'Duitse gasten met respect behandelen' CU: Stop met innen ouderbijdrage Thoolse variant van Oerol in de maak 20 BEVELANDEN en THOLEN Carnavalsoptochten in 't Paerehat, De Pikpot, 't Kraaienist en Groot Pesööt brengen veel mensen op de been. v.a. donderdag 1 19/2 weer open^ ensdag en donderdag in februari en maart Hotel-Restaurant 't Streefkerkse Huis Duinweg 48 Zoutelande Tel. 0118-561521 www.streefkerksehuis.nl Volgens Faasse schreef een Duits gezin dat een huisje heeft op Ran cho Grande onlangs een brief naar de gemeente over de rijrich ting in één van de straten. „De volgorde van de woorden klopte misschien niet helemaal, maar er zat geen woord Spaans bij", stelt hij. „Tot hun verbazing heeft de gemeente de brief teruggestuurd met de mededeling dat alleen brieven die in het Nederlands ge schreven zijn, in behandeling kun nen worden genomen. Dat past in mijn ogen niet bij een gastvrije ge meente. Zij betalen belasting en doen hier boodschappen, maar nu zegt de gemeente als het ware: ga maar even wieberen." Die laatste opmerking vindt waar nemend burgemeester Marcel Franzel niet gepast. „Natuurlijk zeggen wij niet dat ze moeten wieberen. Ik heb ook helemaal niet de indruk dat Noord-Beve land een gemeente is waar men sen met een kluitje in het riet worden gestuurd." Franzel zal de zaak bekijken en zegt dat de men sen wat hem betreft gewoon ant woord moeten krijgen. De bijdrage wordt gevraagd voor kinderen die niet meer thuis wo nen, maar bijvoorbeeld in een jeugdzorginstelling. Volgens bei de fracties kan deze oplopen tot wel 1500 euro per jaar. Dit zou de toegankelijkheid van de zorg kun nen verlagen, onder meer voor ge zinnen die het financieel al niet breed hebben. De CU in Kapelle dient einde de ze maand een motie in met het verzoek de gevolgen van de ouder bijdrage op gemeentelijk niveau te onderzoeken. Tot de resultaten van dit onderzoek bekend zijn, zou de gemeente af moeten zien van het innen van de bijdrage. In Reimerswaal heeft de CU schriftelijke vragen aan het colle ge gesteld. Ook daar vraagt de par tij of het innen van de bijdrage kan worden gestopt tot duidelijk is wat de gevolgen zijn. Hier refe reert de CU aan een onderzoek dat is aangekondigd door staatsse cretaris Van Rijn. Hij heeft toege zegd te zullen bekijken of men sen wellicht zorg gaan mijden door de ouderbijdrage. Vooruitlopend daarop spreekt de CU in Reimerswaal nu al van een 'zeer onwenselijke drempel.' langs de Oosterschelde loopt, en op verschillende plekken zal iets gebeuren", vertelt Bijlstra „We willen eindigen bij de bekende vliedberg van Westkerke." De Kick off is mede bedoeld om potentiële sponsors als overhe den, serviceclubs en onderne mers warm te maken voor het eve nement. Zij zullen dan ook wor den uitgenodigd. De jaren erna moet het festival langzaam groeien. „Het is onze droom om het festival op het hele eiland Tholen te laten plaatsvin den", verklapt Bijlstra. „Maar we bouwen het rustig op. Het echte Oerol is ook bescheiden begon nen in een dorpje op Terschelling. Pas later spreidde het zich uit over het hele eiland. Wij willen beginnen in de buurt van Sint- Maartensdijk en Scherpenisse." In het begin zal het festival waar schijnlijk één dag beslaan, maar ook hier sluit de uitbaatster van Hotel KOM groei niet uit. „De zondag is natuurlijk geen optie, want wij houden rekening met de gevoelens van de hele bevol king. Maar ik kan me voorstellen dat we ooit de vrijdag en mis schien zelfs wel de donderdag er bij pakken." Voorlopig hebben de dames nog een flinke kluif aan het organise ren van de kick off. „We dachten dat wel even te doen met z'n tweeën", zegt Kyra lachend. „Nou, niet dus. Gelukkig hebben we wat mensen om ons heen kun nen verzamelen. Onder andere ge meentesecretaris Fred van den Kieboom is inmiddels nauw bij de voorbereidingen betrokken. Omdat we ook een stuk geschie denis willen belichten, is zijn ex pertise meer dan welkom." 