4 BUITEN Huh.... is me dat schrikken. Met een luid snerpend alarm vliegt aan de rand van een greppel een patrijs weg uit het hoge gras. Ik kijk verbaasd naar de met eieren gevulde nestkuil. Drie keer moet ik tellen voor ik het zeker weet: het zijn er niet minder dan 21. Verrukt loop ik naar huis om mijn broertje op te halen, zodat die het wonder met eigen ogen kan aanschouwen. Maar die toeleg mislukt. We speuren meer dan een half uur langs de slootkant, maar wat we ook zien: geen patrijzennest. Hoe kan dat nou? Ik weet het nu maar al te goed. Een patrijs op het nest blijft in 9 van de 10 gevallen zitten en zijn schutkleur is zo effectief dat je kunt zoeken tot je een ons weegt. doorChiel Jacobusse HETZEEUW5E LANDSCHAP Maar helemaal voor niks was onze speur tocht niet. Want in hetzelfde greppelkant je ontdekken we het prachtige nestje van een graspieper, met chocoladebruine eitjes erin. Het vogeltje heeft zelf de plek verraden door opzichtig een eindje verderop te zitten piepen toen we een paar keer de plek passeerden. Nee, dan is de veldleeuwerik slimmer. Die is wel honderd keer vlak voor onze voeten weg gevlogen, zonder dat we ooit een nestje vonden. De vogel is zo slim om eerst een eind bij het nest vandaan te lo pen voordat hij opvliegt en daarom zoek je altijd op de verkeerde plek. Maar ehhh.. eerlijk is eerlijk; ook naar die graspieper hebben we talloze keren tevergeefs ge zocht. Want het kunstig gevlochten nest je ligt diep verscholen in het hoge gras en je hebt een flinke dosis geluk nodig om het te vinden.... Zoete jeugdherinneringenAls ik nu terug ga naar die plek, waar ik elke middag mijn "eigen" koe mocht melken, sta ik op een uitgestrekte akker waar nooit meer een leeuwerik, patrijs of gra spieper te zien is. En de salamanders en de stekelbaarsjes en de wezeltjes en de boerenzwaluwen die rond de koeien op insecten jaagden zijn ook allemaal weg. Radicaal verdwenen, zoals bijna overal op het platteland. Nu zie ik alleen een paar nijlganzen tussen de maïsstoppels lopen. En de akker waar ik op sta bestond toen uit minstens vijf kleinschalige perceeltjes: de bergweide, het scholeksterweitje, de wei van Klappertand en onze eigen wei de. O ja, en dan nog die wei waar in een oude es die steenuil altijd zo lang bleef zit ten. Een naam weet ik zo gauw niet meer. Dat had je in je stoutste dromen niet kun nen bedenken. Dat dingen die zo gewoon waren als een patrijs of een leeuwerik of een zwaluw zomaar zouden verdwijnen. Natuurlijk, we maakten bijna ieder jaar mee dat een patrijs in ons eigen weiland werd uitgemaaid. Het hooi binnen halen kon dankzij betere ontwatering en ge bruik van de nodige kunstmest, steeds vroeger in het jaar. Het maaien viel steeds vaker op een tijdstip dat de patrijzen nog op het nest zaten. En die bleven, vertrou wend op hun schutkleur, zitten totdat de maaimachine de vogel met nest en al ver nielde. Het was wel heel wrang dat de trouwe broedzorg van de vogel op die ma nier eindigde, maar wat kon je er aan doen? En eigenlijk waren we ook wel een beetje blij dat het "maar" een patrijs was, want die waren er zoveel, dat er ruim schoots genoeg overbleven. Wat een misrekening. Patrijzen hebben zich hier al in jaren niet meer vertoond. Leeuweriken werden schaarser en schaar ser, totdat ze geheel uit "onze"polder ver dwenen. Geelgorzen en grutto's hadden het al veel eerder aflaten weten. Een enke le graspieper zie je nog, maar dat is ook een aflopende zaak. Alleen maar kommer en kwel op het eerste gezicht. Maar dat beeld klopt gelukkig niet. Het heeft welis waar heel lang geduurd voordat het grote publiek en daarmee de politiek door kreeg hoe dramatisch het met onze na tuur gesteld was. Maar dat moment is wel gekomen en dat heeft geleid tot een krach tig en effectief beleid om de teloorgang te stoppen. Het voornaamste instrument was daarbij de aanwijzing van een ecologi sche hoofdstructuur, waar door de vor- Nieuwe natuur oude natuur Patrijzen foto's Chiel Jacobusse Charlotte Mangnus-Calon bij de toegangsweg naar haar 'vakantie huis' en de getijdenduiker. Aan de waterloop naar die duiker wordt nog druk gewerkt. Op de achter grond het oude gemaal bij 't Kille- tje. foto Peter Nicolai 1- -.at ;:yC2 *2 -V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44