ZEELAND 33 boek de zoute vegetatie noem." De laatste jaren van zijn lagere school stuurde zijn vader hem naar Goes, naar de toen op Beve land zeer gekende en gewaardeer de meester Van den Dries. „Om dat", zegt Oosthoek, „mijn vader niet zo hoog stond met de kwali teit van het onderwijs op Lewe- dorp, waar we toen woonden." Op zijn elfde werd hij op een Frans internationaal internaat ge plaatst, een veredeld gymnasium. Daar kreeg hij - gelukkig, zegt hij - een flinke portie kunsthistorie voorgeschoteld. Nee, hij heeft nooit één seconde heimwee ge had, voor zijn ouders was de stap groter dan voor hemzelf. De laat ste drie jaar van zijn middelbare school rondde hij af op de HBS van het Willibrord College in Goes. Na zijn staatseindexamen vertrok hij in i960 naar Parijs, en bivakkeerde daar in de kringen van - onder anderen - schrijfster en journaliste Josepha Mendels (1902-1995). Zij heeft - net als de met Oosthoek bevriende dichter en dagboekenschrijver Hans War ren (1921- 2001) - een plaats ver worven in Het relaas van Solle. On der verzonnen namen, dat wel. Op zijn dertiende had Oosthoek een eerste homoseksuele relatie. Kon dat, in die tijd, tweede helft jaren vijftig? „De toenmalige huis arts van Nieuwdorp en Lewedorp was een huisvriend en heeft dat proces begeleid. Velen denken: het moet verschrikkelijk geweest zijn om homo in Zeeland te zijn, het was daar een grote agglomera tie Staphorst. Dat vind ik onzin. Er was best verdraagzaamheid, in hoge mate zelfs. Van mij hoeven ze niet met regenboogtruitjes en roze wimpels in een optocht te gaan lopen. Natuurlijk viel er wel eens iets voor, niet iedereen be greep mijn knapenliefde. Maar ho moleed? Nee. Anders had ik nooit hoofdredacteur van de PZC kun nen worden." PRESENTATIES Exclusief voor Zeeland Uitgeverij Cossee verzorgt exclusief voor Zeeland een speciale versie van Het relaas van Solle. De gebonden en gesigneerde uitgave wordt alleen in de Zeeuwse boekhandels verkocht. Verkoopprijs 24,90 euro. voorop, Solle in zijn kielzog. Solle weerstaat de trek van de grote stad, als zijn vader overlijdt wordt hij de hofbaas van La Solitude. Ondertussen ziet hij zijn vriend ten onder gaan aan lust en liefde. Het boek is geschreven in het pro za van een dichter. Het relaas van Solle kan als een boerenroman én een lovestory over twee aanvalli ge jongelingen worden getypeerd. En dan ook nog eens een roman, waarin de homoseksueel geen slachtoffer is maar er zelf op los mept. Zo'n relaas, beaamt Oost hoek, zit dicht op de huid van de schrijver. Hij is als tweede zoon geboren in Nieuwdorp - buurt schap Het Hamertje - in een ge zin waar nog drie kinderen zou den volgen. Zijn overgrootvader had een boerderij in de omgeving van 's-Heerenhoek. En zijn vader was docent op de Rijks Middelba re Landbouwschool in Goes. „Een man van d'n buiten, hij had bijen kasten op de schorren staan en maakte studie van wat ik in het het wel en wee van de boerderij. Met de paarden - vooral met Min ne, de oudste merrie. Met paar denknecht Eine Driediek maakt hij Minne mooi en ontwerpt een 'scheepsgraf als ze van ouderdom bezwijkt. Als Solle een jaar of veertien is raakt hij bevriend met de drie jaar oudere Jacques d'Ulm, zoon van het nabijgelegen Hof van Ef- fentende. Jacques is er getuige van hoe Solle zich op het school plein hardhandig van een belager ontdoet. Bevriend moet wel op de ze manier worden opgevat: „Dan- ker-Jan voelt de hand in zijn natte haren. Strelen, woelen, de zware adem van het warme donkere beest. Hij verzet zich niet. Als de grote jongen zich tegen hem aan drukt, ondergaat hij een vreemde ongekende sensatie, bemoediging ook, een aangename huiver." Sa men gaan ze naar De Valsche Inla ge, een natuurgebiedje aan de kust, een speeltuin voor homosek suele mannen: „Een stille om gang van mannen die elkaar nau welijks lijken aan te kijken of te groeten, wonderlijke tekenen van snuivend volgen, tot - plots - een handgebaar of oogopslag het spel in de prielen brengt." Jacques is een jongen van het rij ke, onbegrensde soort - 'zo tout a fait Oscar Wilde'. Na het gymna sium vestigt hij zich in Parijs, waar Solle hem regelmatig be zoekt. Daar dompelen ze zich on der in de homoscene - Jacques ...voor sommigen de poel der zonde. Mannen en mannen, mannen en jongens WOENSDAG 18 FEBRUARI 2015 Beveland en Parij s Andreas Oosthoek: Het relaas van Solle - Cossee, 220 pag., 19,90. Vrijdag 20 feb. 16.00 uur Klove niersdoelen Middelburg. Arendo Joustra, hoofdredacteur van Else vier, in gesprek met de auteur. Zondag 22 feb. 14.00 uur in de muziekschool Goes: schrijver en recensent Mario Molegraaf in ge sprek met de auteur. Dinsdag 10 maart 19.30 uur café Gekroonde suikerbiet in Zierikzee, PZC-verslaggever Jan van Damme in gesprek met de schrijver. Zondag 15 maart, VPRO Boeken om 11.20 uur op NPO 1Andreas Oosthoek bij Wim Brands. Andreas Oosthoek, februari 2015 foto Mechteld Jansen Het relaas van Solle, pag. 58

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33