Imca Marina zingt 'Allemaal scheurtjes' tegen gaswinning 6 BINNENLAND PREDIKERS IN RIJSWIJK De roep om haatimams te weigeren, klinkt luid, maar het lukt vaak niet hen te weren. Nederlandse zeiler gedood bij overval Een Nederlander (60) die aan het zeilen was in Brazi lië is gedood bij een overval op zijn zeilboot. Dat meld den Braziliaanse media. De partner van de man vertelde de politie dat ze het alarm op de boot hoorden afgaan. De man ging kijken wat er aan de hand was en liep ge wapende mannen tegen het lijf. Hij werd doodgescho ten. De daders vluchtten. UvA wil bezetters snel weg hebben De actievoerders die al sinds vrijdag een gebouw van een faculteit in Amster dam bezetten, moeten daar voor vandaag 12.00 uur weg, anders stapt de Universiteit van Amsterdam naar de rechter. Het gaat om hon derd studenten en een do cent. Ze vinden dat de in spraak minimaal is en eisen meer openheid van manage ment en bestuur. 11-jarige steekt in op leeftijdsgenoten Een 11-jarige jongen uit Landgraaf is aangehouden omdat hij twee andere jon gens met een steekwapen zou hebben verwond. Dat meldde de politie gisteren. De twee slachtoffers, beiden 13 jaar, zijn met ambulances naar het ziekenhuis ge bracht. Welke verwondin gen ze hebben opgelopen, is niet bekend. Wachttijden tbs langer dan norm De wachttijden voor tbs-be handelingen zijn langer dan de vastgestelde norm. Dat zei de Nederlandse Zorgau toriteit (NZa) gisteren. In 2013 wachtten gedetineer den gemiddeld honderd da gen voordat zij in een tbs-in stelling terechtkonden. De norm is dertig dagen. De NZa onderzoekt nu wat de oorzaak van de lange wacht tijden is. RIJSWIJK - De commotie ontstaat telkens volgens een vast patroon. Stap 1: een lokale politieke partij, meestal de PVV of een Leefbaar variant, ontdekt dat er in haar ge meente omstreden imams spre ken op uitnodiging van een plaat selijke moskee of stichting. Stap 2: de burgemeester zegt ver volgens dat hij of zij niet kan op treden zolang de openbare orde niet in het geding is. Stap 3: media gaan graven in de achtergronden van de predikers en dan roert de landelijke poli tiek, van links tot rechts, zich. Stap 4: die druk noopt de betref fende gemeente alsnog om 'van wege de ontstane commotie' een uitgebreide toelichting te geven op het wel of niet tegenhouden van vermeende haatimams. De rel die nu is ontstaan over een in Rijswijk geplande benefietdag - met voordrachten van conserva tieve 'sjeiks' - past precies in eer dere discussies over de vraag hoe ver de overheid kan gaan om 'haatimams' te weren. Meerdere sprekers op de in een evenemen tenhal te houden bijeenkomst zijn omstreden, bevestigen des kundigen. Inmiddels bemoeit de landelijke politiek - D 66 en WD - zich met 'Rijswijk'. Dat leidde gisteren tot spoedoverleg tussen burgemees ter, justitie en politie. Jongerenimam Yassin Elforkani, spreekbuis van het contactorgaan Moslims en Overheid (CMO), zegt al drie weken bezig te zijn met 'Rijswijk'. „De lijst van sprekers en de con text waarin zij optreden, baart ons zorgen. Het is geen bood schap van tolerantie die ze verkon digen. Deze predikers zijn vooral binnengehaald om veel geld op te halen." Het gevaar dat jongeren door de boodschappen van dit soort spre kers verder zullen radicaliseren of zich aangetrokken voelen tot de ji- hadbeweging is groot, waar schuwt het CMO. De lijn tussen salafïsme en jiha- disme is dun, zegt ook Jan Jaap de Ruiter, arabist