Rechtse Sector bedreiging Tot christendom bekeerde Marokkanen bidden stiekem 8 BUITENLAND Middelvinger Ministers van Financiën buigen zich over afspraken met Athene en hoe de Grieken die willen invullen. BRUSSEL - Zoals de popmuziek The Artist Formerly Known As Prince (TAFKAP) kent, zo heeft Brussel nu De Instellingen Voor heen Bekend Als Trojka. In het En gels afgekort als: TIFKAT. Woordspelletjes banen mogelijk de weg voor een akkoord over ver dere steun aan Griekenland. Vandaag komen de negentien mi nisters van Financiën in de euro zone, de zogenaamde eurogroep onder leiding van Jeroen Dijssel- bloem, opnieuw bijeen voor spoedberaad over en met Grieken land. Op tafel ligt een rapport over de eerder gemaakte afspra ken over hervormingen en de nieuwe Griekse voorstellen over de invulling daarvan. De euro groep wil het liefst dat Grieken land verlenging met een halfjaar WD-fractieleider Halbe Zijlstra noemde de Griekse opstelling in de schuldenkwestie 'een opgesto ken middelvinger'. Dat de Grie ken schuldverlichting willen, be tekent volgens hem dat ze niet snappen hoeveel pijn het in ande re eurolanden heeft gedaan de le ningen aan Athene te verschaffen. vraagt van het steunprogramma dat al sinds 2010 loopt, maar over twee weken eindigt. Het land dreigt dan in een financieel gat te zinken. Bij verlenging komt er geld vrij terwijl de ingezette weg naar hervorming én economisch herstel kan doorzetten. Vorige week mislukten de onder handelingen daarover omdat pre mier Alexis Tsipras die verlenging per se niet wil. Ten eerste omdat hij een gruwelijke hekel heeft aan de trojka, de deskundigen van de Europese Commissie, Europese Centrale Bank (ECB) en het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF). Zij houden het toezicht op de her vormingen en bezuinigingen die Griekenland zou doorvoeren in ruil voor 240 miljard euro steun. Een deel ervan is ook uitgevoerd. De nieuwe Griekse regering wil 'die bemoeials' echter niet meer in het land terugzien. Ten tweede wil Athene 30 procent van de overeengekomen hervormingen anders invullen. Dijsselbloem sloot zich donderdag in Brussel met Tsipras op om te overleggen of en hoe de kwestie kan worden opgelost. Daarop werd een techni sche werkgroep in het leven ge roepen van deskundigen uit wat niet meer de trojka mag heten maar nog steeds dezelfde instellin gen zijn. De TIFKAT heeft 'de af spraken uit wat voorheen bekend stond als het lopende program ma' naast de wensen van Athene gelegd, grapt een betrokkene. De resultaten van deze 'puur techni sche' speuractie naar overlappin gen en gaten tussen wat is afge sproken en wat Athene wil, wor den vandaag aan de eurogroep ge presenteerd. Dijsselbloem denkt niet dat er vandaag al een akkoord met de Grieken wordt gesloten. Maar volgens een betrokken amb tenaar kan er best een nieuw pro gramma in elkaar gezet worden, als het financiële eindresultaat maar hetzelfde is. Dat is geen toeval. Debaltseve is een spoor- en wegenknooppunt tussen Donetsk en Loehansk, waar Oekraïense troepen al maan denlang standhouden tegen aan vallen van pro-Russische separa tisten. De rebellen willen de stad koste wat kost in handen krijgen. Zo zeer zelfs, dat volgens het Brit se dagblad The Guardian de Russi sche president Vladimir Poetin bij de vredesbesprekingen in Minsk zou hebben geprobeerd het bestand in Oost-Oekraïne met tien dagen uit te stellen. Op die manier wilde hij de door Rus land gesteunde opstandelingen de kans geven Debaltseve te vero veren. Dat is (nog) niet gelukt, mede door de inzet van de zoge heten Rechtse Sector (RS), de ul- tranationalistische partij die aan Oekraïense zijde vecht. De eenhe den hebben zich tot dusverre in de Oekraïense oorlog het meest ef fectief getoond en de minste ver liezen