Wijde blik op de Noordzee ZEELAND 33 Hoger en beter Hoe werkt de radartoren? Neeltje Jan: DINSDAG 17 FEBRUARI 2015 Lange Jan in Middelburg Oosterschelde infographic VormVijf Met de bouw van de nieuwe radartoren op Neeltje Jans moet de blik op de Noordzee verruimd worden. Nieuwe radartoren De nieuwe radartoren op Neeltje Jans wordt de hoogste nautische radartoren in Europa en beschikt over een van de meest geavanceerde civiele radaran tennes ter wereld. De radarantenne heeft straks een bereik van 40 km. Zelfs kleine schepen worden op deze afstand nog gedetecteerd. 40 km^Radartoren h Schelde Coördinatie Centrum De antenne die bovenop de radartoren staat, zendt radiogolven uit richting zee. Hoe hoger de radar, hoe verder de radiosignalen de Noordzee op komen. De nieuwe radarantenne is gericht op de Steenbank: een belangrijk ankergebied zo'n 40 kilometer voor de Zeeuwse kust. Schepen wachten hier tot er een loods aan boord komt en ze toestemming krijgen de Westerschelde op te varen. De radiogolven weerkaatsen tegen objecten op zee en komen zoals een echo terug bij de radartoren. Op basis van die echo bepalen computers wat de afstand tot het object is, wat de grootte ervan is, hoe snel het zich verplaatst en in welke richting. De radarinstallatie in de toren stuurt de informa tie door naar het Schelde Coördinatie Centrum (SCC). Verkeersleiders zien de objecten vervolgens op hun radarscherm en gebruiken deze informatie bij het begeleiden van het scheepvaartverkeer. Patrick van lersel foto René Schrier Het betonwerk op het topje van de toren foto Rijkswaterstaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33