Jong Ambon negen op rij Forza morst dure punten Westbrook, dé ster onder de sterren 66 Ik word op mezelf teruggeworpen, voor het eerst zit ik maandenlang alleen 36 SPORT Zeeuws succes van jiujitsuka's in Antwerpen Baanwielrenner Büchli is in Parijs medaillekandidaat op de keirin. Jong Ambon opende zijn ka lenderjaar in de competitie zaterdag met een klinkende overwinning. Bij Wolfaarts- dijk werd met 0-5 gewonnen in de vierde klasse van het zater dagvoetbal. Hoe kon het ook an ders. De Middelburgers kunnen al leen maar winnend herstarten, lijkt het. Jong Ambon won voor het negende jaar op rij de eerste wedstrijd van het nieuwe jaar. In 2006 verloor Jong Ambon, toen nog een zondagclub, voor het laatst de eerste wedstrijd na de winterstop. Op 15 januari van dat jaar kwam, zag en overwon Hul- sterloo met 0-1 door een doelpunt van Stefano de Vos. Maar sinds dien heeft Jong Ambon elke eer ste wedstrijd, negen stuks, na het winterreces gewonnen. Het doel saldo: 26 goals voor, slechts 3 te gen. Geen enkele Zeeuwse club heeft momenteel zo'n reeks opge bouwd. Ja, De Meeuwen tot vori ge week. De club uit Zoutelande was zelfs een jaar langer ongesla gen direct na de winterstop. Maar die reeks werd vorige week abrupt afgebroken. In Goes was SSV'65 te sterk (4-0). De Meeu wen had zijn negen duels overi gens niet allemaal gewonnen; er zaten ook drie gelijke spelen bij. Achter Jong Ambon hebben drie clubs inmiddels een serie van zes ongeslagen duels opgebouwd. Ar- nemuiden heeft dit kalenderjaar nog geen competitieduel gespeeld en kan komende zaterdag tegen Zwaluwe de serie opkrikken naar zeven. VCK heeft in de afgelopen zes jaar al zijn eerste duels na de winterstop gewonnen, terwijl Krabbendijke vijf van zijn zes duels heeft gelijkgespeeld. ARNHEM - Matthijs Büchli is pas 22 jaar, maar qua ervaring mag hij al een routinier worden genoemd. Het WK baanwielrennen, dat morgen begint in de Parijse voor stad Saint-Quentin-en-Yvelines, wordt zijn vijfde. Akkoord, in 2011 (Apeldoorn) en 2012 (Melbourne) was de Arnhem mer er als jonkie vooral om sfeer te proeven. Maar in 2013 (Minsk) en vorig jaar in Cali deed Büchli volop mee om de prijzen en pakte hij beide keren brons op de keirin. Ook donderdag, wanneer zijn favoriete onderdeel op het programma staat, gaat hij weer voor een medaille. Zijn prestaties op het uit Japan af komstige sprintnummer zijn ook daar opgevallen. Als vierde Neder lander, na Theo Smit, Theo Bos en Teun Mulder, is Büchli uitge nodigd om komende zomer in het Japanse profcircuit mee te draaien. „Waarom ze mij hebben gevraagd, weet ik niet zo precies. Ik vermoed dat ze mijn manier van rijden aantrekkelijk vinden", zegt Büchli, die opgroeide in Sant poort bij Haarlem en als zestienja rige naar Arnhem verhuisde om dichter bij Papendal te wonen. Hij is gretig en met goedkeuring van bondscoach René Wolff op de financieel aantrekkelijke Japan se uitnodiging ingegaan. Vijf maanden lang, van half april tot half september, zal hij in Japan bi vakkeren. Er zijn twee keirintoer- nooien per maand. „Het wordt een bizarre ervaring voor mij", be seft Büchli. „Een cultuurshock. Al les zal anders zijn dan ik gewend ben. Ik word volledig op mezelf te ruggeworpen, voor het eerst zit ik maandenlang alleen, zonder mijn teamgenoten." De Japanse keirin is anders dan de keirinwedstrijden die in de rest van de wereld worden verre den. Büchli moet na aankomst zelfs eerst twee weken naar de keirinschool. „De Japanners moe ten twee jaar", weet hij inmid dels. „Er zijn strikte regels, maar je mag op de baan wel weer fy siek contact met elkaar hebben." Keirin is in Japan het domein van de