Helemaal weg van de Kilima Hawaiians Weer onenigheid over locatie van Sinksenfoor 30 ZEEUWS-VLAANDEREN JUTTERSVERZAMELING Vermaak in de grensstreek Typisch dat Zeeuws-Vlaan- deren aan het eind van de jaren dertig over eigen po pulaire muziek en zelfs over Ha- waïmuzikanten beschikte. De Ha- waïmuziek was overgewaaid uit Indonesië. Onder de naam Kai mua-Hawaiians treden Stoffel en Jan de Braai, Piet Meeusen en Toon Krijger in die tijd voor het voetlicht. Net als de Kilima Ha waiians, brengen ze zelfs in het eerste oorlogsjaar vrolijke Hawaï- muziek, voorzien van Nederland se teksten. Piet Meeusen - vanwe ge z'n krullen 'schapenkopje' ge noemd - is de virtuoos op Hawaï- gitaar. De band is een bijzonder heid. Want vooral de kunst om de techniek van de Hawaïgitaar on der de knie te krijgen kent amper voorbeelden. De Hawaïgitaar is een slide-gitaar die zittend be speeld wordt en waaruit zangeri ge, melancholische klanken ko men. „Ik was helemaal weg van het geluid van die Kilima Ha waiians, de enige Hawaïband die ik kende. Ik heb heel lang gedacht dat Kilima een Hawaiians eiland was. Veel later kwam ik er achter dat het een hele familie was, die Kilima's." Dit klopt niet helemaal. Bill Kilima was eigenlijk Bill Buys- man die het familieorkest leidde en later beter bekend werd als Bill Kilima His Swinging and Sin- ging Cowboys. „Ik vond het in ie der geval fantastische muziek. Je had er echt wel wat techniek voor nodig. In t939 verbouwde ik eerst een gewone gitaar door er een me talen bruggetje op te zetten. Be gin 1940 kocht ik m'n eerste echte elektrische gitaar en maakte er Ha- waïmuziek mee", vertelt Meeu sen. Het is, na de eerste elektri sche gitaar van Eddy Christiani, waarschijnlijk de tweede elektri sche gitaar in Nederland. „Ik heb heel wat zitten zweten om de juis te speeltechniek onder de knie te krijgen. Naast onze gewone Ha waïband (de Kaimua-Hawaiians) speelde ik dan ook nog in de Slow- Swing serenaders en deed ik met Toon Krijger en zijn vrouw Clementine wat revueach tige dingen. In dat trio speelde ik ook Hawaïgitaar. Na de oorlog gin gen we daar gewoon weer mee door, toen als The Rythm Fans. Er zongen zangeressen als Clementi ne, Anita KleinRia Heijens en Jetty Gitary mee. Die Ria speelde ook een heel aardig partijtje uke- lele en mondharmonica." Wat de revueachtige dingen betreft, zal Piet Meeusen later de stoute schoenen aantrekken en een heu se revueshow in elkaar steken. De oorlog is dan in volle gang. Toen hij acht was vond Patrick Temmerman uit Zeebrugge op het strand een kies van een mammoet. Pronkstuk van zijn verzameling is een haaientand van 60 miljoen jaar oud. KNOKKE - HEIST - De Zwarte Pol der bij Nieuwvliet en het strand bij de Zwinmonding in Cad- zand-Bad zijn voor fanatieke strandjutters uitgelezen plekken om op zoek te gaan naar bijzonde re vondsten. Veel Vlaamse jutters zijn er regelmatig te vinden op zoek naar die ene grote schat. Onder hen Patrick Temmerman uit Zeebrugge. Hij kent het ge bied op zijn duimpje en weet per fect waar hij de meeste kans op succes heeft. Kleine voorwerpen hebben voor hem vaak grote waar de. In een grote werkplaats in de Parmentierlaan in Knokke-Heist ligt een flinke voorraad zeeschat- ten met een bijzonder verhaal uit gestald. De geldwaarde is voor de Vlaming van minder belang. Iets hebben wat een andere jutter nog niet heeft, daar gaat het om. Jutten ontstond lang geleden uit pure armoede. Wrakhout ging in de kachel of er werden