Nieuwe wet Asscher dupeert recreatiesector Neergeschoten Terneuzenaar (27) kan waarschijnlijk nooit meer lopen Dochters 26 ZEELAND WALVIS IN DE OOSTERSCHELDE De rondzwemmende buitrug trok veel nieuwsgierigen, hopend op een glimp, naar de Oosterscheldedijk. dinsdag Kent u ze, die zelfverze kerde vrouwen? Van die vrouwen die er uitzien alsof ze de he le wereld aankunnen? Van die vrouwen met een ego dat niet onderdoet voor dat van een Franse president? Die zichzelf spiegelen in een etalageruit en uiterst tevreden zijn met wat zij zien, getuige de nauwelijks zichtbare glimlach die ze hun spiegelbeeld toewerpen. Hun le ven is een aaneenschakeling van succes- en geluksmomen ten. Ze leiden een bedrijf, schrijven aan hun derde ro man, schilderen en zijn daar naast ook in staat geweldige di- nertjes te organiseren voor hun, al even succesvolle, echtge noten. Om over hun succesvol le zonen nog maar te zwijgen. Want zonen hebben ze. Zeker weten. Het is uitgesloten dat dit soort powervrouwen doch ters hebben. Dochters zijn voor moeders namelijk de zekerste weg naar allesoverheersende onzekerheid. Dochters menen namelijk dat er één persoon in de hele wereld is, die slechts ge boren werd om het hen naar de zin te maken: hun moeder. Een persoon zonder gevoelens die derhalve niet gekrenkt of ge kwetst kan worden. De per soon waar je ongestraft alles, maar dan ook werkelijk alles, te gen kunt zeggen. Zo kocht ik een zwarte jas met roze voering deze week. 'Te ge waagd' was het oordeel van de Inquisitie thuis. Het voordeel is wel dat de Grootinquisiteur hem niet wilde 'lenen' zoals bij diverse andere jassen wel ge beurt. Toen ik vervolgens een bijpassende lippenstift en nagel lak kocht, was het oordeel zo mogelijk nog dodelijker: „Wild hoor, zeker voor jouw leeftijd". Gekrenkt ging ik naar de badka mer en zette de lippen extra dik aan met de felroze kleur. De kleur kon wonderwel haar goedkeuring toch wegdragen, mits ik verder geen kleur zou dragen. Alleen grijs, zoals nu. Alleen grijs, alleen grijs, mop perde ik. Waarom? Omdat ik op een grijze dag als vandaag één zou worden met de achter grond? Opgelost in kleurloos heid. Ik zwijg en wens haar stie kem dochters toe. Iets wat mijn moeder vermoedelijk ook ooit heeft gedaan. In de hele gastvrijheidssector (lan delijk 660.000 werknemers) wordt veel gewerkt met tijdelijke arbeidskrachten. „Dit heeft desas treuze gevolgen voor horeca- en recreatie-ondernemers. Het kan ondernemers zelfs aan de rand van de afgrond brengen", zegt Mi chel Kloeg, eigenaar van Beach Hotel Zoutelande. De gewraakte transitievergoedng zit in de nieu we Wet werk en zekerheid. Met die wet wil minister Asscher van Sociale Zaken en Werkgelegen heid ondernemers stimuleren per soneel een vast contract te geven. Kloeg vreest echter de komende maanden een omgekeerd effect. Om de ontslagvergoeding te ont lopen, zullen ondernemers voor 1 juli personeel dat al lang, ook al is het op seizoensbasis, in dienst is, massaal op straat zetten. „Zolang de transitievergoeding overeind blijft, wordt deze wet onwerk baar", voorspelt hij. „Het gaat om twee dingen. Dat is de terugwer kende kracht én ook de onderbre kingsperiode van zes maanden. Neem je een seizoenskracht bin nen die zes maanden weer aan, dan ben je bij ontslag verplicht een vergoeding te betalen. Nu is die periode drie maanden. Voor de recreatie- en horecasector is dat een gunstiger termijn, want na kerst neem je in het voorjaar weer personeel aan. Daar zit dan meer dan drie maanden tussen." De Recron, de belangenorganisa tie van recreatiebedrijven, en Ko ninklijke Horeca Nederland heb ben al aan de bel getrokken bij mi nister Asscher en de Tweede Ka mer. Inmiddels pleiten WD en D66 ervoor de 'weeffout' recht te breien. Volgens KHN is de transi tievergoeding 'bizar en onrede lijk'. Gevreesd wordt dat seizoens krachten voor 1 juli bij bosjes wor den ontslagen, omdat onderne mers geen risico's met ontslagver goedingen willen lopen. KHN-woordvoerder Joris Prinsen: „Als een ondernemer vijf mensen die al enkele jaren voor hem wer ken, ontslaat, is hij na 1 juli 35.000 euro aan transitievergoedingen kwijt. De meeste ondernemers overleven dat niet." Ontslagvergoeding kan recreatie- ondernemers aan de rand van de afgrond brengen WEMELDINGE - Dit is een unieke kans om een buitrug van dichtbij te zien, beseft Dirk Van den Bergh uit Antwerpen. Het is maandagoch tend elf uur en hij stapt, op de Breedsendijk tussen Yerseke en We- meldinge, net uit zijn auto. „Ik zou vandaag gaan duiken bij de Bergse Diepsluis, maar mijn buddy had problemen met de wagen. Dus kan ik mooi op zoek naar de buitrug. Ik heb boterhammen bij me, drinken, een stoeltje en