S pelen op doktersvoorschrift 18 GEZOND Reuma - - GRIJS GEBIED Marcel Olde Rikkert Recent hebben we een we reldrecordpoging gedaan de oudste lipdub te ma ken. U weet wel, het sa men playbacken en naspelen van een vrolijke hit. 67 ouderen tus sen de 60 en 85 jaar libdubten er vrolijk op los, op het bekende lied Happy, van Pharryl Williams. Dit filmpje moet jongeren inspire ren tot een positiever beeld van ouderen. Speel, dans en verbroe der. Een echte canavalsbood- schap. Aanleiding is het festival Oud Nieuws dat de Nijmeegse kunste naar Sven Hoekstra, ProjectYou en 100, een netwerk voor welzijn en zorg van ouderen, 21 mei orga niseren. Inzet is jongeren speel ser naar ouderen te laten kijken. Nu is hun beeld een karikatuur. Met 55 ben je voor een student al 'fucking oud'. Toch zullen veel van die jongeren, in zorg, dienst verlening of bedrijfsleven met ouderen moeten gaan werken. Hun beeld moet dus positiever anders gaat het niet werken met die toenemende vergrijzing. Jong en oud met elkaar laten spe len, bijvoorbeeld in een lipdub, le vert verrassende blikopeners op. Kijk maar eens op www.youtu- be.com door de woorden 'lipdub', '80', 'never too old' en 'happy" in te tikken. Het filmpje laat zien dat met anderen plezier maken, binnen de tovercirkel van gedeel de spelregels waar de rest van de wereld even niet telt, op alle leef tijden goed kan. De lipdub sluit prachtig aan bij de nieuwste wetenschappelijke inzichten over de gunstige effec ten van spelen op alle leeftijden. Onderzoekers van de Erasmus Universiteit Rotterdam beschrij ven in een deze maand versche nen boek Playful Identities, waar om spelen van levensbelang is. Zij treden daarmee in de voetspo ren van historicus Johan Huizin- ga, die de menselijke soort om schreef als de 'spelende mens', in zijn bekende boek Homo Ludens. Spelen houdt je flexibel, in lichaam en geest. Dat past bij het moderne denken over gezondheid, waarin juist veerkracht centraal staat. Spelen traint je aanpassingsvermogen bij veranderende omstandigheden zoals ziekte of pech. Zo leer je spelenderwijs tegen je verlies kunnen. Goed ouder worden, staat of valt daarmee. Nou, tegen hun verlies konden die 67 lipdub- bers wel. Vier keer moesten ze de totale set overnieuw spelen. Maar ze kregen er steeds meer lol in. Dat is waarschijnlijk jong geleerd en oud gedaan, zoals recent we tenschappelijk is bewezen. Jonge ratten die zo veel mochten spelen als ze wilden, reageerden op oude leeftijd veel beter op onver wachte situaties dan ratten die minder mochten spelen. Hun her sencellen ontwikkelden zich ook veel rijker en flexibeler. Met de lipdub en het festival gaan we jong en oud met elkaar in contact brengen zodat leeftijdsvooroorde len verdwijnen. Mijn carnavalsre cept om goed ouder te worden: Spelen moet! Driemaal per week. Ieder spel doet u goed. Een kuur die be staat uit een mix van bewe ging en goede begeleiding zorgt ervoor dat reumapatiënten hun werk (lan ger) kunnen blij ven doen. „Voor dat ik eraan be gon, ging het bergafwaarts." Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. Het Bijna twee miljoen Neder landers van alle leeftij den hebben reuma. Dit is een verzamelnaam voor meer dan honderd aan doeningen aan gewrich ten, spieren en pezen. Dat levert hen pijn, stijf heid en vermoeidheid op. De meeste vormen zijn behandelbaar maar niet te genezen. (bron: Reumafonds).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18