geleden. De RS heeft ook als enige vrijwil- ligersbataljon het staakt-het-vu- ren van Minsk niet erkend. Daar kan Kiev stiekem nog wel eens ga ren bij spinnen. President Petro Porosjenko zit namelijk met een dilemma: natuurlijk moet het be stand overeind blijven. Maar de re- Op de eerste rij zit Mohamed Said (39) te zingen, steeds luider: 'Je zus, wees de reden in mijn leven.' Said is een van drie aanwezige Ma rokkaanse christenen. Geboren en getogen als moslim koos hij op 15 oktober 2000 voor het christen dom, na een jarenlange zoek tocht. „Die dag heb ik gezegd: ik ben christen. De eerste jaren ging ik naar geheime thuiskerken, maar sinds 2004 ga ik openlijk naar de kerk." Said is een van de weinigen in Ma rokko die ervoor uitkomt dat hij van geloof is veranderd. „Het zijn er duizenden. De meesten ont moeten elkaar in het geheim in thuiskerkjes, of belijden hun ge loof individueel. Ik wil me niet verbergen, wil krachtig zijn. Mos lims lopen naar de moskee, ik naar de kerk." Officieel kent Marokko vrijheid van godsdienst, maar in de prak tijk zijn er grenzen. De paar dui zend joden en naar schatting 25.000 buitenlandse christenen mogen hun geloof belijden, maar ze mogen geen moslims bekeren. Op het 'doen wankelen van het geloof van een moslim' staat tot drie jaar celstraf. Dat is een van de redenen dat er nauwelijks christelijke Marokka nen naar een echte kerk gaan. Als ze het al durven, lopen de andere aanwezigen de kans vervolgd te worden voor bekering. De politie houdt de kerken in de gaten, zeg gen betrokkenen. De Franse voor ganger die deze zondagochtend de dienst in Casablanca doet, wil na afloop dan ook niets zeggen. De geloofskwestie ligt 'te gevoe lig'. „We zullen niemand deze kerk binnenhalen, maar staan open voor iedereen." Het is voor een Marokkaan niet verboden om van geloof te veran deren. Maar in januari van dit jaar werd in Fez een Marokkaan elf uur verhoord; hij had een bijbel bij zich die hij zou hebben willen gebruiken om anderen te beke ren. In 2013 werd een fatwa gepu bliceerd door de Hoge Religieuze Raad, die de doodstraf voorstelde voor bekeerde moslims. De fatwa wordt echter niet als bindend ge zien en is nooit uitgevoerd. Zouhair (34) trekt zich er dan ook niks van aan. Hij is een van die Marokkaanse christenen die een thuiskerk bezoekt. De elektronica- verkoper in de wijk Maarif komt vrijwel elke zondagochtend met een paar geloofsgenoten samen op een geheime plek in Casablan ca. Dat kan een villa zijn of een simpel appartement. „Ik wil niet naar een gewone kerk. Daar sta je tussen buitenlanders die als chris ten geboren zijn. Ik wil naar een officiële Marokkaanse kerk, waar je kunt praten met mensen die hetzelfde meemaken. Dat is nu nog onmogelijk." Eurogroep worstelt met Athene door onze correspondent Petra Janbroers door onze correspondent Joost Bosman KIEV - Het staakt-het-vuren in Oost-Oekraïne dat afgelopen zater dag om middernacht inging, leek gisteren redelijk stand te houden. Alleen rond de strategisch gelegen stad Debaltseve bleef het vechten doorgaan. Rechtse Sector heeft als enige vrijwilligersbataljon het staakt-het-vuren van Minsk niet erkend door onze correspondent Rik Coverde CASABLANCA - Het kleine evangeli sche kerkje aan een zijstraat van de Avenue de Far in Casablanca is op deze zondagochtend met zeven tig mensen voor driekwart gevuld. Christenen uit Ivoorkust, Kame roen, Congo, een enkele Fransman. Officieel kent Marokko vrijheid van godsdienst, maar in de praktijk zijn er grenzen Een fatwa van de Hoge Religieuze Raad uit 2013 stelde de doodstraf voor voor bekeerde moslims Inwoners van de Oost-Oekraïënse stad Svitlodansk maken gebruik van het staakt-het-vuren om terug te keren naar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8