'S-HEERENHOEK - De dorpen op de Bevelanden en Tholen waar carna val wordt gevierd, mogen dan op één hand zijn te tellen, de feest vreugde en de kwaliteit is er niet minder om. In 's-Heerenhoek (Paerehat), Kwa- dendamme (De Pikpot), Lewe- dorp ('t Kraaienist) en Oud-Vosse- meer (Grööt Pesööt) trokken de afgelopen dagen fraaie optochten door de straten. Toeschouwers in 's-Heerenhoek waren gisteren unaniem van mening dat de stoet van hoge kwaliteit was. Met een kleine vijftig deelne mers, waaronder liefst vijftien gro te A-wagens, was hij bovendien lekker lang. Er werden veel toespe lingen gemaakt op de moeizame zoektocht van carnavalsvereni ging De Koenkelpot naar een nieuwe nar. Zo liep vooraan in de optocht een groot aantal kleine narretjes mee onder het motto 'Geen nar? Wij hebben er genoeg in de kar!' Met die nar was het overigens nog net op tijd goed ge komen. Vorige week meldde zich iemand die de rol van deze vrolij ke figuur op zich wilde nemen. De optocht was ook weer verras send actueel. Zo riep bouwgroep De Puut'n op om de brandweer in de Zak te houden. Zelfs de Rus sische boycot van Nederlands fruit bleef niet onbesproken. 'Deur de boycot draait oans rad op volle toeren, is dit ut alterna tief voe de Zeeuwse boeren?', vroegen ze zich af bij bouwgroep De Biertunnetjes, die met een wa gen vol Zeeuws fruit reed. Zelfs Boer Geert uit Boer zoekt Vrouw - beter bekend als Geile Geert - liep mee in de stoet. En Geert zou Geert niet zijn als hij niet even wilde knuffelen met al het vrouwelijke schoon in het pu bliek. Geert liep zaterdag ook al mee in Lewedorp. Daar werd ook veel gelachen om een andere paro die op een televisieprogramma: 'Eel't Kraaienist bakt'. De twee onderneemsters - Kyra Bijlstra is van Hotel Kom, Juliette Hirdes van camping Gorishoek - willen dat het Thoolse festival een mengeling wordt van cul tuur, natuur en historie. „We zoe ken locaties met een stuk geschie denis en een verhaal", stelt Bijls tra. „Daar willen we kunstenaars en artiesten op los laten gaan. Als het aan ons ligt zijn dat veel loka le mensen. Wij willen hen een po dium geven." Op 18 juni wordt in de omgeving van Scherpenisse een bescheiden eerste variant van het festival ge houden, een soort kick off. „We maken een route, die onder meer door Rob Paardekam WISSENKERKE - Kunnen we onze Duitse gasten, die hun best doen om in goed Nederlands een keuri ge brief aan de gemeente te schrij ven, voortaan wat beter behande len? Dat vraagt fractievoorzitter Mark Faasse van Betrokken Noord-Beveland (BEN) zich af. door Rob Paardekam KAPELLE - De ChristenUnie-fracties in Kapelle en Reimerswaal maken zich zorgen over de ouderbijdrage die sinds kort wordt gevraagd voor kinderen die psychiatrische zorg krijgen. Geert knuffelt met door Rob Paardekam Bekijk een video van de optocht in 's-Heerenhoek op www.pzc.nl. door Rob Paardekam THOLEN - Er komt een Thoolse va riant van het bekende festival Oerol, dat elk jaar op Terschelling wordt gehouden. Initiatiefnemers Kyra Bijlstra en Juliette Hirdes wil len daar komend voorjaar al een be scheiden start mee maken. Vol gend jaar moet het echt los gaan. Kyra Bijlstra. Vliegeren met De Spruutjes in Lewedorp. 's-Heerenhoek: Hou de brandweer in de Zak! Een fraaie wagen in de optocht van Oud-Vossemeer. foto Leo Adriaansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54