schuren van gebouwd. Soms legde men zelfs een vuur aan op het strand om de schepen te misleiden en ze naar de kust te lokken om zo de lading te roven. Patrick Temmerman is bezeten van zijn hobby: „Ik ben eigenlijk nog een beetje kind. Ik doe dit puur voor het plezier. Het is een verslaving waar je nooit meer van af raakt. Het is behalve een hobby tegelijk ook een echte obsessie. Ik zou zelfs 's nachts op pad gaan met een lamp als het mogelijk zou zijn. Zo erg heb ik het te pak ken. Bij mijn zoektochten heb ik altijd de verwachting iets bijzon ders te vinden." De Zeebruggenaar is inmiddels veertig jaar met een spiedende blik op de stranden te vinden. „Het jutten kreeg ik met de paple pel ingegoten van mijn grootva der. In het begin van de jaren ze ventig ging ik als klein jongetje met hem op het strand op zoek naar geld. We gingen bij zonsop gang op pad en ik kan me nog goed herinneren dat we zakken vol geldstukken vonden." Zo vond de jutter op achtjarige leeftijd een groot voorwerp na een opspuiting van zand bij Zee brugge. Hij nam het mee naar school om het aan zijn leraar te la ten zien. Daar kreeg hij te horen dat het een kies van een mam moet was. Nog steeds is het een van de pronkstukken van zijn uit gebreide verzameling. Die bestaat verder onder meer uit veel haaien- tanden en een aantal versteende zee-egels die een miljoen jaar oud zijn. Een tand van een holenbeer is nog bijzonderder. Holen voor de beren waren er niet, maar vol gens Temmerman zijn de restan ten wellicht via een rivier in zee terecht gekomen en later hier op het strand aangespoeld. Het para depaardje is echter een tand van Het is behalve een hobby tegelijkertijd een behoorlijike obsessie een witte haai van meer dan zes tig miljoen jaar oud. Een vondst uit de Zwarte Polder. Zeldzaam zijn verder de roggetanden en koe- haaientanden. Temmerman is na even aandrin gen bereid zijn werkwijze toe te lichten. „Met een stok trek ik om de meter lijntjes op het strand om telkens een zoekgebied mee aan te duiden. Zo kun je goed aan geven welk gedeelte je hebt door zocht. Ik loop altijd rechtop en weet door ervaring vaak waar iets ligt." Bij opspuitingen op het strand zoekt hij eerst naar de oor sprong van het zand. Dat kan op internet, maar meer informatie houdt hij angstvallig geheim. „Met collega- jutters heb ik wei nig contact. Men vertelt niet graag door waar een bijzondere vondst is gedaan. Ons geheim ge ven we niet prijs. Nederlandse jut ters zijn meer open en zoeken sneller contact. De echte liefheb bers rijden meer dan vierhonderd kilometer om hier te komen zoe ken." Temmerman is ook goed op de hoogte van de opspuitingen aan de kust van West-Zeeuws-Vlaan- deren. „Je moet wachten tot er een storm over is gegaan. Na een periode met nieuwe maan, als de sterkte van het tij wat is afgeno men, is het een ideale tijd om wat te vinden", doceert hij. Ondanks zijn grote verzameling heeft de Vlaming nog een grote droom. „Het zou fantastisch zijn een tand van een megalodon te vinden, de grootste roofvis die hier ooit heeft geleefd: een mega- haai met enorme tanden." De megalodon kon meer dan tien meter lang worden en had tanden zo groot als een mensenhand. Temmerman in vervoering: „Het was de schrik van de warme zee ën, nauw verwant aan de witte haai. Hij kon zijn bek twee meter opensperren. In het havengebied bij Antwerpen is er ooit eentje ge vonden. Ik blijf er op hopen." Er leek een doorbraak toen de Ver eniging van Belgische