een statief." Nog voordat hij zich op de dijk kan installeren, piept zijn telefoon. Zijn duikbuddy meldt dat de bultrug zo juist bij de Bergse Diepsluis is ge signaleerd. Van den Bergh aarzelt geen moment en stapt in de auto. Twaalf uur. Bij de Thoolse sluis is het opvallend druk. Overal staan auto's geparkeerd. Bultrugspotters kijken zoekend rond. Dan vertrekt iedereen plotseling, alsof er een alarm is afgegaan. „Je moet de koers van de RWS 75, dat schip van Rijkswaterstaat, in de gaten hou den. Die volgt de bultrug", weet De Terneuzenaar was op 16 de cember vrijgelaten naar aanlei- een vrouw. Ook Van den Bergh ver trekt alweer. „Hij zit nu ten westen van Wemeldingel", roept hij. Een half uur later staan op de Kat- tendijksedijk her en der plukjes nieuwsgierigen, zoals de familie Ka merling uit Kapelle. Door de verre kijker staren z-e over de Ooster- schelde, die sereen en genoeglijk glinstert van zoveel aandacht. „We hebben vakantie en je moet toch wat. Maar het zou wel heel toeval lig zijn als we 'm zien. Tien meter lijkt groot, maar dit is toch een be hoorlijke plas. Je oog moet er net opvallen." Een kilometer verderop tuurt Runa Kuiler uit Wemeldinge over het bijna vlakke water. „Ik zou het machtig vinden om hem te zien en vast te kunnen leggen. Ik heb bij het Nationaal Park Oosterschelde gewerkt, dus dit heeft mijn bijzon- Het is toch een soort droom om hier een walvis voorbij' te zien komen ding van het onderzoek naar de dood van Gideon Verhelst. Die werd een paar weken eerder dood geschoten in de Brouwerijstraat in Terneuzen. De 27-jarige ging na de uitspraak met het openbaar vervoer naar Terneuzen. Burge meester Jan Lonink had in de tus sentijd een gebiedsverbod afge kondigd voor de man, maar die boodschap had hem nog niet be- dere interesse." Vooralsnog echter geen glimp van de bultrug, die in middels nabij Kats zou zijn gesigna leerd. Van den Bergh is al ter plaat se, maar vangt wederom bot. „We schijnen nu in de buurt van Wilhel- minadorp te moeten zijn", meldt hij om kwart over één. Op naar Goese Sas dan maar, waar het opvallend snel drukker wordt. Gerard Troost uit Middelburg heeft met zijn dochter een vogelkijker op gesteld. „In het buitenland heb ik wel eens een bultrug gezien, maar in Zeeland is het toch een zeldza me verschijning. Het is toch een soort droom om hier een walvis voorbij te zien komen." De oprukkende mist sluiert geleide lijk de zon en perkt het zicht steeds verder in. De hoop op een rendez-vous - of desnoods een speeddate - met de bultrug slinkt. Terug naar de Kattendijksedijk, waar steeds meer spotters zich ver zamelen op het oude havenplateau. Ze stoppen er vooral omdat ande ren er staan en het vermoeden rijst dat die meer weten. Nieuwe indica ties over de actuele locatie van het rondzwemmende dier blijven ech ter uit. De bultrug kent geen dienst regeling. Twee uur. Telefoon van Dirk Van den Bergh. „Ik geef het op en ga te rug naar Antwerpen. De RWS 75 ligt inmiddels in de haven van We meldinge. Daar heb ik maar een fo to van getrokken. Dan heb ik toch nog iets." reikt toen hij rond 19.00 uur van dichtbij werd neergeschoten. Twee mannen renden na de schietpartij naar de Beukenstraat de Baandijk op. Daar verdwenen ze uit het zicht. De politie zoekt mensen die de daders vóór of na het schietincident hebben gezien. Vandaag om 20.30 uur besteedt Opsporing Verzocht aandacht aan de schietpartij. De bultrug Bultrugspotters hopen op glimp Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Zeeuwse recreatie- bedrijven en horecaondernemers houden hun hart vast. Per 1 juli moeten ze een ontslagvergoeding betalen als ze het dienstverband van vast of tijdelijk personeel beëindigen. De zogenaamde transi tievergoeding geldt met terugwer kende kracht, zodat ondernemers duizenden euro's per werknemer moeten gaan lappen. Michel Kloeg, Beach Hotel door Rolf Bosboom en Jeffrey Kutterink door Raymond de Frel TERNEUZEN - De 27-jarige Terneuze- naar die half december in de Iepen- laan in zijn woonplaats is neerge schoten, kan waarschijnlijk nooit meer lopen. De man liep een dwarslaesie op. Gerard Troost uit Middelburg Maximale lengte ongeveer 15 meter Gedrongen lichaamsbouw Zwart lichaam, buik en onderkant wit kop en onderkin bedekt met knobbels staartvinnen met golfvormige uiteinden Buitruggen eten scholen kleine visjes plankton, schaaldieren en krill Buitruggen komen voor in alle oceanen Het exemplaar in de Oosterschelde is ongeveer 10 meter lang Deze walvis heeft maar een kleine rugvin. Als hij onderduikt, kromt hij zijn rug waardoor er bij de vin een bult ontstaat. Vandaar zijn naam. infographic llja Berendsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26