Week van de ontknoping voor EU en Athene Aboutaleb legt Witte Huis uit hoe Rotterdam radicalisering bestrijdt BUITENLAND 11 UNIEKE BUSREIZEN! aan: vVaacj nu Kameroen meldt klap Boko Haram Het leger van Kameroen heeft naar eigen zeggen de ze week meer dan honderd strijders van de islamitische terreurbeweging Boko Ha- ram gedood. Ook zijn hon derden aanhangers van de beweging opgepakt. Boko Haram is vooral in Nigeria actief, maar valt ook plaat sen aan in de buurlanden Ka meroen, Tsjaad en Niger. Poolse compensatie ClA-gevangenen Polen moet een schadever goeding betalen aan twee mannen die zijn gemarteld in een geheime CIA-gevan- genis op Pools grondgebied. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg gaf Polen in 2014 al opdracht tot betaling en weigerde gisteren een ho ger beroep over de kwestie in behandeling te nemen. Brussel kijkt met ergernis, verba zing en nervositeit naar de strapat- sen van de links-radicale regering van premier Tsipras en de hoofd rolspeler in het Griekse drama, minister van Financiën Yanis Varoufakis, dat deze week de ont knoping beleeft. Eurogroepvoorzitter Jeroen Dijs- selbloem heeft Tsipras maandag voor het blok gezet: hij moet uiter lijk vrijdag verlenging aanvragen van het over tien dagen aflopende Europese steunprogramma. Dat is nodig, vinden de ministers van Financiën van de eurozone, om dat niemand anders Griekenland geld wil lenen en het dus in een financieel gat zal vallen. Vraagt Tsipras die verlenging niet aan dan moet hij het, ondiploma tiek gezegd, zelf maar uitzoeken. Daarmee is het risico van een 'Grexit' groter geworden. Tsipras houdt zijn poot stijf. Athe ne wil geen verlenging van het noodprogramma, waarin afspra ken zijn vastgelegd die Grieken land niet helpen met het herstel, meent de premier. Hij is aller gisch voor de bemoeienis vanuit We zien vooralsnog dat de Grieken alleen rare bokkensprongen maken Het is in ieders belang dat er een oplossing wordt gevonden Brussel en wil zo'n 30 procent van de afspraken met de Europese geldschieters over bezuinigingen en hervormingen anders invul len. Bovendien zien de Grieken Dijs- selbloem als de kwade genius die Griekenland naar de afgrond drijft. Als hij niet een compromis voorstel van de Europese Commis sie van tafel had geveegd, waren ze er maandagavond wel uitgeko men, beweert Varoufakis. In plaats daarvan doet Dijsselbloem tot hun woede precies wat zijn Duitse collega Schauble, Tsipras' felste tegenstander, zegt. „De Griekse regering buigt niet voor ultimatums", citeerde de Engelstalige Griekse krant Ekathi- merini gisteren een bron uit kabi netskringen. Volgens vice-voorzitter Maria Joao Rodriguez van de Europese sociaal-democratenmoet de euro- groep 'tot bezinning komen'. „In plaats van deze patstelling te la ten escaleren, moeten de minis ters de grotendeels redelijke voor stellen van de nieuwe Griekse re gering met open geest in overwe ging nemen." CDA-delegatieleider Esther de Lange: „Dat is oké, als per saldo de sommen maar kloppen. Er is een uitweg, als de Grieken aanto nen hoe ze dat willen bereiken. Of ze het slim aanpakken is gis sen als je zelf niet aan de onder handelingstafel zit, maar we zien vooralsnog alleen dat ze rare bok kensprongen maken en ondoor dachte dingen doen en zeggen." De markten reageerden direct op de in hoog tempo verzuurde sfeer in Brussel. De waarde van zowel Europese aandelen als de euro daalden gisteren nadat voor de tweede maal in vijf dagen de on derhandelingen waren mislukt. Ook halen Griekse particulieren uit angst geld van de banken. Het zou sinds december gaan om 20 miljard euro. Volgens Tang komt er, als puntje bij paaltje komt, een deal. „Bij een Grexit dreigt: wie volgt? Het is in ieders belang dat er een oplossing wordt gevonden. Het is een belof te: de euro is voor eens en altijd." Veroordeling Navalny staat De veroordeling van de Rus sische Kremlincriticus Alek sej Navalny blijft overeind. De rechtbank in Moskou be vestigde gisteren de 3,5 jaar voorwaardelijke celstraf die Navalny