Meer excessen met drank, maar ouder is strenger effeweg.nl BINNENLAND 7 Ministerie: deze imams lichten wij goed door al-Haddad te weren. Diens uit spraken over vrouwen en homo's mochten misschien wel omstre den zijn, ze vielen onder het recht op vrije meningsuiting. Haatimams weten precies wat ze wel en wat ze niet mogen zeggen; ze kleuren keurig binnen de lij nen van de wet. Arabist De Ruiter: „Dit soort imams pakken op haat prediken, lukt je niet. Ze verkondigen een schadelijke boodschap van anti democratie en de vrouw als twee derangs burger. Maar net als bij de uitlatingen van Geert Wilders geldt: we leven in een rechtsstaat en ook dit valt onder de vrijheid van meningsuiting. Alleen de rechter beslist wat daar wel of niet onder valt. Persoonlijk denk ik: op dit moment met dit soort sprekers komen aanzetten, terwijl de hele wereld in brand staat en iedereen iets van de moslimge meenschap verwacht, kan eigen lijk niet." Het CMO heeft eerder aangekon digd samen met de overheid te willen werken aan een zwarte lijst van imams die zoveel moge lijk geweerd zouden moeten wor den. „In het verlengde daarvan wordt er nu ook een commissie ge vormd waarin imams zitten die moeten beoordelen wie echt een haatprediker is en wie niet. We moeten er ook voor waken dat het stempel van 'haatprediker' on terecht wordt gedrukt", waar schuwt Elforkani. Met een zwarte lijst van bewezen omstreden imams in de hand wordt het makkelijker om tijdig in te grijpen tegen ophitsende voorgangers die jongeren op het verkeerde pad brengen, zegt Elfor kani. „Maar haatimams zullen altijd een podium vinden. In het openbaar, of ondergronds." „Jongeren die drinken, gaan ver der door dan vroeger. Maar kijk je naar de grote groep, dan zie je dat minder jongeren onder de 16 jaar met alcohol beginnen", zegt direc teur Wim van Dalen van STAP. Mogelijk speelt het een rol dat ouders strenger zijn geworden, ook al trekken lang niet alle kinde ren zich iets van hun preken aan. Aan jongeren die met spoed in het ziekenhuis komen, wordt ge vraagd of ze toestemming hadden van hun ouders om te drinken. Tot en met 2013 zeiden de mees ten 'ja'. Maar in 2014 had de helft geen toestemming van de ouders. Ook geven meer jongeren aan dat hun vader en moeder dénken dat ze minder zijn gaan drinken. Hier uit blijkt in elk geval dat ouders zich ermee bemoeien, aldus Van Dalen. „Ouders zijn ontzettend gevoelig voor het argument dat alcohol de puberhersenen beschadigt", zegt Ronald Akkermans van versla vingsinstelling IrisZorg. Ook de vele campagnes over de wet die de leeftijdsgrens voor alcoholdrin kers verhoogde, hebben volgens hem effect op de ouders gehad. Tal van projecten richten zich in middels op ouders. Er zijn kroe gentochten zodat ze zien waar het kroost uitgaat en er zijn voor lichtingsbijeenkomsten. Er zijn kinderartsen die de verslavings zorg informeren als ze een spoed opname van een 'alcoholintoxi- cantje' hebben gehad. De versla vingszorg regelt dan een gesprek met de ouders en stuurt aan op re gels en afspraken over drank. „Pas als ouders zien wat ze eraan kunnen doen, erkennen ze alco hol als een probleem", zegt pre ventiewerker Luuk Miedema, werkzaam op de Veluwe. Hij vraagt wel eens aan een groep ouders: 'Stel, u ziet een bekend kind dronken op de fiets. Wie van u belt dan zijn ouders?' „Van de veertig ouders steken er dan twee aarzelend hun vinger op", zegt hij. Vervolgens draait hij het om: 'Stel uw kind rijdt slinge rend over straat?' „Dan wil ieder een gebeld worden." Ouders moeten elkaar meer infor meren en helpen, zegt hij. „Zo lang ze hun kind naar school brengen, overleggen ze bij het hek: hoe doe jij dat? Overleggen heeft ook nog zin als kinderen 16 of 17 jaar zijn. Ouders zeggen soms: 'Onze kinderen spreken met elkaar in WhatsApp-groepen af waar ze kunnen feesten als de ouders weg zijn. Hoe hou je dat te gen?' Mijn advies: maak ook