vissers die moeten betalen voor de nieuwe visrechten en recreatieonderne mers die met nieuwe vastgoed plannen of waterrecreatieve pro jecten komen en daarom moeten bijdragen. Bestaande projecten en bestaande pachtovereenkomsten vallen bui ten de coöperatie. Jaap Geleijnse uit Zierikzee, on der meer voorzitter van de Combi natie van Beroepsvissers, ziet in de plannen voor de Grevelingen en het Volkerak en Zoommeer veel kansen voor zijn achterban, maar plaatst wel kanttekeningen bij deze manier van geld binnen halen. „Ik heb het gevoel dat ze zich rijk rekenen", zegt hij. Gele ijnse is bang dat mensen twee maal moeten betalen: een maal voor de vergunning om te kun nen vissen en eenmaal aan de coörperatie. „Het is maar de vraag of dat kan. Het is heel hard wer ken om een boterham te verdie nen en nog meer als je daarnaast ook nog beleg wilt hebben." Ook wethouder Ad Verseput van Schouwen-Duiveland is kritisch over het plan voor financiering met coöperaties. Ook hij waar schuwt voor stapeling. In Zeeland wordt verevening betaald. Ie mand die bouwt in het buitenge bied moet daarnaast investeren in het landschap, natuur of milieu. Dat kan investeren op het eigen terrein zijn of door geld te storten in een fonds waar bijvoorbeeld wandelpaden uit worden gefinan cierd. „En je moet geen gebieds- coöperatie bovenop de vereven ing krijgen. Dat zou de onderne mers extra belasten. In de provin cie Zuid-Holland hebben ze bij voorbeeld geen verevening." Verseput heeft al aandacht ge vraagd voor deze dreiging. De komende tijd wordt onder zocht of de beoogde coöperaties inderdaad de benodigde centen binnen kunnen brengen. De nagenoeg afgeronde renovatie van het systeem, dat dateert uit 2001, is onderdeel van de uitbrei ding van het cameratoezicht in de Goese binnenstad. Daar hangen nu negentien camera's, maar de komende jaren worden ook de Oostwal, Kolverniershof, Beesten markt, Bleekveld, Lange Vorst- straat en Klokstraat-Ganzepoort- straat voorzien. Dat is nodig, want bijna elk weekend zijn er vechtpartijen in het centrum of andere ongeregeldheden als ver nieling of drugsdealen. De politie hield afgelopen zonda gochtend vroeg nog vijf mensen aan wegens het geen gehoor ge ven aan een bevel en belediging. Volgens burgemeester René Ver hulst werd het onrustig na 'ge doe' in discotheek El Toro. Die be sloot naar aanleiding daarvan eer der te sluiten, waardoor alle be zoekers in één keer tegelijk op straat kwamen. ZIERIKZEE - Onderhoud van de rijksmonumenten vergt jaarlijks aandacht. „Het maakt niet uit dat het Stadhuismuseum (gebouwd tussen 1550 en 1554 red.) in Zierik zee nog maar vrij kort geleden is gerestaureerd. We moeten als ge meente goed in de gaten houden of de vogelwering nog stevig zit, of de waterafvoer niet beschadigd is en of er iets aan het schilder werk moet gebeuren", zegt ambte naar Sylvia Van Rienderhof. Zij verklaart hiermee waarom giste ren Anton Mol met zijn hoge kraan werd ingezet voor een in spectie van bovenaf. Over het hoofd van Neptunes heen was een weids uitzicht op de Dikke Toren te zien. foto Marieke Mandemaker Zeeland ia Geld zoeken voor verzilting van Volkerak ZIERIKZEE - De ijsbaan in Zierikzee was gisteravond voor het laatst geopend voor dansparen. Op initiatief van de IJsclub Wissenkerke kwamen dansparen elke dinsdag bijeen. De ijsbaan blijft nog tot zaterdag, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Herstel van kades en oevers komt als eerste aan de orde bij de uitvoering van plan 't Sas in Zierikzee. Daarna wordt fase drie van de ontsluitingsweg Zuid aange legd. Dat hebben B en W van Schouwen-Duiveland gisteren be sloten. door Melita Lanting door Luc Oggel GOES - De kwaliteit van vier 'bol- camera's' op de Grote Markt in Goes is aanmerkelijk verbeterd. Ze maken nu veel scherpere beelden en dat komt ten goede aan het voorkomen of achteraf oplossen van incidenten. Grevelingenmeer Zierikzee Volkerak Zoommeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49