Orde was verrassing voor verzetsheld Eftelingmuziek jaagt hangjongeren weg (=32J 1921-2015 BINNENLAND 7 «1 Snelle smartphone. Scherpe prijs. Microsoft Lumia 535 Piet van den Hoek van de Nieuw-Westse bewoners vereniging Eigenwijks, kreeg er een ongemakkelijk gevoel bij. „Er wordt zo weinig over gesproken. Na een liquidatie worden de om wonenden uitgenodigd voor een gesprek met de politie, maar daar na gaat iedereen zijn eigen weg. Individueel zal iedereen er zijn ge voelens over hebben, maar men komt niet bij elkaar. Dat kan toch niet meer?" Vanavond wordt er daarom een avond gehouden in theater De Meervaart: met een 'theatraal pro gramma met journalistieke, histo rische en eigenzinnige beschou wingen'. Onder de sprekers zijn schrijver Abdelkader Benali, Pa rool-journalist Paul Vugts, stand-up comedian Omar Ahad- daf en cultuurhistoricus Herman Pleij. Het is een ongebruikelijk ini tiatief: met theater de kalasjni- kovs te lijf. „We hebben niet de il lusie dat, als wij de criminelen vragen om het niet meer te doen, ze het niet meer zullen doen", zegt theaterdirecteur Fleisch- mann. „Maar we kunnen wel van ons laten horen. Kunstenaars heb ben daar een rol in. Die moeten je een spiegel voorhouden en een breder beeld scheppen." „Juist met humor kun je moeilij ke onderwerpen bespreekbaar ma ken. Als kunstenaar ben je betrok ken bij de maatschappij", beaamt comedian Omar Ahaddaf. Uitein delijk moeten de mensen niet bang, maar met een glimlach naar huis, vindt Dick Glastra van Loon. „De kramp moet eruit: praat erover." T™1 en oorlogssituatie veran- l-H dert iets in je", vertelde XJ de donderdag overleden drager van de Militaire Willems orde Piet van den Hoek uit Wer kendam vier jaar geleden in een interview in het Brabants Dag blad. Van den Hoek is dan al 90 jaar en al meer dan zestig jaar drager van de hoogste Nederland se militaire onderscheiding. Van den Hoek werd geboren in Leerdam, op 7 juni 1921. Op jonge leeftijd verhuist hij naar Werken dam, trouwt, krijgt tien kinderen en een hele schare (achter)klein- kinderen. In de oorlog wordt hij naar Duitsland gestuurd, waar hij dertien maanden wordt ingezet als schilder. De eerste keer dat hij verlof krijgt, duikt hij onder in de Biesbosch. Hij sluit zich aan bij verzetsgroep Werkendam. Van den Hoek was een van de li niecrossers, verzetsmensen die tochten ondernamen vanuit het bevrijde zuiden naar bezet gebied om onder andere medicijnen weg te brengen en inlichtingen over troepen te verzamelen. De verzets groep voert in totaal 374 crossings uit, Van den Hoek maakt er 37. De uitreiking van de Willemsorde in 1948 kwam als een totale verras sing voor Van den Hoek. De ver zetsman trad daarmee toe tot een select gezelschap. RECENTE LIQUIDATIES IN AMSTERDAM Microsoft SCHIEDAM - Het melodietje van Carnaval Festival of de Indische Waterlelies van de Efteling is blijkbaar zo irritant dat het een ef fectief middel is tegen hangjonge ren. Een school in Schiedam zet de klassiekers in tegen jongeren die 's avonds te lang blijven plak ken voor het schoolgebouw. „We hebben het eerst met klassie ke muziek geprobeerd, maar de jeugd van tegenwoordig blijkt de klanken van Bach en Mozart tot onze grote verbazing te waarde ren", vertelt facilitair medewerker Daan Bartels van Scholengemeen schap Spieringshoek in de Tele graaf. Het attractiepark kan de actie wel waarderen. „Wij zijn vereerd dat ze onze muziek gebruiken. Het is mooi dat het blijkt te werken", al dus een woordvoerster. Dat de melodieën als irritant worden er varen, wuift ze weg. „Ik heb ook gelezen dat de buurtbewoners, als de speakers stil zijn, vragen of de muziek weer aan kan." Componist Ruud Bos (79), schrij ver van de muziek, moet er ook om grinniken. „Zeker omdat ik die nummers heb gecomponeerd met het idee: het publiek moet dit leuk vinden." Nu verkrijgbaar bij MAANDAG 16 FEBRUARI 2015 door Ad Rijken Sinds 2012 zijn er in Amsterdam 37 liqui daties gepleegd. Dit jaar waren het er al vier. 11 februari 2015 In de Bijlmer wordt Siegmar Flaneur (24) doodgeschoten. Hij stond in de top 600 van jonge veelple gers. 8 februari 2015 In Amsterdam-Zuid wordt de 45-jarige Mario Magan Tier in zijn auto doodge schoten. De Amster dammer zou onder meer verdacht wor den van grootschali ge drugshandel. 1 februari 2015 De politie zou een li quidatie hebben voorkomen. Vier mannen worden aan gehouden in de Knokkestraat in Nieuw-Sloten omdat ze waarschijnlijk een liquidatie of een ander ernstig misdrijf wilden ple gen. 27 januari 2015 In Osdorp wordt een 37-jarige Ghanees doodgeschoten met een automatisch ge weer. De man heeft voor zover bekend geen contacten in het criminele circuit. Mogelijk is er sprake van een persoonsver wisseling. 14 januari 2015 Een 60-jarige vrouw wordt op haar bal kon doodgeschoten in Geuzenveld. Ze was familie van een crimineel, de politie houdt er rekening mee dat ze niet het doelwit was. QUAD-CORE PROCESSOR 7^1 5 MEGAPIXEL CAMERA kS-41 VOOR EN ACHTER VOOR EN ACHTER 5 INCH qHD SCHERM door Freke Remmers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7