De unieke 'duvetille' van Oosterland Nieuwe raadkaart Deurklopper bevestigt de band tussen Hulst en Reynaart BUITEN 7 Volgens meerdere inzenders is er maar eentje van in Zeeland: een kerktoren met een zadeldak. Hij staat in Oosterland, bij de Neder lands Hervormde Jodocuskerk. Bijnaam: De duvetille, ofwel de duiventil. De toren stamt volgens vaste inzender Kees Stevense uit Middelburg uit de 14e eeuw en was eerst niet voorzien van een zadeldak. „De oorspronkelijke torenspits schijnt in 1632 vervangen te zijn door het zadeldak." Volgens Peter van Rooij uit Kloetinge stond de toren in de 14de eeuw half ingebouwd in een laat-i4deeeuws schip. Dat brandde in 1612 af „Alleen aan weerszijden van de to ren resteren enkele muurdelen", aldus De Rooij. Oosterlander M. Stouten meldt dat de toren aan het einde van WO II zwaar be schadigd raakte bij een hevig bombarde ment van de Engelse luchtmacht. „Ze wa ren van gedachten dat het dorp vol Duitsers zat, maar dat was niet zo." Het dorp was ten tijde van het bombardement vrijwel ver laten. De Duitsers hadden in een poging de geallieerde opmars te stuiten Schou- wen-Duiveland onder water gezet. In dit ge val een gelukje volgens Stouten. „Anders waren er veel slachtoffers geweest." Ook veel genoemd door inzenders wordt de 'con ferentiekamer'. Stouten: „Daar oefende de muziekvereniging en andere clubs." Vol gens dorpsgenote Truus Stouten-Kwaak werd de conferentiekamer ook gebruikt voor de jaarlijkse uitvoering van de gumnas- tiekvereniging. „Dan zweefden de artiesten aan de ringen over de voorste rijen van het publiek'. De conferentiekamer doet nu dienst als consistorie. In de tegenovergele gen Kerkstraat lag de pastorie en het voor malig gemeentehuis. Ook wagenmaker Jo hannes de Vos had er een plekje met zijn 'zagerij met stoomkracht'. In de tuin bij de kerk wordt in augugstus de jaarlijkse rom melmarkt voor de kerk gehouden! Een tweedaags archeologisch onder zoek naast het stadhuis van Hulst le verde in september 1991 een aantal bij zondere vondsten op, inclusief een 'nieuw' verband van de stad Hulst met haar gelief de verhaal van Reynaart de vos. Het onder zoek werd uitgevoerd door het toenmalige Provinciaal Depot voor Bodemvondsten in Middelburg, onder leiding van Robert van Heeringen, destijds provinciaal archeoloog. Aanleiding was de voorgenomen bouw van nieuwe huisvesting voor de ambtena ren van de gemeente. Tijdens het onder zoek tekenden de archeologen sporen op die teruggingen tot in de middeleeuwen. Veel mooie vondsten uit de eerste helft van de achttiende eeuw kwamen uit een beerput, die vlak voor het eind van het on derzoek werd aangetroffen. Laat op de mid dag, maar net niet te laat. Want gelukkig was er voldoende assistentie aanwezig om de put op tijd te legen. Dit werkje werd ge klaard door studenten van de PABO uit Vlissingen en enkele leden van de werk groep archeologie van de Oudheidkundige kring 'De Vier Ambachten'. Tussen allerlei fragmenten van gebruiks voorwerpen van aardewerk, honderden pij penkoppen en scherven van wijnflessen la gen twee grote voorwerpen van metaal. Het eerste was een prachtige, met voorstel lingen gegraveerde messing tabaksdoos met in het deksel een wijze tekst van ze ven korte regels: So gaat het met/de mens gelijk men daagelijks siet wat heeft de enen vreugt/den anderen/al verdriet. Een op de onderkant van de doos aange brachte tekst was wegens corrosie nauwe lijks meer te ontcijferen. Opmerkelijk ge noeg bleek bij het schoonmaken dat de bij behorende pijpenkrabber nog in de doos aanwezig was. De tweede opvallende vondst was een deurklopper in de vorm van een fabel- of fantasiedier. Het lichaam is dat van een leeuw, maar de kop vertoont eerder de trek ken van een dolfijn. Tussen de klauwen houdt het fabelwezen een bal, die tevens functioneert als slagpunt. De bevestigings- as aan de andere kant is net boven het scharnierpunt afgebroken. Het gewicht van de deurklopper bedraagt bijna twee kilo, de lengte is 19,3 centimeter. Deurkloppers zijn al bekend sinds de late middeleeuwen. Vanaf de renaissance komt een type voor met een leeuwenkop; de ring door de bek fungeert hier als slagpunt. Het zoeken naar parallellen van de Hulster- se vondst leverde geen andere exemplaren op als bodemvondst. Dergelijke zware voor werpen werden, nadat ze in onbruik waren geraakt, dan ook vaak omgesmolten. Wel vonden de onderzoekers een prachtige af beelding van een vergelijkbaar exemplaar in een artikel van de Hulsterse historicus K.J.J. Brand. Deze prent van Wilhelm von Kaulbach (1805-1874) beeldt een voorval af uit het bekende dierenepos Van den Vos Reynaarde. Op de afbeelding klopt Bruun de beer aan bij Reynaarts bekende kasteel Malpertuus, om de sluwe vos voor de rechterstoel van koning Nobel te dagen. Hoewel in detail iets verschillend, zijn de overeenkomsten van de Hulsterse vondst met de door Von Kaulbach afgebeelde klopper frappant. Dit past prima bij de traditionele binding van het Reynaertverhaal met de stad Hulst. On ze deurklopper bevestigde die band nog eens op onverwachte wijze. Henk Hendrikse depotbeheerder Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland WOENSDAG 18 FEBRUARI 2015 De winnaars zijn: J. van 't Hoff uit Oosterland, M. Stouten uit Oosterland en F. van der Flave uit Oosterland. naar zomer De zadeldaktoren is volens meerdere inzenders de enige in zijn soort in Zeeland. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen Drie inzenders van goe de antwoorden ontvan gen een waardebon. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of ver halen over deze plek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47