'Oud-SS'er hielp bij 170.000 moorden' Kramatorsk leeft in angst en gelooft niet in bestand Betaal je niet blauw aan deze kleurrijke telefoon. BUITENLAND 9 Zware strijd om Debaltseve hollands nieuwe. In 2004 werd het kerkhof van Herrlisheim-près-Colmar volge- kalkt met antisemitische leuzen en hakenkruisen. De hoofddader bleek een 37-jarige neonazi te zijn, die uiteindelijk 37 maanden celstraf kreeg. Samen met twee geestverwanten wilde hij de sterf dag van Hitier herdenken door middel van hakenkruisen en SS-symbolen op 117 Joodse gra ven. Destijds leidde dat tot grote verontwaardiging en een nationa le herdenkingsdienst waaraan zo wel joodse als christelijke en isla mitische kerkleiders deelnamen. DORTMUND - Een 93-jarige voorma lige SS'er is in Duitsland aange klaagd omdat hij geholpen zou hebben bij de moord op 170.000 mensen in het concentratiekamp Auschwitz. De man werkte van ja nuari 1943 tot juni 1944 bij de wacht in het kamp en was op die manier medeplichtig aan de mas savernietiging van vooral Joden, meldde het Openbaar Ministerie in Dortmund gisteren. De verdachte heeft volgens de aan klacht opdracht gegeven voor de duizendvoudige moorden of die tenminste vergemakkelijkt. Hij De sfeer in de besneeuwde, ijskou de straten van Kramatorsk is be drukt. Zeven maanden geleden 'bevrijdde' het Oekraïense leger de stad van de zogeheten Volksre publiek Donetsk (DNR) en sinds dien was het er rustig. Tot er vori ge week uit het niets een bom mentapijt op de stad viel, waarbij zeker vijf doden vielen. Plotseling lag Kramatorsk weer in oorlogsge bied. Her en der in de stad (zo'n 160.000 inwoners) zijn de litte kens van de inslagen nog te zien: kapotte balkons over de hele leng te van een flatgebouw, gespron gen ramen bij een café-restaurant en brokken beton onderaan een appartementencomplex. Mensen willen nauwelijks praten. Tatjana (weigert haar achternaam en leeftijd te geven) staat op een binnenplaats waar vorige week een aantal dodelijke projectielen terecht kwam. „Ik was gelukkig aan de andere kant van de stad, maar de explosies waren goed te horen", vertelt Tatjana met zachte stem. Net als veel inwoners van de stad is ze nog steeds aangesla gen. „Het was afschuwelijk." Wat Tatjana moet denken van het bestand weet ze niet zo goed. „Ik denk dat de kans op succes fifty- fïfty is. We hopen alleen maar dat het stand houdt en dat de oorlog stopt", verzucht Tatjana. „Maar ik ben heel bang dat de rebellen weer terugkomen. Laten die Rus sen alsjeblieft opkrassen!" Jelena Medroboednik (48) denkt dat de aanval van vorige week een 'provocatie' was van het Oekraïen se leger. „Het kan geen toeval zijn dat het aan de vooravond van 'Minsk' plaatsvond. De Oekraï- ners wilden ermee de druk op Rusland verhogen", weet ze ze ker. „Ik heb alles gezien, de slacht offers, de schade." Haar zoon woont in een gebouw waar aan de voorkant een granaat insloeg. „Als hij in de keuken had gezeten, was hij er niet meer ge weest. Hij is vertrokken uit de stad, voor de tweede keer al." Het staakt-het-vuren houdt geen stand, weet Medroboednik zeker. „Aan beide kanten zijn alweer slachtoffers gevallen. Rusland steunt DNR, Europa en de VS Oekraïne. Dat kan niet lang goed gaan." De feiten lijken haar gelijk te geven. Volgens Kiev hebben de rebellen Oekraïense stellingen gis teren maar liefst 112 keer bestookt. De DNR beschuldigt Oekraïne er van het vliegveld van Donetsk (in middels in rebellenhanden) te hebben beschoten. KIEV/DONETSK - In gro te delen van Oost- Oekraïne lijkt het staakt-het-vuren dat afgelopen weekeinde inging stand te hou den, maar niet in het strategisch belangrij ke Debaltseve. Er heb ben zware beschietin gen over en weer plaats. Kiev weigert zware wapens terug te trekken uit het ge bied rond het spoor wegknooppunt. De re bellen weigeren de aanval op omsingelde Oekraïense militai ren bij Debaltseve te staken. „Je kunt ho ren dat er geen staakt-het-vuren is. Debaltseve is ons land en we zullen De baltseve innemen", verwoordde een op standeling niet ver van het front de ge voelens van de pro- Russische separatis ten in het gebied. Een door opstandelin gen voorgestelde cor ridor waardoor de mi litairen veilig zouden kunnen vertrekken, wees Kiev gisteren af. „Volgens de Minsk- akkoorden is Debalts eve van ons." Kiev ontkent dat de militai ren zijn omsingeld. moet geweten hebben van de me thodes die werden toegepast om mensen te doden en hij moet zich ervan bewust zijn geweest dat het dodelijke systeem alleen kon werken door medewerking van mensen als hijzelf, luidt de aanklacht. De man werkte sinds januari 1942 in het grootste vernietigingskamp van nazi-Duitsland bij de SS-doodskopeenheid, die verant woordelijk was voor de bewaking van de concentratiekampen. In die hoedanigheid bewaakte hij ook binnenkomende transporten van gevangenen en de selectie die na aankomst werd gemaakt, ook voor het vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau. De verdachte heeft erkend dat hij in Auschwitz werkte, maar zegt niet betrokken te zijn geweest bij de massamoord. Apple iPhone 5c 275 MB/minuten/sms 500 MB extra hollandsnieuwe.nl/pzc DINSDAG 17 FEBRUARI 2015 hard aan Rechercheurs onderzoeken de vernielde graven op de Joodse begraaf plaats. foto Christian Lutz/HH De inmiddels 93-jarige SS'er moet indertijd geweten hebben van de methodes om mensen te doden door onze correspondent Joost Bosman KRAMATORSK - Terwijl de Europese Unie gisteren nieuwe namen aan de sanctielijst tegen Rusland heeft toegevoegd, wankelt in Oost-Oek- raïne het staakt-het-vuren dat afge lopen weekend inging. De stad Kra matorsk is nog in handen van het Oekraïense leger. Maar weinigen geloven in het bestand. Kramatorsk Loehansk Debaltseve Donetsk OOST- OEKRAÏNE RUSLAND infographic DPd Gebied onder controle van rebellen Uniek aanbod je betaalt slechts per maand! In blauw, wit en roze - 4" display - iOS 8 Bij hollandsnieuwe krijg je de iPhone 5c (t.w.v. €599,-) nu voor maar €12,- per maand. Voor het abonnement betaal je €11,-. Dus voor slechts €23,- heb je die kleurrijke iPhone en elke maand 275 MB, minuten of sms'jes én 500 MB extra. De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau. Bij hollandsnieuwe heb je de vrijheid om eenvoudig je abonnement af te stemmen op jouw verbruik. Wil je bijvoorbeeld meer internetten? Voor slechts €2,- meer krijg je nog 500 MB erbij (totaal dus 1000 MB). Zo profiteer je maximaal van onze voordelige tarieven en weet je zeker dat je nooit te veel betaalt. Daar houden wij van! Bestel snel op: Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9