Seizoenwerk Een paar weken zonder eten is geen probleem Einde werk aan dijken komt in zicht Onderzoeksraad zoomt Rover: Meld je aan als in op kapseizen schip chauffeur van buurtbus commentaar ZEELAND 27 VLISSINGEN - De grote vraag is na tuurlijk: waar komt de buitrug vandaan en wat doet hij in de Oosterschelde? „Dat weten we niet", antwoordt onderzoeker Mardik Leopold van Imares. „Om daar achter te kunnen komen, zijn goede foto's nodig." Steeds vaker zwemmen buitrug gen de Noordzee in, vertelt Leo pold. „Er is kennelijk wat veran derd waardoor ze dat doen, maar begrijpen doen we het nog niet. Bijna elk jaar worden buitruggen in Nederland gesignaleerd. Elke vier, vijfjaar strandt er wel één." De Rick kapseisde anderhalve week geleden in de nacht van don derdag op vrijdag tijdens het la den op de Westerschelde voor Hoofdplaat. Een zandzuiger was De buitrug komt in alle wereld zeeën voor. Een kleinere popula tie trekt tussen Noorwegen, West-Afrika en de Kaapverdische Eilanden. „Zeer waarschijnlijk komt deze buitrug van de popula tie die bij Noorwegen of Ierland voorkomt." Het naar schatting tien meter lan ge dier is geen kalf. Leopold: „Buitruggen leven meestal alleen of als duo. Als ze met tweeën zijn, gaat het vaak om een moe der met kalf. Dit lijkt meer een brutale puber op zoek naar het groene gras aan de overkant." op dat moment een mengsel van zand en water aan het overladen op het schip. Kort na het ongeval werden twee opvarenden gered. De zoektocht naar de derde opvarende, de zoon van de schipper die werd gered, door een gespecialiseerd team werd na een aantal dagen ge staakt. Deze opvarende wordt nog steeds vermist. Jaagt de buitrug dan op lekker nijen? Waarschijnlijk niet. „Buit ruggen eten scholen vis zoals ha ring en sprot. De Oosterschelde, en zelfs de Noordzee is wat dat be treft geen vetpot." Maar dat is ook niet erg. „Hij kan makkelijk een paar weken zonder eten. Dus als hij nog even rond zwemt in de Oosterschelde, hoef je je geen zorgen te maken." Met rust laten is het beste. „Opja gen levert het dier stress op. En ja, ze willen nog wel eens stran den. Maar dat is de natuur." Om te kunnen uitzoeken waar de Vooral West-Zeeuws-Vlaanderen is een witte vlek in de nieuwe dienstregeling van Connexxion, die 1 maart ingaat. Er zijn daar buitrug vandaan komt, wacht Leo pold op foto's van de rugvin. „Aan de hand van de tekening of knobbels op de vin kunnen we zien of er een match is met eerder gemaakte foto's. Als dat zo is, kun nen we achterhalen welke route de dieren afleggen. Op die manier weten we dat de buitrug die in 20U zwom tussen Den Helder en Texel eerder bij Noorwegen is ge zien." Ook frontale foto's van de buitrug zijn 'gewenst'. Leopold: „Heeft het dier een bolle rug, dan is het gezond. Bij een holle rug, is het verhongerd of ziek." geen buurtbussen. Gerda Spaan der van Rover zegt dat de gemeen te Sluis animo voor de buurtbus moet kweken. Tegelijkertijd roept ze inwoners op zich voor één dag deel per week aan te melden als chauffeur voor de buurtbus. „Als je busverbindingen met grotere plaatsen wilt behouden, dan zul je samen iets moeten organiseren. Anders wordt het stil." Minister Lodewijk Asscher van Socia le Zaken moet dringend een vuil tje wegwerken. Want de invoe ring van het nieuwe ontslag recht heeft vervelende bijwer kingen. Werkgevers lopen per 1 juli het risico dat ze tijdelijk personeel bij vertrek een hoge vergoeding moeten geven. En tijdelijke werknemers lo pen het risico dat werkgevers het er niet op aan laten komen en hen dus snel ontslaan. Zo verliest iedereen. Zeeland heeft er belang bij dat deze weeffout netjes wordt her steld. Gebeurt dat niet, dan wordt het vele seizoenwerk in de horeca, in de recreatiesector en in de land- en tuinbouw mo gelijk ernstig ontregeld. Gelukkig ziet Asscher zijn fout in. Hij werkt met werkgevers en bonden aan een oplossing. Dat wordt zoeken naar de juis te balans. Flexwerkers verdie nen een betere ontslagbescher ming, werkgevers moeten vol doende soepel met het seizoen mee kunnen bewegen. Na negentien jaar versterken, vol doet de steenbekleding van alle Zeeuwse dijken aan de huidige veiligheidsnorm. Aan het eind van dit jaar heeft projectbureau Zeeweringen, een samenwer kingsverband van Rijkswaterstaat en waterschap Scheldestromen, ruim 325 kilometer dijk versterkt. Daarmee is het het grootste Zeeuwse waterveiligheidsproject sinds de Deltawerken. De haven van Sint-Annaland wordt al gebaggerd. Het bureau versterkt de steenbekleding van de haven, het strand en de dijk langs Chaletparc Krabbenkreek en de Suzannapolder. Het werkge bied van het traject Roompot loopt vanaf de Oosterscheldeke- ring tot aan de Sophiahaven. Die haven is als eerste aan de beurt. Naast dijktrajecten Sint-Anna land en Roompot werkt Zeewerin gen aan vier andere dijktrajecten: Zuidhoek Zierikzee, Sint Pieters- polder (bij Yerseke), Hansweert en Philipsdam Zuid. Belangstel lenden worden via www.zeewe- ringen.nl op de hoogte gehouden. DINSDAG 17 FEBRUARI 2015 HOOFDPLAAT - De Onderzoeksraad Voor Veiligheid stelt een onder zoek in naar het kapseizen van het binnenvaartschip Rick op de Wes- terschelde, aldus de raad gisteren. KAPELLE - Reizigersvereniging Rover Zeeland roept gemeenten en inwoners van regio's waar het busvervoer afkalft op, de schou ders onder alternatieven als de buurtbus te zetten. MIDDELBURG - Het Bureau Dijkver sterkingen is begonnen met de eer ste twee dijkversterkingen in 2015: dijktraject Sint-Annaland en dijktraject Roompot. Hiermee is het laatste uitvoeringsjaar van het projectbureau officieel begonnen. Het projectbureau versterkt tussen februari en november dit jaar zes dijktrajecten. Nieuwsgierigen turen op de Kattendijksedijk over de Oosterschelde, in de hoop de buitrug te kunnen zien. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27