aan de Tilburg Uni versity. „Wanneer democratie als duivels systeem wordt gepropa geerd, kan dat natuurlijk een in spiratiebron vormen voor de ji had." Dit soort evenementen verbieden en haatpredikende imams weren door hen geen visum te verstrek ken, zoals minister Lodewijk As- scher (PvdA) en CDA, D66 en WD steeds harder roepen, is vaak niet haalbaar. Gemeenten als Almere en Amsterdam lukte het afgelopen jaren niet om de ul tra-conservatieve sjeik Haitham „Ik heb zeker tweehonderd scheu ren in mijn huis. Ik ben al zes jaar aan het procederen tegen de NAM. Steeds weer komen ze met een nieuwe commissie. Ik kan wel huilen", zegt de Groningse zangeres, die veertig jaar geleden doorbrak met Viva Espana. De NAM haalt het gas uit de Gronin ger bodem, wat tot aardschokken leidt. Haar huis staat buiten de er kende aardbevingsgemeenten, waardoor de NAM minder makke lijk schadevergoedingen uitkeert aan gedupeerden. Toen Imca Marina (73) in 2002 he renboerderij De Vicarie kocht, was die scheurenvrij. Dat weet ze zeker. Ze wil het immense pand verkopen omdat het te groot is voor haar alleen. „Maar ik krijg het niet verkocht. De NAM zegt tegen aspirantkopers dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor scha de. Dat is toch beschamend?" Het protestnummer, op de melo die van Allemaal beestjes van Ron nie en de Ronnies uit 1967, is al drie jaar oud. Destijds was ze in de studio om het nummer Alle maal geestjes op te nemen. „Met de jas al aan heb ik toen ook nog mijn protestlied ingezongen, om dat de eerste scheurtjes in mijn boerderij waren ontstaan", vertelt ze. „Ik wilde de protestsong toen niet uitbrengen. Dat zet zo de toon." Dat maakt haar nu niet meer uit. Ze is de situatie beu. „Volgens de NAM is niet zeker dat de scheu ren zijn veroorzaakt door aardbe vingen. Ik heb niet eeuwig de tijd om te procederen. Dit is on ethisch. De NAM houdt mij gegij zeld." Ze is niet de enige BN'er in de buurt. „Jan Mulder is mijn ach terbuurman. Zijn huis verpulvert ook." Toen vorige week een ploeg van de nieuwsrubriek Nieuwsuur haar schade kwam filmen, gaf ze haar liedje mee. Leuk om te laten ho ren bij de beelden. Van uitzenden is het niet gekomen, maar de be treffende redacteur heeft het lied je met bijpassende beelden giste ren wel op de website van de NOS gezet. Sindsdien heeft ze het druk met Jan en alleman te woord te staan. Een stukje uit de tekst: 'Zeg minister Kamp, luister eens even. Weet je wat er gaande is hier in ons eigen huis? Allemaal scheuren. Heel veel scheuren, in de muur'. Of Allemaal scheurtjes hét protest lied voor Groningen gaat worden? „Dat maakt mij niet uit", zegt de zangeres. „Ik hoop dat de rest van Nederland begrijpt dat Gronin gen geholpen moet worden. En dan heb ik het over de gewone burgers." sAo LUIS AMSTERDAM LANDGRAAF UTRECHT I Sprekers in Rijswijk: sjeik Othman al Khamis uit Koe weit. Geassocieerd met terreurgroep Jabhat al-Nusra. I Mohamad Hassaan, gelinkt aan de Moslimbroeder schap. Preekverbod in Egypte, welkom in Rijswijk. Haats j eik kleurt binnen de lijntjes door Niki van der Naald door Niek Opten MIDWOLDA - Zangeres Imca Marina is boos. Ze heeft een protestlied uitgebracht tegen de gaswinning in Groningen: 'Allemaal scheurtjes'. De aardbevingen maken haar mo numentale boerderij in Midwolda in Oost-Groningen onverkoopbaar. I Imca Marina voor haar boerderij, in 2010. foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6