Meer jongeren na te veel drank in ziekenhuis Politie zoekt snowboarder (8) Parken stimuleren economie Minister wil militairen sturen en ondertussen draait Italiaanse diplomatie op volle toeren voor een vredesinitiatief! loris Luyendijk: Bankiers zijn geen monsters 10 en 11 25 Beetje regen DINSDAG 17 februari 2015 WEMELDINCE - Sommigen kwamen van ver, reden vele kilometers langs de Oosterschelde en zagen niets van de verdwaalde buitrug. Anderen hadden geluk en konden prachtige foto's maken. Jan Goedbloed uit Dishoek, zeevogelgids bij reisorganisatie Delta Safari, was zo'n mazzelaar. Hij was aan boord van de Yerseke 13. „Dit is zo uniek en mooi. En dat in de Oosterschelde." De buitrug is naar schatting tien meter lang, zegt Jaap van der Hiele van Eerste Hulp bij Zeezoogdieren. Heel lang volgden schepen van Rijkswaterstaat en de Algemene Inspectiedienst maandag het dier op gepaste afstand. Maar door de mist raakten ze hem kwijt. „Hij is rond twee uur voor het laatst gezien ter hoogte van Kats", vertelde Van der Hiele gister avond. Op zijn verzoek heeft het ministe rie van Economische Zaken contact gelegd met experts in de Verenigde Staten en Australië. „We willen tips over hoe we de buitrug zonder op te jagen uit de Oosterschelde kunnen loodsen." Het walvisprotocol gaat volgens hem pas in werking als de buitrug is gestrand. Het bepaalt dan wat er moet gebeuren. Vandaag gaat de 'zoektocht' verder. I - F Pagina 26 en 27: Bultrugspotters hopen op een glimp Een paar weken zonder eten is geen probleem ROME - Italië is bereid met min stens 5000 militairen in te grij pen in Libië, waar strijders van Is lamitische Staat (IS) steeds meer terrein winnen. Paolo Gentiloni, de minister van Buitenlandse Za ken, wil dat zijn land de leiding neemt van een operatie onder de vlag van de Verenigde Naties. Het doel is 'het terrorisme te bevech ten'. „We hebben ze in onze ach tertuin, op een paar uur vliegen. Het roer moet om", zei Gentiloni. IS verspreidde afgelopen weekein de een video waarop te zien was hoe 21 kopten (Egyptische christe nen) op het strand van Libië wer den onthoofd. Italië zit nu plots in de frontlinie, maar Libië is bekend terrein. Het was 40 jaar, tot 1951, een Italiaan se kolonie en er werd volop zaken gedaan met Muammar Kaddafi. Nog steeds zijn de oliebelangen enorm, via energiebedrijf ENI. Ita lië heeft spijt dat het in 2011, via premier Silvio Berlusconi, zijn We hebben ze in onze achtertuin, op een paar uur vliegen fiat gaf aan het Frans-Britse plan om Kaddafi af te zetten. Het was de bron van alle ellende, want er was geen plan voor de situatie na dat de dictator was verdreven. Het gevolg is een verscheurd land met twee regeringen en talloze milities die gulzig het 'merk' IS overnemen. Italië wil het nu anders doen, het wil de touwtjes zo veel mogelijk in eigen hand houden. De laatste zeventig Italianen zijn gisteren uit Libië teruggehaald, onder wie het personeel van de enige wester se ambassade die nog open was. Rome ziet zichzelf als de logische leider van een internationaal vre desinitiatief. Er zijn nog veel con tacten en via ENI is er een waarde vol net van waarnemers door het hele land. De Italiaanse diploma tie is daarvoor in hoogste staat van paraatheid gebracht. RIJSWIJK - Vorig jaar zijn 783 kinde ren en jongeren behandeld na een spoedopname door overmatig alco holgebruik. Dat zijn er zeventig meer dan in 2013. Vooral meer kin deren van dertien en veertien jaar kwamen in een ziekenhuis terecht. Het aandeel behandelde jongeren van zestien en zeventien daalde vo rig jaar ten opzichte van 2013. Dat meldde gisteren een aantal or ganisaties, onder meer het Neder lands instituut voor alcoholbeleid SALZBURG - De Oostenrijkse poli tie is op zoek naar een achtjarige snowboarder, waarschijnlijk uit Nederland. De jonge snowboar der was zondagmiddag bezig op een piste in Sankt Margarethen im Lungau in de deelstaat Salz burg. Hij botste tegen een 58-jari- ge Oostenrijkse vrouw. Die viel en raakte gewond aan een knie. De jongen stopte even, sprak met de vrouw en ging vervolgens ver der, zonder zijn gegevens door te geven. (STAP) en het Nederlands Signale ringscentrum Kindergeneeskunde (NSCK). In de meeste gevallen ging het om een alcoholvergifti ging. Andere redenen voor een op name waren verkeersongevallen en geweld onder invloed. Drie kwart van de alcoholopnames zijn in Noord-Holland, gevolgd door Zuid-Holland en Noord-Brabant. De zeven vakantieparken die Roompot wil bouwen, leveren een impuls van 600 miljoen op voor de Zeeuwse economie 257e jaargang nr. 40 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 Heb je hem gezien? F''. C— Italië wil zelf ingrijpen in Libië door onze correspondent Eelco van der Linden Paolo Gentiloni, minister van Buitenlandse Zaken pagina 2 en 3: Het zijn gekken pagina 7: Ouders zijn strenger DE STELLING Reageer op pzc.n Laat de buitrug met rust UW MENING 535 reacties Ik heb niets met carnaval ma - vr EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1