eind 2014 kreeg. Hij vocht de veroordeling voor onder meer diefstal aan. De aanklagers vonden de straf veel te mals en eisten giste ren tien jaar cel. In het centrum van de Amerikaan se macht wordt een conferentie gehouden over radicalisering. Aboutaleb vertelt daar over de dia loog in zijn eigen stad over inter nationale conflicten, maar ook over de veilig heid in de wij ken. „Ik ga regelma tig de stad in om met bur gers te praten. Veel wijkagen ten organiseren een spreekuur op straat, met een tafel en twee stoeltjes", hield de burgemeester zijn ge hoor voor. Aboutaleb vertelde over het Rot terdamse meldpunt radicalisering en dat hij als belijdend moslim denkt dat de moslimgemeen schap meer van zich moet laten horen. „Zij kunnen de onrust die leeft in de samenleving wegne men. Hun religieuze overtuiging is uitstekend te combineren met onze westerse waarden." Vorig jaar initieerde Aboutaleb een speciale training voor onder wijzers, jongerenwerkers en me dewerkers van moslimorganisa ties in Rotterdam. Ze leerden op merkelijke gedragswijzigingen bij jongeren te signaleren. Bij het meldpunt radicalisering van de ge meente kwamen in 2014 tiental len tips binnen over jongeren die wilden vertrekken naar Syrië. Ahmed Aboutaleb Q Berlijn 3/4/5 dagen va.€ 99 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. logies en ontbijt NU VANAF brodhureS c/e me-UfjOe. effeweg nl www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 WOENSDAG 18 FEBRUARI 2015 YAOUNDE WARSCHAU door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - „Vier op de vijf Grieken willen, zo blijkt uit peilingen, niet van de euro af. Premier Alexis Tsipras heeft van zijn kiezers dus geen mandaat voor een 'Grexit', het vertrek van Griekenland uit de eurozone." Dat meent PvdA-delega- tieleider in het Europees Parlement Paul Tang. „Laten we vertrouwen op het gezond verstand." Esther de Lange (CDA) Paul Tang (PvdA) Aleksej Navalny foto HH MOSKOU door onze correspondent Maartje van Hoek WASHINGTON - De Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb staat in Amerika bekend als ie mand die met zijn gemeente een actief en succesvol beleid voert te gen radicalisering. Hij mocht giste ren op het Witte Huis uit komen leggen hoe dat in zijn werk gaat. «a Bohemen en Praag 5 dagen va. 99 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. logies en ontbijt Highlights: Sint Vituskathedraal, glasfabriek, Praagse burcht, Boheems Paradijs Excursiepakket inclusief halfpension zeer voordelig bij te boeken! Highlights: Brandenburger Tor, Alexanderplatz, Checkpoint Charlie, Reichstag Eén van de meest bezochte Europese steden! Londen, Oxford en Cambridge 5 dagen va. 179 Verblijf in een 2* hotel o.b.v. logies en ontbijt Highlights: Christ Church kathedraal, Big Ben, Buckingham Palace, King's College Stadstour Londen zeer voordelig bij te boeken! Barcelona en de Spaanse kust s/iodagenva.€ 289 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Montserrat, Pueblo Espanyol, het stadion van FC Barcelona Bewonder de werken van Gaudl! Kroatië 8 10 dagen va. 299 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Plitvice meren, grotten van Postojna, Rovinj, Krk, Opatija Inclusief drankarrangement! Eiland Krk, Kroatië 8/ 10 dagen va. 299 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Plitvice meren, Opatija, Eilandencruise Rab en Pag Inclusief welkomstdrankje! Tirol, Kufstein enTegernsee 8 dagen va. €349 Verblijf in een 4* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Achensee, Hinterthiersee, Innsbruck, Chiemsee, Swarovski Kristallwelten Inclusief gevarieerd avondprogramma! Rome, Florence en Venetië sdagenva.€399 Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension Highlights: San Marino, FiuggiTerme, dagtocht Venetië Inclusief stadstours Florence en Rome o.l.v. een gids! effeweg.nl Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en p.p. o.b.v. 2 pers. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. ÏSh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11