TO©S m Italië voelt zich in de steek gelaten Dader Kopenhagen aanhanger IS 2 IN HET NIEUWS ISLAMITISCHE STAAT COLOFON A Maak iemand abonnee! Dood van kopten komt hard aan in El-Aour, het dorp waar de meeste slachtoffers vandaan komen. paul kusters toosenhenk.nl D OEKRAÏNECRISIS OPGELOST IN ZUIDEN DES LANDS HENK... HOEVEEL VINSERS ZIJN fc>l T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111-45 4650 Rome steekt niet onder stoelen of banken het onacceptabel te vin den dat het praktisch alleen op draait voor het redden van de vluchtelingen die uit Libië ver trekken. De EU-operatie Triton, die op Italiaans aandringen in de plaats is gekomen van het eigen 'Mare Nostrum', heeft als op dracht te patrouilleren langs de zeegrenzen. Er is geen wil en ook niet het materieel om immigran ten op open zee of dicht bij de Li bische kust te redden. Hierdoor is Italië feitelijk weer bezig voor mensenredder te spelen omdat de smokkelaars doorgaan de vluchte lingen in gammele bootjes de zee op te sturen. Afgelopen weekeinde werden 2700 mensen opgepikt. De met au tomatische geweren bewapende smokkelaars op een van de elf schepen, presteerden het om het schip terug te eisen nadat de Itali aanse kustwacht de vluchtelingen aan boord had genomen. Het is een enorme vernedering voor de Italianen, maar ook een signaal dat zelfs het redden van vluchte lingen levensgevaarlijk is gewor den. De vluchtelingen zijn een be langrijke bron van inkomsten voor de elkaar bestrijdende mili ties en dus wil Rome dat het vluchtelingenvraagstuk centraal komt te staan in de missie van een internationale interventie macht. Hoe Italië die missie zich nu precies voorstelt, was gister avond nog onduidelijk. Mogelijk wordt oud-premier Romano Pro di naar voren geschoven. Hij dringt er al maanden op aan zo veel mogelijk partijen rond de ta fel te krijgen en is tegen militair ingrijpen. De vraag blijft of het daarvoor niet te laat is. CAIRO - Hoe vaak de strijders van Islamitische Staat (IS) hun gruwel daden ook herhalen, het tafereel gaat keer op keer door merg en been. Dit keer is het een video waarop te zien is hoe 21 kopten, een christelijke minderheid in Egypte, op het strand bij de Libi sche hoofdstad Tripoli worden onthoofd. Zoals gebruikelijk in de filmpjes van IS werden de gevangenen ook hier gedwongen om voor de came ra door hun knieën te zakken alvo rens ze even later één voor één onthoofd werden. Bij de koptische gemeenschap in El-Aour, een dorp in het zuiden van Egypte waar meer dan de helft van de slachtoffers vandaan komt, sloeg het nieuws in als een bom. Het dorp is in diepe rouw en honderden mensen gingen de straat op om te protesteren. Vrouwen krijsen bij het horen van het nieuws, terwijl kinderen verdwaasd rond lijken te lopen, nog niet beseffend wat hun broers en vaders is overkomen. Ook moslims reageren ontzet op wat hun landgenoten is overko men. Ali Abbas (50) heeft al meer dan twintig jaar een souvenirwin kel in het hartje van koptisch Cai ro. Als moslim verdedigt hij de rechten van zijn koptische buurt bewoners. Hij moedigt een hard handig optreden tegen terrorisme door de Egyptische president Ab- del Fattah al-Sisi sterk aan. „Wie dergelijke moorden pleegt, is niet gelovig. Zoiets bestaat in geen enkele religie, ook niet in de islam", aldus Abbas. „De luchtoffensieven door al-Sisi in Libië zijn een stap in de goede richting, maar er zal meer moeten gebeuren. Alleen met geweld kan IS bestreden worden." Peter Ashraf (25), een koptische christen in Cairo is razend. „Als christenen worden wij al van oudsher slecht behandeld", ver telt hij in de kleine kiosk waar hij sigaretten en koekjes verkoopt. „Ons bloed is evenveel waard als dat van een ander en we zullen vechten om onze trots terug te winnen", verzekert hij. „IS moet uitgeroeid worden. Ze verdedigen de islam niet, het zijn bloeddorsti ge gekken." Een eindje verderop staat de 65-ja- rige Adel Iskander bij de ingang van een van de koptische kerken. „Ik ben niet bang voor IS. Ik vrees niemand behalve God en ik ben ervan overtuigd dat al-Sisi door God gezonden is. Jarenlang wer den wij christenen vermoord. Al-Sisi is de eerste die stappen zet om het geweld tegen te gaan." Twintig minuten later zweert hij op dezelfde pagina trouw aan Abu Bakr, de leider van IS. Duidelijk is inmiddels ook dat de dader vermoedelijk handlangers heeft gehad. Twee mannen van 19 en 22 jaar werden zondag gearres teerd en blijven de komende tien dagen vastzitten. Ze worden er van verdacht de schutter gehol pen te hebben om aan wapens te komen. Ook zouden ze medewer king hebben verleend bij het zoe- ken naar een schuilplaats. Ze ont kennen schuldig te zijn, weet de Deense krant Politiken. El-Hussein is geen onbekende van de politie. Hij heeft een ge vangenisstraf uitgezeten in ver band met een steekpartij. Hij stond te boek als gevaarlijk. Toen de politie hem in november 2013 volgens de Deense krant Jyl- lands-Posten zocht, waarschuwde ze: „De politie beschouwt hem als gevaarlijk en onderstreept dat men contact moet opnemen met de politie als men hem ziet of weet waar hij is." De politie verdenkt el-Hussein er bovendien van deel uit te maken van een bende in de Deense hoofdstad. Verschillende media meldden dat veiligheidsdiensten hem 'op de radar' hadden. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Italië is gefrustreerd over hoe de Libische crisis tot nu toe is behandeld door Europa en de rest van de wereld. Het land voelt zich alleen gelaten. 'Het zijn gekken' door onze correspondent Annabell Van den Berghe 21 Strijders van de terreurbeweging Isla mitische Staat hebben op het strand in Libië 21 kopten, een christelijke minderheid in Egypte, onthoofd. Egypte reageerde met luchtaanvallen. door onze redactie buitenland KOPENHAGEN - Omar Abdel Hamid el-Hussein, de 22-jarige dader van de terreuraanslagen in Kopenha gen, zette een half uur voordat hij toesloeg een jihadvideo op zijn Facebookpagina. Omar el-Hussein in 2013 op beel den van een bewakingscamera na een steekpartij in de metro van Ko penhagen. foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2