gokkers. Dat gaat zelfs zo ver, dat de renners van tevoren hun tactiek moeten prijsgeven. „De gokkers willen weten wat ze kun nen verwachten", verklaart Büchli. „Je moet aangeven of je meteen aangaat, in de laatste ron de of pas in de laatste bocht. Het heeft voor- en nadelen. Je kunt ook anticiperen op de tactiek van de tegenstanders. Je hoeft je niet aan je eigen tactiek te houden, maar dan word je minder aantrek kelijk voor de gokkers en word je minder uitgenodigd." Maar eerst dus het WK, dat mor gen meteen begint met de teams print. Een belangrijk onderdeel met het oog op kwalificatie voor de Spelen in Rio. „We mogen geen fout maken. We moeten punten pakken, anders zakken we zo een paar plaatsen op de rang lijst. De finale is onhaalbaar, maar misschien kunnen we om het brons strijden." HENDRIK-IDO-AMBACHT - De volley ballers van Forza verspeelden in de derde divisie twee kostbare punten. De uitwedstrijd tegen hekkensluiter Vollido leverde een zwaarbevochten zege op: 2-3 (25-22 22-25 25-22 21-25 9-15)- Forza raakte door het resultaat ver der achterop bij Redkey Goirle. De koploper kwam afgelopen weekeinde niet in actie. De Bra banders hebben een punt meer dan de Schouwse formatie en speelden één duel minder. Er zijn voor Forza nog zeven wedstrijden te gaan. Forza werd in Hendrik-Ido-Am- bacht tot twee keer toe op achter stand gezet. Zonder goed te spe len werd hard werkend de schade daarna beperkt. ANTWERPEN - Het Zeeuwse jiujitsu team Happyfitness keerde terug van de Open Antwerpse met elf medailles, behaald in di verse wedstrijdvormen. Het grootste succes was er bij het newaza, beter bekend als Brazili an jiujitsu. Daar werden vier gou den plakken behaald door Andrea Verberkmoes, Wilfred Vreeke, Marwan Aarab en Joey Huijsman. Babbe Noya behaalde een bron zen plak. Wilfred Vreeke behaal de tevens een tweede plaats in de open klasse. Bij het groundfight, wat een voor bereiding is voor jeugd op het ne waza, behaalde Mathijs van Gan sewinkel goud en zijn trainings maatje Liam van Buren zilver. Bij het fighting system behaalden Joey Huijsman en Stefan Kunstek beiden een tweede plaats. Mar wan Aarab werd derde. Jong Ambon Ongeslagen reeks Jong Ambon Arnemuiden VCK Krabbendijke Apollo'69 HVV'24 Koewacht CIJFERS O ZEEUWSE Op het weblog RudeStats (www.pzc.nl/rudestats) laat PZC-sportverslaggever Rudy Boogert dagelijks zijn (statistische) licht schijnen over het Zeeuwse amateurvoetbal. Vanaf dit seizoen doet hij dat ook elke dinsdag in de papieren krant. Tips en reacties: R.Boogert@pzc.nl. NEW YORK - De beste basketballers uit de Western Conference hebben zon dag in New York hun collega's uit het oosten verslagen in de jaarlijkse All Star wedstrijd. Onder aanvoering van Russell Westbrook (foto) zegevierde het wes ten in Madison Square Garden met 163-158. Daarmee ging de 64e 'All Star Ga me' de boeken in als de meeste productieve ooit. De 26-jarige point guard van Oklahoma City Thunder maakte 41 punten en werd uitgeroepen tot man van de wedstrijd (MVP). Westbrook kwam één punt tekort om Wilt Chamberlain te evenaren als top scorer van de All Star-wedstrijd. Chamberlain zette in 1962 een record neer met 42 punten. Westbrook overtrof wel Michael Jordan, die 40 punten maak te in 1988. „Het is een grote eer om mijn naam tussen deze twee grootheden te vestigen", zei de Amerikaan. Eerst het WK, dan naar Japan Kijk voor een gedetailleerd over zicht van de winnende reeks van Jong Ambon op het weblog RudeStats via www.pzc.nl/rudestats. door Bernard Groeneveld Matthijs Büchli, zegevierend op het NK van 2014. Matthijs Büchli PZC bron Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38