6 BUITEN RAADKAART Wanneer je Oosterland vanuit het westen nadert, kun je op een gegeven moment ter rechterzijde het silhouet van de toren al ontwaren. In de uitlopers van het dorp lijkt de kerk te grenzen aan de nevelige akkers. Eenmaal in de smalle straatjes, tussen de verstilde huizen, is het dan toch nog even zoeken. Rond het middaguur slui mert het dorp. In hoge li gusterhagen langs achter tuinen en schuttingen tsjil- pen mussen. Alsof het al zomer is en er elk moment oude maaimachines met zingende halen over de gazons kunnen gaan, en de geur van versneden gras zich met kamperfoelie mengt. Maar het is februari. En nog grijs en vochtig koud. De jonge moeder, geflankeerd door drie gehelmde dreumesen op kleine fietsen, staat op de stoep voor het schoolplein en trekt haar handschoenen aan voor ze de pedalen bestijgt. „We gaan eerst een boterham eten", zegt ze tegen de jonge tjes, die kennelijk andere plannen opper den. "Rijden maar!" Het peloton zet zich joelend in beweging. Ademwolkjes stoten tussen hun lippen vandaan. Het is vooralsnog de enige beweging in het dorp dat ontstond nadat halverwege de veertiende eeuw de slikken van het toenmalige eiland Duiveland werden be dijkt. De polder noemde men toen Oes- terniewelant in Duveland. Op het Toren plein verrijst de kerk die ook uit die tijd stamt, en is gewijd aan de Heilige Judo- cus, een Britse koningszoon die volgens de overleveringen leefde van 600 tot on geveer 669. Na het overlijden van zijn broer kwam hij op de troon terecht, be dacht zich algauw, leidde liever een reli gieus leven en na vele omzwervingen als pelgrim toog hij naar Rome. Het godshuis werd in 1612 door brand ge deeltelijk verwoest. Alleen het tse-eeuw- se koor en de van later datum daterende toren, uiteindelijk ingekort tot de huidi ge zadeltaktoren, bleven bewaard. Op de plaats van het schip verrees een schoolgebouw dat als een moderne con structie de twee oudere delen met el kaar verbindt. Bij een geallieerd bombar dement in januari 1945 raakte de toren zwaar beschadigd, maar werd een paar jaar later, tegelijk met de restauratie van de kerk, hersteld. En in augustus 1972 werd de kerk - na een volgende restaura tie - pas weer in gebruik genomen. Het informatiebord bij het stenen muur tje vermeldt dat er binnen een marme ren epitaaf (grafschrift) uit 1757 is, voor de ambachtsvrouwe Maria Suzanna Cau-Lonque. Samen met haar echtge noot was zij van belang voor de ontwik keling van het dorp; aan haar heeft Oos terland de molen te danken. En het Gast huis, waar veertien gezinnen vrij kon den wonen. Op het Torenplein lijken de kleine wo ningen verlaten. Toch ruikt het er naar groentesoep, en blijkt deze oase van rust een van de grootse en levendigste dorpen van het eiland te zijn, weet de jongeman die een eindje verder een be stelbus met bouwmaterialen uitlaadt. „Er is een actief verenigingsleven en er zijn nog veel voorzieningen." Dat Zierik- zee op spuugafstand ligt, vinden ze hier prettig. En ook Rotterdam is te behap pen: „De buren van mijn broer rijden voor hun werk dagelijks op en neer." Voor hij de volgende planken uit de bus trekt, slaat hij lachend zijn gehand- schoende handen tegen elkaar: „Nog even - dan is het zomer!" Want achter de huizen kwetteren mus sen. En in de verte kraait een haan. door Jacoline Vlaander De mussen klinken er De plek is nagenoeg onveranderd. Zelfs het karakteristieke tuinmuurtje heeft de tijd overleefd, foto Lex de Meester Gravure van Wilhelm von Kaulbach, met Bruun de beer bij kasteel Malpertuus. Uit: Goethe, Reineke Fuchs, 1846. Messing of bronzen deurklopper met afbeelding van een fabeldier, datering zeventiende of achttiende eeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46