44 Wij passen het huis nu zo aan dat het hun thuis wordt VERDIEPING 13 ...tot deur Voor de lift in het Til- burgse woon-zorg- centrum Bijsterstede ligt op iedere etage een groot Perzisch ta pijt. Het oogt knus, maar is het handig? Daar struikelen ouderen toch met hun rollator overheen? Het tapijt is nep. Het vloerkleed met rafelrand, dat op een afstand niet van echt is te onderscheiden, is een fotosticker. Glad en strak is het kleed op alle verdiepingen op de vloer geplakt. Ook in de entreehal van het huis ligt een fotovloerkleed. En tegen de wand hangt een antieke klok naast de kast. Een poef staat er naast. Ook een plaatje. Het gebruik van fotostickers in te huizen is niet nieuw, maar steeds meer mogelijkheden worden ont dekt. Er zijn tehuizen die de deu ren van liften of trappenhuizen beplakken met boekenkasten zo dat dementerende bewoners niet doorhebben dat het een uitweg is en dan niet gaan zwerven. De stickers zijn dan slimme trucs die zorgen voor meer veiligheid. Maar de fotostickers moeten ook sfeer brengen, huiselijkheid. In Bijsterstede, waar hoofdzake lijk mensen wonen met demen tie, zijn op verschillende deuren doorkijkjes naar een tuin of naar een straat geplakt. „Daar zetten we nog een oude fiets bij", zegt af delingshoofd Desiree Maas. Op glazen wanden is lambrise ring geplakt. „We hebben een open huiskamer die op een gang uitkomt. Dat is rumoerig. Daar gaan we nu een scheidingswand maken met fotostickers erop van een muur met bloembakken", zegt Maas. De kans dat bewoners beseffen dat ze thuis zijn, is gro ter als er vertrouwde spullen om hen heen staan. In een zorgcentrum in Delft kre gen dementerende bewoners eer der hun eigen neptreincoupé: in stoelen achter elkaar, nippend van hun thee, konden ze genieten van een voorbijtrekkend, typisch Nederlands polderlandschap. Op video. Er zijn ook tehuizen met bushaltes als zitje. „Vroeger móesten de mensen dit en móchten ze dat in het tehuis. Wij passen het huis nu zo aan dat het hun thuis wordt", zegt Maas. Het Trimbos Instituut onder zoekt of de persoonlijke voordeu ren de oriëntatie en kwaliteit van leven voor bewoners verbetert. Het onderzoek moet ook uitwij zen of bewoners, omdat zij de deur herkennen, minder afhanke lijk zijn van hulp van verzorgen den. WOENSDAG 18 FEBRUARI 2015 De rollators kunnen worden geparkeerd bij het zitbankje. Het Perzisch tapijtje onder de salontafel is ook een sticker. Al is dat zitbankje wel heel plat, het oogt als een gezellig De rollator rolt er zonder problemen overheen, plekje. vierkante foto's Ton Toemen/HH Mevrouw Van der Kooy (boven) woonde dertig jaar lang achter dezelfde voordeur. Ze weet nog precies hoe ze vroeger haar raampje zeemde en dat haar vader het naambordje maakte, rechthoekige foto's True Doors Meneer Rojas (rechts) had heimwee naar de tijd dat hij in Curasao woonde. Hij kreeg in woon- zorgcentrum Weide vogelhof in Pijnacker de voor deur van zijn Cura^aose huis terug. Desiree Maas, afdelingshoofd Bijsterstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13