een WhatsApp-groep en informeer el kaar over een slaapfeestje of als je weg bent en voorkom zo dat je kelder leeggedronken wordt." Ook ouders van jongeren die ke ten bezoeken of gewoon bevriend zijn met elkaar, doen er verstan dig aan samen op te trekken en af spraken te maken, zegt hij. „Soms komt die bemoeienis jongeren goed uit. Liever dat pa hun vrien den het erf afstuurt dan zij." MEER 14-JARIGEN De ministeries van Socia le Zaken, Buitenlandse Zaken en Veiligheid en Justitie onderzoeken wie er op 8 maart pre cies gaan spreken tijdens de benefietbijeenkomst van stichting Rohamaa in Rijswijk en of er noodzaak is om maatre gelen te nemen. Dat ver klaart een woordvoerder van minister Lodewijk Asscher. „Er wordt geke ken wie deze sprekers zijn, welke bedoelingen ze hebben en of ze een visum hebben aange vraagd. Als blijkt dat er maatregelen nodig zijn, dan nemen we die." Het langdurige overleg dat de gemeente Rijs wijk met onder andere de organisatie heeft ge voerd, leverde nog geen geen definitief besluit op. De gemeente 'hecht aan een zorgvuldig pro ces'. Rohamaa laat in een persverklaring weten ge schokt te zijn dat haar naar eigen zeggen liefda digheidsactie 'middel punt is geworden van een sterk gepolariseerd islamdebat'. Rohamaa zegt geld in te zamelen voor gehandi capten, weeskinderen en asielzoekers in onder andere Marokko, Egypte en Tunesië. De bijeen komst zou op geen enke le manier dienen 'als po dium voor stellingname met betrekking tot inter nationale conflicten'. Ook is de samenkomst niet bedoeld 'om aanwe zigen aan te sporen iets anders te doen dan het geven van liefdadigheid'. Dat mannen en vrou wen gescheiden worden tijdens op de bijeen komst gebeurt op ver zoek van de bezoekers, aldus de stichting. „En de sprekers die een bij drage leveren, zijn uitge nodigd omdat zij een breed publiek aantrek ken en daarmee de fond senwerving hopelijk suc cesvol maken." Sorrento 10/15 dagen va. 599 Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension ONTDEK BELLA ITALIA www.effeweg.nl/wegener of bel 0529 - 46 96 67 DINSDAG 17 FEBRUARI 2015 Wahid Baali, feliciteerde Osama bin Laden met diens martelaarschap en zijn 'strijd met ongelovigen'. De Belg Tarik senwerver en Ali, belangrijkste salafistische fond- itactpersoon van veel Syriëgangers. door Wilma de Cort UTRECHT - Er belanden steeds meer jongeren in het ziekenhuis met te veel drank op. Dat meldde gisteren een aantal organisaties, on der meer het Nederlands instituut voor alcoholbeleid (STAP). Maar er is ook goed nieuws. Met dank aan ouders die strenger worden. Kinderartsen meldden vorig jaar 783 kinderen die ze wegens alcoholmisbruik behandelden. Dit is 10 procent meer dan in 2013. Vooral het aantal 14-jarigen steeg vorig jaar, van 12 naar 17 procent. In 2014 zijn voor het eerst meer meisjes (52 procent) opgenomen dan jongens (48 procent). De jongeren die werden opgenomen, hadden gemiddeld een alcoholpromillage van 1,96 in hun bloed. Dit komt op die leeftijd neer op zes tot tien glazen alcohol. De jongeren waren tussen de 14 minuten en 3 uur buiten bewustzijn. Niet alle kinderartsen melden incidenten en niet alle alcoholvergiftigingen leiden tot een ziekenhuisopname. Rimini 8/10 dagen va. 289 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: San Marino, Pesaro, Urbino, Ravenna Italiaanse Bloemenrivièra 8/10 dagen va. €299 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Bezoek o.a. San Remo, de Cöte d'Azur, Genua en Portofino! Rome, Florence en Venetië 8 dagen va. 399 Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension Bezoek ook: San Marino, Fiuggi Terme en Rimini Singlereis Toscane 10 dagen va. €499 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: San Gimignano, Florence, Siena, Cinque Terre Highlights: Capri, Amalfï kust, Vesuvius, Pompei', Rome, Napels AL VANAF Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7