Foornijve- raars na lang onderhandelen ak koord ging met de verhuizing van de kermis van de Gedempte Zui- derdokken (sinds 1969 de vaste plek) naar het braakliggende ge bied Spoor Oost in Borgerhout. De Pinksterkermis zou daar vijf jaar blijven en uiteindelijk verhui zen naar de Scheldekaaien. Sche pen Rob van de Velde (ruimtelij ke ordening) meldde na de onder handelingen vol trots dat de kogel door de kerk was. De stad had wel wat water bij de wijn moeten doen: het staangeld voor de exploi tanten zou worden verlaagd. Uiteindelijk haalden de onderhan delaars bakzeil bij hun achterban: de foorkramers voelen niets voor verhuizing. Voorzitter Guillaume Borremans vreest een patstelling, maar er wordt nu wel hard ge werkt aan een nieuw voorstel. De bewonersvereniging Park Spoor Oost verzet zich inmiddels ook te gen de komst van de kermis. REGIOAGENDA door Ariël Meeusen In wekelijkse afleveringen belichten we vermaak en vertier in de grens streek. Van de periode van voor de oorlog tot de hedendaagse popmu ziek. Vandaag: de muziek van de Kaimua-Hawaiians. Jacht op tand grootste roofvis door Frank Cijsel Antwerpen Patrick Temmerman, jutter door Wout Bareman ANTWERPEN - Het stadsbestuur van Antwerpen en de kermisexploitan ten hebben weer ruzie over de loca tie van de jaarlijkse Sinsenfoor, de grote kermis in de Pinksterperiode. Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 17 FEBRUARI 2015 AARDENBURC - Kaaiplein, 19.00 uur: Uuleketelserenade voor de kindere; In den Rooden Leeuw, sleutelteruggave; AXEL - De Halle, 9.30 uur: Computeren/ laptop; 10.00 uur: Wandelen; 13.30 uur: Yoga, strijkhulp, Nia; 14.30 uur: Koersbal; 't Kasteeltje, 13.30 uur: Creatief; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaarten, biljarten, aerobics, jokeren; BRESKENS - De Uitkomst, 13.30 uur: Koersbai; Oi Biotaria Veerplein, 18.00 uur: Taiji; 19.00 uur: Qigong; CLINCE - Malpertuus, 13.00 uur: KBO bil jarten; 16.30 uur: Seniorenkoor; Café Jo-Jo's, 22.15 uur: Sluitingsbal carna val; CRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO jokeren; HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HOEK - De Lovendoek, 9.30 uur: Biljarten, gym; 13.30 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, vluchtelingenwerk; 10.00 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijs kaarten; De Korenmarkt, 12.00 uur: Samen eten; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Geheugentraining; Binnenstad, 14.00 uur: Boerenbruiloft; 19.00 uur: Lampionnenoptocht vanaf de Grote Markt; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 13.30 uur: Handwerkmiddag Rode Kruis Kloosterzan- de; Groenendijk, 13.30 uur: Vertrek carnavals optocht; NIEUWVLIET - Dorpshuis, 10.30 uur: Qi gong; PHILIPPINE - Café Marinet, 10.30 uur: Spelletjesmorgen voor iedereen van 4 tot 14 jaar, in kader carnaval; SAS VAN GENT - De Statie, 14.00 uur: Start Miniparade (kinderoptocht); SINT JANSTEEN - De Warande, 14.00 uur: Jeu de boules; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; De Veste, 10.00 uur: Gymnastiek; 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge, handwer ken, soos; De Kameleon, 14.00 uur: Dames hobby club; 18.30 uur: Wegwijs in geloof; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; IJZENDIJKE - Zaal 24, 13.30 uur: Taiji; 14.30 uur: Qigong; ZUIDDORPE - Soka Plus, 14.00 uur: Kof- fiemiddag. Zangeres Clementine met Piet Meeusen en Toon Krijger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64