T©0S PZC Draaideurcriminelen worden steeds jonger en slimmer: de politie staat soms machteloos. Justitie in Frankrijk eist volledige vrijspraak voor Strauss-Kahn 2 IN HET NIEUWS DRAAIDEURCRIMINELEN COLOFON Maak iemand abonnee! paul kusters toosenhenk.nl O HUISHOUDENS BLIJVEN 2UINI© OEPS... t>OORSESPOEU>! r MORSEN! IS HET PAS t>ONt>ERt>AS! Uitgever T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111- 45 4650 T: 088-0139995 Vragen? Bel: 088-0139910 DEN HAAG - De politie heeft haar handen vol aan jonge, veelal Ma rokkaanse draaideurcriminelen die zich in het hele land bezighou den met drugshandel en geweld dadige straatroven en inbraken. Dat blijkt uit onderzoek door Bu reau Beke. „Het gaat om een nieuw type veelpleger", zegt poli tiewetenschapper Henk Ferwerda van Bureau Beke. „Deze crimine len zijn de politie telkens te slim af: ze gebruiken geen telefoons en bij verhoren beroepen ze zich op hun zwijgrecht." Daardoor verliest de politie de cri minelen uit het oog. „Terwijl ze gewelddadiger zijn dan de tradi tionele veelplegers en dus meer leed veroorzaken onder slachtof fers", stelt de onderzoeker. Traditionele veelplegers zijn voor namelijk autochtone junkies - ver slaafd aan drank en drugs - die al leen opereren en zich schuldig maken aan delicten als winkeldief stal en autokraken. „Dit nieuwe type veelpleger is niét verslaafd aan alcohol of drugs, maar aan sta tus, geld en een luxe levensstijl", zegt Ferwerda. „Om dat te berei ken, gaan ze ver." In 2012 waarschuwde de Rotter damse politiechef Frank Blaauw al voor de opmars van de nieuwe veelpleger. Hij had het over crimi nelen die enkel uit zijn op 'geld, status en kicks'. Ook zouden ze zich 'onaantastbaar' voelen. Ferwerda en zijn mede-onderzoe kers spraken de afgelopen jaren met tientallen agenten in verschil lende eenheden. Ook raadpleeg den ze politiesystemen. „De focus ligt nog altijd op de aan pak van traditionele veelplegers", zegt Ferwerda. „Die kan de politie makkelijk volgen. Maar de nieuwe veelplegers zijn actiefin wisselen de samenwerkingsverbanden, wat het een stuk lastiger maakt. Nieuwe veelpleger is niét verslaafd aan alcohol of drugs, maar aan status, geld en luxe Ook duiken ze steeds op andere plekken op. Dat komt door hun werkwijze: ze houden precies in de gaten hoe de politie te werk gaat. Als de politie haar pijlen richt op het terugdringen van wo ningovervallen, stappen deze da ders over op delicten als drugshan del en beroving. Of ze gaan een tijdje aan de slag als loverboy." De draaideurcriminelen zijn jong: soms nog maar 14 jaar. „Als je ze niet tegenhoudt, klimmen ze snel op de criminele ladder. Uiteinde lijk belanden ze in de georgani seerde misdaad, waarbij liquida ties zoals de laatste tijd in Amster dam regelmatig voorkomen." De Nationale Politie kon gisteren niet zeggen wat precies wordt on dernomen om de gewelddadige veelplegers aan te pakken. „Het enige wat helpt is deze daders zo dicht mogelijk op de huid te zit ten", zegt Ferwerda. Hij wijst op de top 600-aanpak in Amsterdam. Daarbij worden zes honderd veroordeelde, jonge veel plegers door ruim dertig instan ties begeleid om op het rechte pad te blijven. Die aanpak lijkt succesvol te zijn. Dat vooral Marokkaanse jongeren draaideurcrimineel zijn, heeft vol gens Ferwerda mogelijk te maken met een onverschillige houding van ouders. Zij zouden soms profi teren van het criminele gedrag van hun kinderen, bijvoorbeeld in de vorm van vastgoed en rei zen naar het land van herkomst. Vermoedelijk komt een deel van de veelplegers uit Oost-Europa. Op hen kan de politie lastig grip krijgen, omdat ze vaak pendelen tussen Nederland en het thuis land. De 65-jarige Strauss-Kahn staat voor de rechter omdat hij ervan wordt beschuldigd voor pooier te hebben gespeeld en samen met dertien medeverdachten prosti tuees te hebben geregeld voor uit bundige feesten. De voormalige IMF-topman heeft altijd volgehouden niet te hebben geweten dat de vrouwen op de feesten werden betaald voor de seks. „Ik daag u uit het verschil te zien tussen een naakte pros tituee en een naakte vrouw", zei zijn advocaat tegen de rechter. „Ik eis zijn volledige vrijspraak", zei aanklager Frederic Fevre in de rechtbank van Lille. „Iedereen mag zijn seksleven zelf inrichten, mits de grenzen van de wet niet worden overschreden." Vier prostituees die deelnamen aan de seksfeesten voor DSK trokken maandag hun aanklacht al in. Volgens hun advocaat was het te lastig DSK's souteneur schap te bewijzen. Het Openbaar Ministerie conclu deerde in 2013 al dat de zaak lastig rond te krijgen is. Het vroeg de onderzoeksrechters toen al de zaak te seponeren, maar kreeg het verzoek Strauss-Kahn toch te ver volgen. De zaak komt deze week ten einde, een uitspraak wordt niet direct verwacht. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee De nieuwe veelpleger is ongrijpbaar door Peter Winterman illustratie Censuur Henk Ferwerda, onderzoeker door onze redactie buitenland LILLE - Franse aanklagers hebben gisteren gevraagd om vrijspraak voor Dominique Strauss-Kahn (DSK), die wordt verdacht van het runnen van een prostitutienet werk. Volgens het Openbaar Minis terie (OM) zijn de beschuldigingen niet bewezen. I Dominique Strauss-Kahn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2